27. júla 2018

Svojím dobrodružným charakterom lákajú na víkendovú turistiku. Domy na strome v sebe skrývajú kúsok nostalgie, keď sa možno opäť vrátiť do detských čias bunkrov, kde vás nikto nenašiel. Zároveň však ponúkajú aj nezvyčajný zážitok, romantiku a dokonalé odstrihnutie sa od bežného života. Domy na strome sa tešia popularite aj na Slovenku, o čom svedčí množstvo rezervovaných termínov.

Únik z mesta do prírody s podmanivým výhľadom a chvíle bez internetu a technológií, ktoré by odvádzali pozornosť, dokážu človeku priniesť nové zážitky. Stromodomy sú aktuálnym trendom, ktorý prirodzene podporuje aj fakt, že mestskí ľudia čoraz viac vyhľadávajú pokoj v prírode, kam utekajú od každodenných starostí.

FOTO: Top architektúra Slovenska. Na prestížnu cenu je nominovaný Matúš Vallo či bistro Soho

Zažiť noc v stromodome sa dá aj na Slovensku, pričom si ho možno vybrať podľa druhu zážitku, ktorý dom ponúka. Zmyslové poznávanie lesa a dobrodružstvo v prírode sľubuje dom na strome v Kačínskej doline, romantiku aj s raňajkami neďaleko kúpeľov ponúka Treehouse v Trenčianskych Tepliciach a ďalšia možnosť je stráviť noc v nádhernom DUBoDOME vo vinárskej oblasti aj s ochutnávkou vína priamo od vinára vo Svätom Jure. Cena za noc na strome vás vyjde od 100 eur vyššie.

Zážitok v prírode

Prvý dom na strome určený pre verejnosť vznikol na Slovensku v Kačínskej doline. Myšlienku postaviť dom na strome si doniesol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal z Brna a o realizáciu sa postarala príspevková organizácia Mestské lesy v Bratislave, ktorá zabezpečuje aj prevádzku domu.

Interiér stromodomu v lokalite Dlhé lúky.
Interiér stromodomu v lokalite Dlhé lúky. Foto: Mestské lesy v Bratislave

„Pobyt v domčeku je maximálnym zážitkom. Vnímate energiu stromov prechádzajúcich domčekom, počúvate zvuky lesa, pozorujete život v korunách stromov, ako aj ranné prebúdzanie sa okolitej prírody. Je to spôsob, ako sa zastaviť a prečistiť si myseľ,“ vraví Martina Kohárová z organizácie Mestské lesy v Bratislave. Prvý dom na strome otvorili v Kačíne v októbri 2016 a práve pre veľký záujem pribudol druhý stromodom v lokalite Dlhé lúky už v júli 2017.

Javorina posilňuje domáci česko-slovenský trh. Po Prahe otvorí ďalšie tri showroomy

Návrat k prírode hlási aj Treehouse v Trenčianskych Tepliciach. Návštevníkom chcú sprostredkovať kontakt s prírodou, ktorý im „prinavráti pokoj v hektickej dobe“. „Veríme, že prostredníctvom nášho Treehouse si hostia užijú bezprostrednú blízkosť prírody a ocenia komfort, ktorý je v takýchto podmienkach náročné dosiahnuť,“ uvádza sa na oficiálnej stránke stromodomu.

DUBoDOM vo Svätom Jura pozýva na spoznávanie vinárskej krajiny a vína.
DUBoDOM vo Svätom Jura pozýva na spoznávanie vinárskej krajiny a vína. Foto: Dominik Sepp

S presnejším zameraním vznikol dom na strome vo Svätom Jure. Vinár Michal Bažalík spolu s architektom Pavlom Šiškom vytvorili DUBoDOM, ktorý má slúžiť ako „hosťovská izba“ pri ochutnávkach vína. „Našli sme u nás na pozemku jeden starý košatý dub, vyrastený na kamennej rúre na okraji lesa a vinice. Spojili sme sa s našim kamarátom architektom a staviteľom domčekov na stromoch a vytvorili toto miesto. Chceli sme, aby tým vznikla možnosť nového zážitku v regióne,“ vraví Bažalík, pričom na realizáciu dostal aj podporu od samosprávneho kraja v rámci rozvoja turizmu.

DUBoDOM vo Svätom Jure pritom poteší aj milovníkov architektúry. Dostal moderný vzhľad, ktorý už sám o sebe sľubuje zážitok, za čo si vyslúžil nomináciu v architektonickej súťaži CE∙ZA∙AR 2018. 

Zároveň chce Michal Bažalík návštevníkom umožniť aj osobné spoznávanie krajiny bez väčšej námahy. „Práve vyberáme nové elektrobicykle, ktoré budú mať návštevníci k dispozícii, aby mohli lepšie spoznávať i širšie okolie a vinohradnícku krajinu,“ prezrádza Bažalík.

Termíny sa míňajú rýchlo

„O domček na strome je veľký záujem, víkendové termíny sa obsadia ako prvé. Počas dvoch mesiacov letných prázdnin je obsadený takmer každý deň,“  hovorí Martina Kohárová z organizácie Mestské lesy v Bratislave. Noc na strome v Bratislave už strávili hostia z Izraela, Hongkongu či Kalifornie.

Interiér DUBoDOMU vo Svätom Jure.
Interiér DUBoDOMU vo Svätom Jure. Foto: Dominik Sepp

Rezervovanú ponuku má i Treehouse, kde sezóna trvá do 31. októbra, rovnako ako v Kačíne. DUBoDOM Michala Bažalíka má celoročnú prevádzku. „Domček je úplne zaizolovaný a vďaka tomu, že sa v ňom dá zakúriť, sezóna nemá obmedzenie. Domček sa dá využívať aj v zime,“ vraví vinár. „No je to úplne iný zážitok byť zaviaty snehom a obrastený cencúľmi. Sezóna na pitie vína tiež nemá časové obmedzenia,“ dodáva s úsmevom.

Práve DUBoDOM vo Svätom Jure na seba strhol značnú mieru pozornosti, čo potvrdil aj samotný autor architektonického návrhu Pavol Šiška. V posledných mesiacoch cíti zvýšený záujem práve o stromodomy. „Inšpirácia v architektúre prírody je neuveriteľná a nekonečná – tento pohľad mňa osobne vždy fascinoval. U nás vnímame dom na strome ako prostriedok pre človeka dostať sa bližšie k prírode, určitý spôsob land-artu, ktorý sprostredkuje prírodu ľudským očiam a zmyslom.“ Atmosféra domu na strome má svoje čaro, ak by chcel človek mať svoj stromodom na záhrade, najdôležitejšie je podľa Šišku nájsť vhodný strom.

Hlavná foto: Stromodom v lokalite Dlhé lúky už na prvý pohľad láka na dobrodružstvo. Foto: Mestské lesy v Bratislave