20. júna 2018

Vývoz do zahraničia im pomohol prežiť náročné časy. Dnes sa môžu pýšiť viac ako sedemdesiatročnou históriou a nadčasovým dizajnovým nábytkom, ktorým dokážu splniť požiadavky náročných zákazníkov. Výrobné družstvo Javorina posilňuje svoju pozíciu na domácom česko-slovenskom trhu. Začiatkom júna otvorilo prvý showroom v Prahe, no v pláne má firma rozšíriť sieť showroomov ešte o ďalšie tri.

Javorina má za sebou úspešný rok, keď jej narástli tržby o viac než 10 percent a ročný obrat sa zvýšil z 1,79 milióna eur na 1,92 milióna eur. Výrobné družstvo viac ako 70 percent svojej produkcie vyrábalo na vývoz. Od roku 2016, keď sa zmenili vlastnícke pomery a do družstva vstúpil nový investor, začalo svoje aktivity viac orientovať aj na domáceho zákazníka.

Mali voziť drevo do Číny, dnes radšej robia dizajnový nábytok s rukopisom

 Zámeru má pomôcť aj otvorenie nových showroomov, kde by sa zákazníci mohli osobne zoznámiť so slovenskou značkou masívneho nábytku. Už koncom mesiaca Javorina otvorí showroom tiež v Košiciach a v blízkej budúcnosti  má v pláne otvoriť po Prahe ešte ďalšie dva v Českej republike.

Pražský showroom zaberá pritom plochu 200 metrov štvorcových. Za dizajnom priestorov stojí kreatívne štúdio Formafatal, ktoré interiér prispôsobilo charakteru značky a jej výrobkov.

Reklama
Pražský showroom. Foto: Javorina

Expanzia na český trh

Predaje Javoriny predstavujú v Českej republike takmer 20 percent z objemu, ktorý sa predáva na Slovensku. Práve od otvorenia nového showroomu si vo firme sľubujú zvýšenie obratu. „Obrat na českom trhu mal síce v minulosti rastúci trend, no prevažne v segmente B2C. Cítime obrovský potenciál kúpnej sily aj v segmente B2B, a preto chceme vytvoriť priestor pre vzájomnú spoluprácu Javoriny a českých architektov a dizajnérov pri zariaďovaní rezidenčných aj komerčných projektov,“ vysvetľuje Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ výrobného družstva Javorina.

Slovák si vo Švajčiarsku založil dizajnové štúdio, jeho produkty putujú po svete

Vstup na český trh a otvorenie vlastného showroomu koordinuje Javorina so skúseným obchodníkom s dizajnovým nábytkom, zástupcom mnohých ikonických značiek a českým predajcom nábytku Konsepti Davidom Řezníčkom.

Práve on spojil značku so slovenským dizajnérom žijúcim a pôsobiacim vo Švajčiarsku Tomášom Kráľom. V súčasnosti však Javorina spolupracuje tiež so známymi českými dizajnérmi, ako sú Roman Vrtiška a Vladimír Žák, Boris Klimek a Lenka Damová.

Javorina spojila svoje sily aj so známymi českými dizajnérmi. Foto: Javorina

Nábytok s rozpoznateľným rukopisom

Javorina dopraje svojim výrobkom čisté línie a nadčasový dizajn, ktorý je ovplyvnený škandinávskou tradíciou. Značka však dbá aj na ekologické prevedenie nábytku. „Robíme naturálnu povrchovú úpravu prírodnými olejmi, aby si nábytok zachoval ekologický charakter,“ uviedol v rozhovore pre Forbes dizajnér a podielnik Javoriny Leo Čellár.

Javorina zaznamenala v porovnaní s rokom 2016 aj zvýšenie produkcie.  V roku 2017 vzrástla výroba o 10 percent. Práve ekologický charakter výrobkov im pomohol získať časť zákazníkov, ktorí sa hlásia k prírodným hodnotám.

Taburetka z dubového dreva, ktorú navrhol pre slovenskú Javorinu dizajnér Tomáš Kráľ. Foto: Javorina