S pomocou bitcoinu či iných technológií sa chcú odstrihnúť od systému, presadzujú slobodu a čo najmenšie zásahy štátu. Slovenská komunita kryptonadšencov už o mesiac otvorí priestor na ich pravidelné stretávanie. Spája v sebe inkubátor pre technologické krypto-startupy, platformu na vzdelávanie a kaviareň, kde sa bude platiť iba bitcoinom.
Časť z členov Paralelnej Polis. Foto: Paralelná Polis
Koncept Paralelnej Polis vzniká po vzore svojej väčšej 3-poschodovej sestry v Prahe, ktorá funguje od roku 2014. A spoločným menovateľom sú technológie, pokrok a nezávislosť. „Rôzne inovácie nám ukazujú, že nemusíme byť závislí na centrálnych inštitúciách a my chceme tieto spôsoby testovať,“ vysvetľuje jeden zo zakladateľov Peter Nemčok.
Vadí im napríklad kontrolovanie centrálnych mien bankami, obmedzovanie obchodovania štátom či jeho monopol v rôznych oblastiach. A jednou z možností, ako sa „odpútať“ sú kryptomeny. Aj keď väčšina ľudí, ktorá ich v súčasnosti vlastní, to vníma ako investíciu či vidinu rýchleho zbohatnutia, pre Paralelnú Polis sú bitcoiny jediným bezpečným platidlom.
Hacker rozbieha prvú kryptokaviareň u nás. Jeho firma vyzývala na „nabúranie“ Kaliňáka
„Nad peniazmi v banke nemáte nikdy úplnú kontrolu. Ak sa napríklad dostane do problémov, môžu byť zo dňa na deň zmrazené či zhabané, pričom stále hrozí, že stratia svoju hodnotu,“ vysvetľuje Nemčok. Väčšinu svojich úspor má preto v bitcoinoch, z dôvodu nedostatku „kryptopozitív“ prevádzok je však stále je nútený používať eurá.
Tie chcú však v Paralelnej Polis obmedziť. Bitcoinovú výplatu tak budú dostávať aj čašníci či barmani v kaviarni a týmto spôsobom budú platiť aj dodávateľov.
Koncept vzniká na Kominárskej ulici medzi Račianskym a Trnavským mýtom a práve bitcoinová kaviareň bude vstupnou bránou do komplexu. Návštevníci tam nájdu bitcoinový bankomat, kde si budú môcť rozmeniť svoje eurá.
Bitcoinom zaplatíte aj trénera v Šamoríne. Vyše stovka obchodníkov je „kryptopozitív“
„Vložíte tam napríklad 10 eur a do peňaženky v telefóne, ktorú si stiahnete, vám prídu kryptomeny,“ vysvetľuje Nemčok a dodáva, že ceny za tovar sa budú zobrazovať aj v eurách. Kaviareň má ambíciu byť sebestačnou a stať sa jedným zo zdrojov príjmu pre Paralelnú Polis. Tak to je v prípade tej českej, ktorá bola prvou čisto bitcoinovou kaviarňou na svete.
Projekt je zatiaľ financovaný z pravidelných príspevkov donorov. Podľa Nemčoka ide väčšinou o biznismenov či podnikateľov, ktorým je táto myšlienka blízka. Medzi členov patrí napríklad zakladateľ stand-up comedy Silné reči Jano Gordulič. Stať sa ním môže hocijaký nadšenec na odporúčanie troch súčasných členov Paralelnej Polis.
Peter Nemčok rozbehol slovenskú WordPress komunitu, založil firmu Webikon a je spoluzakladateľom Paralelnej polis v Bratislave. Foto: archív, Peter Nemčok
Ďalšou časťou priestoru bude inkubátor startupov, kde budú mať začínajúce firmy možnosť prenajať si kancelárske priestory za kryptomeny. „Finančne ich aj celý program podporia investori, pričom v súčasnosti už máme približne 15 takýchto záujemcov,“ hovorí Nemčok.
Nad startupmi, ktoré tam budú sídliť, v súčasnosti uvažujú, no šancu majú len tie podnikajúce v oblasti kryptomien či najnovších technológií. Treťou časťou Paralelnej Polis bude Inštitút kryptoanarchie, ktorý bude mať na starosti organizáciu workshopov, prednášok a stretnutí s cieľom oboznámiť ľudí s krypto technológiami a paralelnou spoločnosťou.
-
-
Foto: PP
-
-
Foto: PP
-
-
Foto: PP
-
-
Foto: PP