4. júla 2018

Kryptomeny sa na Slovensku stávajú čoraz populárnejšími. Medzi u nás najznámejších prijímateľov patria Subway, Dobrý Anjel či Alza, ktorá v Bitcoinoch ponúka aj vyplácanie mzdy zamestnancom. Bez bankoviek a platobných kariet sa však obídete aj u trénerov, predajcov potravín, v online psychologickej poradni, eshope i v autoservise. 

Platba Bitcoinom, ktorý je najpoužívanejšou virtuálnou menou, prebieha jednoducho, stačí vám aplikácia v telefóne. „Pokladník zvolí na displeji požadovanú menu a zadá sumu v eurách, následne sa zobrazí platobný QR kód, ktorý sa ukáže klientovi, ten ho svojou mobilnou peňaženkou nasníma a pošle platbu,“ hovorí country director reťazca Subway Matej Varga.

Počty podnikov v okolitých metropolách, kde je možnosť platiť Bitcoinom alebo ho zameniť.

Účtovanie je podobné, ako keď platíte gastrolístkami, keďže podľa slovenských zákonov musia obchodníci fakturovať v národnej menovej jednotke. Zaplatíte síce Bitcoinom, no blok sa nelíši od toho, ktorý dostanete pri platbe eurami.

Práve fasfoodový reťazec bol na Slovensku medzi prvými, ktorí v roku 2014 začali akceptovať virtuálne meny, aktuálne ich však prijíma len jedna prevádzka v hlavnom meste, na Páričkovej ulici.

Na Liptov prichádzajú bitcoinoví farmári. Chcú ťažiť pre druhých

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo český Subway prijíma na svoj firemný účet priamo kryptomeny, Slováci využívajú možnosť ich bezstratovej výmeny do eur.

„Cez špeciálny modul, ktorý sleduje aktuálny kurz, sprostredkujeme obchodníkovi prevod do 24 hodín, pričom my si necháme kryptomeny, ktoré potom zobchodujeme na burze,“ vysvetľuje Peter Besina z firmy Cryptodiggers, ktorá tieto služby poskytuje desiatkam prevádzok na Slovensku aj v Českej republike.

Časť mapy Slovenska s označením prevádzok, kde prijímajú kryptomeny alebo majú Bitcoin automaty. Foto: bitcoin.org/Forbes

Podľa medzinárodnej mapy coinmap.org je na Slovensku vyše sto miest, kde môžete zaplatiť Bitcoinom, alebo sa tam nachádzajú Bitcoinové automaty. Tento typ platieb u nás zavádzajú najmä kaviarne či reštaurácie, Bitcoiny však prijíma aj predajňa biopotravín Zdravíčko v Trenčíne. Ako vysvetľuje jej majiteľ Norbert Budinský, túto možnosť spustili začiatkom mája a využilo ju už približne desať zákazníkov. V Subway to je niekedy jedna transakcia za mesiac, inokedy tri za týždeň.

Terminál v Subway, cez ktorý sa realizuje platba kryptomenami.
Terminál v Subway, cez ktorý sa realizuje platba kryptomenami. Foto: Cryptodiggers

Počty platiacich sa totiž líšia podľa aktuálnej ceny krytomien. Najvýhodnejšie bolo platiť týmto spôsobom na prelome rokov, odvtedy však Bitcoin padol približne o 60 percent. V čase písania tohto článku bola hodnota 1 Bitcoinu 5717,26 eur.

Hacker rozbieha prvú kryptokaviareň u nás. Jeho firma vyzývala na “nabúranie” Kaliňáka

Testovaciu verziu eshopu s možnosťou platby v Bitcoinoch mal vytvorenú aj Dopravný podnik Bratislava, od tohto zámeru však upustil. Hovorkyňa Adriana Volfová dôvody nešpecifikovala, uviedla len, že použitie kryptomien v súčasnosti nezvažujú.

Platbu Bitcoinami zrušil aj Luna Bar v Bratislave. „Zatiaľ sme túto možnosť vypli, keďže na konci dňa bol pri kontrole tržieb zmätok. Je totiž rozdiel, keď máte v podniku jednu pokladňu, a keď má každý barman svoju kasu a tržbu,“ hovorí prevádzkovateľ Martin Petrus, ale dodáva, že kryptoplatby by chcel v budúcnosti obnoviť.

Kryptomeny sú formou marketingu (ANKETA)

Prečo ste sa rozhodli sprístupniť možnosť platby kryptomenami?

  • Alza: „Možnosť platiť za tovar v Bitcoinoch sme zaviedli minulý rok na prianie zákazníkov a ukazuje sa, že to bol dobrý krok. Tento rok sme preto pridali aj Litecoiny. Celkové tržby v kryptomenách už presiahli 100 miliónov českých korún a zatiaľ najvyššia objednávka platená Bitcoinom bola vyše pol milióna CZK.“
  • M&M Coffee bar, Prešov: „Túto možnosť sme zaviedli kvôli zvýšeniu povedomia o digitálnych menách. Taktiež sa u nás stále snažíme prinášať niečo nové, aby sme zákazníkov zaujali. Pomohlo to zvýšiť povedomie o našej kaviarni. Navyše je to nový, revolučný a rýchly spôsob posielania peňazí. Tento druh platby sa zatiaľ využíva zhruba raz za týždeň.“
  • Victory Fitness Club, Šamorín: „Chceli sme rozšíriť možnosti platenia členského, keďže platby štandardnými kreditnými kartami neakceptujeme. Kryptomeny sú vhodnou alternatívou pre digitálny presun hodnoty. Tiež sme chceli podporiť a zapojiť sa do vznikajúcej infraštruktúry kryptomien a v neposlednom rade to bola aj forma zviditeľnenia klubu. Doposiaľ si členstvo za Bitcoiny kúpil iba jeden človek, a to na pol roka.“
  • RASTAMAMA – právne a psychologické poradenstvo a eshop: „Dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli poskytnúť aj takéto platobné možnosti, by mohol byť témou celodňovej prednášky. Ale v skratke – kryptomeny považujeme za taký zásadný technologický krok dopredu, ktorý v priebehu jednej dekády kompletne zmení finančné a súvisiace spoločenské vzťahy a sociálne interakcie.
Hlavná foto: Pexels