7. mája 2018

Na Slovensku vyrastajú noví kryptomenoví ťažiari. Tí si z prenajímania výpočtovej sily svojich počítačov urobili biznis model. Nie je to všetko – rovnako sa snažia plne využiť aj odpadové teplo, ktoré pri ťažení kryptomien vzniká. Takto vykurujú budovu, v ktorej sídli ich sklad a čoskoro aj skleníky o rozlohe 300 štvorcových metrov, v ktorých chcú pestovať zeleninu. Predstavujeme vám “bitcoinových farmárov”. 

Napriek tomu, že sídlia v Kmeťove (okres Nové Zámky), meno ich firmy znie omnoho exotickejšie: Santa Barbara. Stojí za ňou trojica spolužiakov z popradského gymnázia – Samuel Olejár, Michal Munka, Marcel Šípka a Ján Vlk, ktorý s prvým z menovaných mladíkov vedie už jeden úspešný biznis – značku orieškových masiel Pure Nuts.

Arašidy, kešu či mandle?
Slováci rozbehli biznis s orieškovým maslom

“Kryptomeny sme sledovali už dlhšie, každý po vlastnej osi, no potom padol návrh, či by sme to neskúsili spolu,” hovoria Samuel Olejár a Ján Vlk. Na začiatku zložili kapitál 20-tisíc eur, nakúpili prvé počítače a grafické karty a pustili sa do vytvárania prvého investičného produktu pre verejnosť.

To bolo začiatkom minulého roka. Čiže v čase, keď sa dali na internetových obchodoch kúpiť aj viac ako dve grafické karty naraz, dodávajú so smiechom, keďže dnes kvôli enormnému nárastu záujmu e-shopy takúto možnosť limitujú.

Pri rozbehu im pomohli aj dobré kontakty na dodávateľov hardvéru z Ázie, ktoré získali ešte v  orieškovom biznise.

Ako to funguje? Najbežnejší balíček, ktorý zákazníkom ponúkajú, garantuje výkon 250 megahashov a ťaženie kryptmeny Ethereum po dobu dvoch rokov. Cena za tento balíček je nastavená na 6900 eur.

FOTO: Zoznámte sa.
Toto je 10 najbohatších kryptoľudí na svete

V ponuke majú lacnejšie, ale aj výrazne drahšie individuálne balíčky, pri ktorých sa cena šplhá na 20-tisíc eur. Pri kúpe balíčka dostane klient automaticky aj kryptomenovú peňaženku Trezor, ktorú pre účely uchovávania virtuálnych mien považujú za najbezpečnejšiu na svete.

“Náročnosť ťaženia stále stúpa, nevieme preto garantovať koľko vyťažíte. Rovnako sa mení aj kurz meny,” hovorí Ján Vlk. Farmári však odhadujú pozitívnu návratnosť.

Ťažiari sa pritom špecializujú najmä na Bitcoin, Ethereum a Ethereum Classic, no vo svojom portfóliu držia aj niekoľko “exotických” kryptomien – napríklad Dash, ZCash, ZenCash či Vertcoin. Ich pomer je približne 40:30 v prospech tradičných kryptomincí, pričom zvyšok používajú na financovanie rastu a rozvoja firmy.

Majú už aj prvú desiatku klientov, s ktorými podpísali zmluvy na ťaženie kryptomien. Prevažne ide o dvojročné kontrakty v hodnote 6000 – 20-tisíc eur, pričom klientmi nie sú iba jednotlivci, ale aj firmy. Cieľom je mať do konca leta podpísaných 40 zmlúv.


Takto sa vyvíjala cena Bitcoinu od začiatku tohto roka. Zdroj: Coindesk.com.

Je pre nich problémom vysoká volatilita cien? Uvedomujú si ju, no hovoria, že ich neovplyvňuje, pretože s kryptomenami neobchodujú a už vôbec špekulatívne nekrátia svoje pozície na trhu. “My vidíme kryptomeny ako investíciu v dlhodobom horizonte,” komentuje Samuel Olejár.

Potenciál vidia nielen vo využívaní výpočtovej kapacity počítačov, ale aj tepla, ktoré sa vygeneruje pri ťažení kryptomien. “Časť tepla využívame na vykurovanie a ohrev vody v budove, kde sídlia naše sklady (prenajímajú si ju od partnera, pozn. red.), ide približne o 150 štvorcových metrov,” hovorí a dopĺňa: “Tento spôsob využitia tepla nie je až taký revolučný, v zahraničí existujú celé dátové farmy, ktoré odpadové teplo využívajú.” Presne touto cestou sa rozhodli vydať aj oni.

Hacker rozbieha prvú kryptokaviareň u nás.
Jeho firma vyzývala na nabúranie Kaliňáka

Mimochodom, voľba svojej základne na Liptove taktiež nie je náhodná. “Je to pre nás ideálna lokalita, čo sa týka nákladov. Vykurovacia sezóna tu trvá takmer osem mesiacov, čo pre nás znamená, že dve tretiny roka nepotrebujeme až také intenzívne chladenie,” vysvetľuje Olejár.

Na tento rok si vytýčili veľký cieľ. Chceli by sa stať najväčšími “minermi” (ťažiarmi) kryptomien na Slovensku. “Možno nimi už aj sme, ktovie,” smejú sa zakladatelia. Plány na budúci rok sú ešte ambicióznejšie: chcú predstaviť vlastnú aplikáciu na báze blockchainu, ktorá bude mať komerčné využitie.

Hlavná foto: Matt Rybanský Photography