22. decembra 2017

Živý, šťavnatý, fajn. Tak si Michal Kružlík, Martin Kružlík a Milan Čupka tieňovali, aký by mal byť ich podnik. Chceli bar, v ktorom nebudete sedieť sami pri stole, ale pulzujúci priestor, kde ľudia aj postávajú a bavia sa jeden s druhým. Hrať vám bude živá hudba a zabudnete na okolitý svet. A dnes v ich bratislavskom Bukowski Bare večer len ťažko nájdete voľné miesto.

Príbeh Bukowski sa začal písať už v marci 2010. Vtedy prvý raz pre kamarátov zorganizovali párty v štýle tridsiatych rokov, ktorú nazvali Capo di tutti Party. Z tematickej jednorázovky sa rozbehla pravidelná akcia, na ktorú chodilo v priemere okolo 500 ľudí. Pre každú párty však museli hľadať iný priestor, neraz sa komplikovala logistika a pravidelne do ich debát naskakovala myšlienka, že pri vlastnom zázemí by mohli akcie robiť na celkom inej úrovni.

Tím Bukowski pri prvom výročí otvorenia baru v novembri 2017. Tretí zľava Michal Kružlík, vpravo Martin Kružlík a Milan Čupka. Foto: archív Bukowski Bar

Chceli priestor, ktorý im sadne, unesie aj Capo di Tutty Party a bude v centre mesta. „Tri roky sme o tom rozprávali, dva roky aktívne hľadali ten vhodný a rok sme ho rekonštruovali,“ vypočítava Martin Kružlík. Koncom roka 2015 prevzali priestor, ktorý je Bratislavčanom známy ako Malí Františkáni.

Čo vymysleli na dnes? Manželia z mlyna pod Tatrami ponúkajú gastrozážitky

Ak si správne dohľadali, prvá vináreň tu bola otvorená už v roku 1948, počas socializmu šlo o tmavý podnik, kde sa chodilo zašívať a v 90. rokoch sa striedali všelijakí majitelia, ktorí tu prevádzkovali pizzeriu či striptízový bar. Vykresľujú, že „františkánov“ prebrali v dezolátnom stave a dodnes do prerábky investovali okolo 130-tisíc eur. Približne polovicu financovali z úveru, druhú časť z tržieb až po otvorení.

Reklama
Bar má aj vlastné karty, všetku grafiku navrhoval Braňo Bezručka. Foto: archív Bukowski Bar

Gastro biznisu sa predtým ani jeden z nich nevenoval. Michal pracoval v IT oblasti, Milan je novinár, ale nechceli otvárať celkom bez skúseností. Preto sa dohodli, že do brandže bude najskôr prenikať Martin, ktorý brigádoval vo viacerých prevádzkach.

Najlepšiu kaviareň v Brne vybudovali Slováci. A mieria aj do Bratislavy

Veľmi dôležité pre nich tiež bolo, ako sa podnik bude volať. Vravia, že práve názov dotvoril jeho štýl a koncept. „Hľadali sme asi dva mesiace, spočiatku bol horúci kandidát Kubrick, ale keď som si detailnejšie pozeral jeho príbeh, zistil som, že on od istého času nepil alkohol – a to sa pre bar nehodilo,“ približuje Milan Čupka. „Takže sme si položili otázku: kto pil? Veľmi rýchlo nám naskočil Bukowski a bolo rozhodnuté.“

„Presne vystihuje, čo sme chceli a čo máme radi,“ dopĺňa Michal Kružlík. „Miesto, kde chodia lokálni ľudia, kde to pulzuje, má neuchopiteľnú atmosféru aj smrad z cigariet. Bohémsky priestor plný všehochuti.“

Interiér navrhli architekti z ateliéru yourDesign. Foto: archív Bukowski Bar

Nielen bar sa však volá po spisovateľovi. Po tých, ktorí mali talent na písanie a vášeň pre drinky, nazvali aj ponuku svojich originálnych miešaných shotov, dnes veľký hit podniku. S menom prepájali príbeh, národnosť aj alkohol, aby všetko sedelo, a tak pri shote Baudelaire tvorí základ absinth, Joyce je postavený na írskej whisky či London na bourbone.

Svoj bar otvorili 11. 11. 2016. Pôvodne zamýšľali vložiť dosť peňazí do reklamy, ale napokon od toho upustili. Vysvetľujú, že všetci traja sú Bratislavčania, v meste chodili na základnú, strednú aj vysokú školu a majú tu veľa kamarátov. Spoľahli sa, že cez nich sa podarí urobiť výtlak návštevnosti, že správu o existencii ich podniku roztrúbia do sveta. „Musíme im poďakovať,“ dopĺňa Michal Kružlík. „Kamaráti, známi aj známi známych nám veľmi pomohli.“

Džemy s alkoholom? Mladú Slovenku ocenili aj michelinskí šéfkuchári

Priestory Bukowski sú členené na viac častí, akoby sa tam nachádzalo niekoľko podnikov v jednom. V hlavnej časti je kapacita 60 miest, v podzemí 70 a toľko ľudí si sadne aj na terase vo vnútrobloku. O  chod sa stará desaťčlenný tím, od štvrtka do soboty majú otvorené až do štvrtej ráno a pravidelne organizujú aj koncerty. Len za tento rok ich bolo osemdesiat.

Po vyše roku od otvorenia je Bukowski Bar v obsadenosti takmer na maxime, chalani vravia, že už veľa možností na rast nevidia. Vlastné áno… Radi by vyrástli do druhého podniku. Už sa aj obzerajú a čakajú, či im nejaký priestor v Starom Meste opäť nepadne do oka.