19. novembra 2017

Gašperov mlyn je rodinný podnik vo Vysokých Tatrách. Vedú ho mladí manželia a svoju reštauráciu vyšvihli medzi najzaujímavejšie, aké dnes nájdete na slovenskej gastronomickej scéne.

Storočný mlyn v slepej uličke, na konci podtatranskej obce Batizovce, roky chátral. Michal Gašper ho beztak mal dlhšie v oku, a keď bola príležitosť na kúpu, rozhodol sa majiteľ tamojšej firmy Fires zainvestovať.  „Otec vlastní firmu, ktorá sa venuje skúšaniu požiarnej odolnosti stavebných výrobkov a má zákazníkov z 30 krajín sveta,“ približuje Slavomíra Raškovič. „A keď prídu k nemu do firmy skúšať výrobky, chcel pre nich miesto, kde sa dobre najedia aj zrelaxujú.“

Ako osláviť Nežnú revolúciu jedlom. Päť tipov od známeho foodblogera Čoje

Vedenie mlyna zveril dcére a jej manželovi. Nechceli však reštauráciu, ktorá bude iba pre zákazníkov otcovej firmy, ale ani klasický podnik otvorený denne od desiatej do desiatej. Obzerali sa po svete, hľadali inšpiráciu, niečo netypické a zaujímavé.

Večera v storočnom mlyne má 8 až 10 chodov. Foto: archív Gašperov mlyn

Reštauráciu otvorili 13. augusta 2013, stôl si musíte objednať minimálne deň vopred a nepočítajte s klasickým menu a la carte. Ponúkajú exkluzívne degustačné menu, ktoré sa denne obmieňa a je postavené na čerstvých a najmä lokálnych surovinách. Pozostáva z 8 až 10 chodov, večera vám potrvá približne tri hodiny a zaplatíte za ňu 55 eur.

Reklama

Bistro v rohu Petržalky, kam zašli na jedlo aj Depeche Mode. A chutilo im

„Naši hostia nikdy vopred nevedia a ani nebudú vedieť, čo im na taniere pripravíme,“ hovorí Slavomíra. „Chceme, aby sa tešili na zážitok, nie na konkrétne jedlo, ale na celok. Povedali si: čo pre nás zase vymyslia? Vieme, že od zákazníka si to vyžaduje veľkú dávku dôvery, ale verím, že ich nesklameme.“  Na to, aby ste zažili wow efekt, dohliada šéfkuchár Jozef Breza, ktorý pred príchodom do mlyna pôsobil v Grand Hoteli Kempinski vo Vysokých Tatrách.

Slavomíra Raškovič. Foto: archív Gašperov mlyn

Ako približuje Peter Raškovič, s manželkou sa poznajú zo školy, obaja vyštudovali žurnalistiku a s gastronómiou nemali žiadne skúsenosti. Usmeje sa, že podľa toho vyzerali aj ich prvé kroky. Učili sa za pochodu, aj systémom pokus – omyl. Snažili sa robiť veci po svojom, ale aj sa vzdelávať. Preto sa napríklad obaja stali akreditovanými someliérmi a mohli rozšíriť ponuku, že k večeri vám v prípade záujmu napárujú hodiace sa vína z butikovej slovenskej produkcie.

Priznávajú, že v rozbehu sa im ľahšie dýchalo, keďže firma otca a svokra nielen zainvestovala do rekonštrukcie, ale aj dotovala prvé roky fungovania. Mohli sa tak sústrediť na kvalitu, šperkovanie podniku. Na nulu sa dostali po troch rokoch a dnes sú už sebestační a prvý raz budú vykazovať zisk.

Peter Raškovič. Foto: archív Gašperov mlyn

Hostia k nim však začali prichádzať len pomaly, podľa ich slov si tiež potrebovali zvyknúť na netradičný model, že fungujú iba na rezerváciu. Ľudí k sebe neťahali žiadnou masívnou reklamou, snažili sa oprieť o reťazovú reakciu, že spokojný zákazník ich podnik odporučí ďalšiemu.

Zatiaľ ich navštevuje predovšetkým slovenská klientela. „A väčšinou z Bratislavy a okolia,“ dopĺňa Peter. „Zahraničných hostí tvorí len okolo 15 percent, zvyčajne si nás nájdu cez portál TripAdvisor.“

Prilákať ich vie aj to, že Gašperov mlyn znesie prívlastok rozprávkový. Nájdete v ňom staré časti mlynských mechanizmov, storočné ručne tkané a vyšívané záclony a obrusy či maľované čelo svadobnej postele. A dojem dotvárajú umelecké diela akademického maliara Mariána Čižmárika.

Mlyn má však ešte jedno špecifikum: je energeticky nezávislý na vonkajších zdrojoch.  „Otec má totiž záľubu v alternatívnych zdrojoch energie. A mlyn využil aj na to, aby si v ňom mohol robiť svoje experimenty,“ približuje Slavomíra. Majú tak vlastnú vodnú elektráreň, solárne panely, tepelné čerpadlo, ale aj čističku odpadových vôd. „Ale, pre dokreslenie, chováme tiež vlastné ovce a kozy, takže v prípade záujmu vieme hostí aj k nim zobrať na malú exkurziu,“ dopĺňa Peter.

Hostia nikdy vopred nevedia, čo im šéfkuchár pripraví. Foto: archív Gašperov mlyn

Päťhviezdičkový Gašperov mlyn nemá veľkú kapacitu. Do reštaurácie sa zmestí maximálne 15 ľudí a v štyroch izbách je k dispozícii 11 lôžok. „Žiadne ďalšie rozširovanie však neplánujeme,“ vraví Slavomíra. „Náš sen je, aby bola reštaurácia vyťažená na maximum. V súčasnosti je to asi 70 percent, ale napríklad teraz nás milo prekvapil zvyčajne slabší september. Mali sme komplet obsadený celý mesiac. Viete, to je taká naša vysnívaná predstava: aby si hostia museli urobiť rezerváciu aspoň mesiac vopred.“