8. augusta 2018

Živia sa sociálnymi sieťami a vďaka tomu, že dlhodobo pôsobia mimo našej krajiny ich oslovujú najmä tamojšie značky a spoločnosti. Forbes vybral päť slovenských influencerov, ktorí sa dokázali presadiť aj v zahraničí a zarábajú si sociálnymi sieťami.

Dávid Dobrík

Dobrík poskytol v apríli tohto roka magazínu Forbes exkluzívny rozhovor. Foto: archív Forbes

Počet sledovateľov: 16,7 milióna

Miesto: Los Angeles

Najväčší influencer zo Slovenska sa narodil v Košiciach a do USA sa presťahoval ako dieťa. V súčasnosti žije 22-ročný Dobrík v Los Angeles, kde sa naplno venuje svojmu YouTube kanálu. Prvá peniaze však začal zarábať strihaním zaujímavých videí na platforme Vine.

30pod30: Najsledovanejší youtuber zo Slovenska. Dávid Dobrík zarába milióny

Reklama

„Nevytváral som žiaden kreatívny obsah, robil som čisto biznis. Platili mi rôzne spoločnosti a aplikácie za to, že som ich zdieľal na stránke,“ povedal v rozhovore. Nakoniec však prišli aj nápady na vlastné videá a Dobrík prešiel na platformu YouTube. Za predchádzajúce daňové obdobie zarobil 1,3 milióna dolárov a tento rok by to dokonca mal byť vyše dvojnásobok. Spolupracuje s Coca Colou, Netflixom, McDonald’s, HP a inými.

Pepamack (Petra Macková)

Petru Mackovú, ktorá vystupuje pod prezývkou Pepamack živí Instagram. Foto: archív Pepamack

Počet sledovateľov: 610-tisíc

Miesto: Sydney

31-ročná Petra Macková odišla do Austrálie pred piatimi rokmi, kde sa z grafickej dizajnérky vyšplhala na jednu z najsledovanejších módnych influenceriek. „Vždy som mala vzťah k móde a fotografii, ale pravdupovediac, nevidela som veľa príležitostí k rozvoju tohto smeru na Slovensku,“ vysvetlila Macková dôvody svojho odchodu.

Živí ju Instagram. Slovenka Pepamack radí, ako uspieť vo vizuálnom svete

A aj keď si v začiatkoch chcela založiť blog, lepšiu príležitosť videla v Instagrame. Dnes spolupracuje so značkami ako Tommy Hilfiger, Guess, Swarovski, Adidas, Casio či Dior. 40 percent jej fanúšikovskej základne tvoria Američania, približne tretina je z Austrálie a štvrtina z Európy či Ruska.

Z celkového počtu vyše 600-tisíc followerov je len približne 5-6 tisíc zo Slovenska. Možno aj to je dôvodom, prečo ju doteraz na spoluprácu neoslovila žiadna slovenská značka.

Andy Csinger

Pre Andy Csinger sú charakteristické fotky bez tváre. Foto: instagram, @andicsinger

Počet sledovateľov: 503-tisíc

Miesto: Sydney

Druhá populárna Slovenka v Austrálii Andrea Csingerová pochádza z Komárna a do Sydney odišla pred siedmimi rokmi s priateľom, ktorý je teraz už jej manželom. Popri škole tam v začiatkoch pracovala vo fastfoode či ako recepčná a popri tom sa venovala blogovaniu. Módny blog založila v roku 2014 a dnes sa ním živí.

August ovládli králi internetu a Bondov barman

A vďaka tomuto úspechu sa Instagramu po čase naplno začal venovať aj jej manžel. Spolupracujú so zahraničnými značkami a budujú vlastnú značku oblečenia.

Natália Homolová

Natália Homolová spolupracuje len so zahraničnými značkami, no sledovateľov má aj zo Slovenska. Foto: archív, natinstablog

Počet sledovateľov: 53,4- tisíc

Miesto: Londýn

Hneď po strednej škole odišla Natália Homolová do Anglicka, kde vyštudovala manažment módy na London College of Fashion. Počas vysokej školy si založila blog, vďaka ktorému sa potom dostala k rôznym spoluprácam so zahraničnými firmami.

„Napriek tomu že mám zväčša slovenské publikum, tak ma slovenské firmy často neoslovujú. Buď o mne nevedia, alebo majú pocit, že ak žijem v Londýne, tak ma nesleduje ich cieľovka,“ hovorí Homolová, no dodáva, že slovenské firmy ešte nie sú pripravené na to, aby dávali „veľké“ peniaze na instagramové kampane.

Myslí si, že, ak by pôsobila u nás, len týmto spôsobom by sa uživiť nedokázala. Dlhodobo spolupracuje so značkami ako Eastpak, Ugg či Cheap Monday.

Reklama

TTAPPLE (Tereza Haščáková)

Tereza Haščáková tvrdí, že by sa rada vrátila a dlhodobo žila v LA. Foto: Filip Poreba/ archív ttapple

Počet sledovateľov:  44,7-tisíc

Miesto: Praha

Aj keď v súčasnosti pôsobí v susednom Česku, v minulosti žila v New Yorku, Los Angeles, Paríži či Miláne. Najviac sledovateľov má však zo Slovenska a Ázie, kde sa dostala do povedomia vďaka tomu, že jej fotky viackrát zdieľala populárna značka Vetements. „Raz sa mi dokonca stalo, že pred obchodom Supreme v Londýne ma spoznali mladí chlapci a dievčatá z Číny, čo bol super zážitok,“ vysvetľuje.

V Európe študovala manažment dizajnu a módny biznis a v roku 2014 si založila blog. V zahraničí spolupracovala napríklad s Nike či New Balance, bola jednou z prvých návštevníčok parížskeho showroomu značky Off-White návrhára Virgila Abloha, ktorý dnes navrhuje mužskú sekciu značky Louis Vuitton.

Na Slovensku spolupracovala s firmami Coca Cola, H&M, Footshop a inými. Stále sa tu ešte učíme ako je dôležité propagovať značky cez sociálne siete. To čo je u nás len v plienkach fičí v USA na plné obrátky,“ hovorí.

Hlavná foto: archív Forbes