25. júla 2019

Katarína Linczényiová v 20 rokoch dosiahla v nádychovom potápaní pri súťažnom ponore hĺbku 85 metrov, čo bol v tom čase tretí najlepší ženský svetový výkon. Odvtedy si však profesionálna freediverka prešla pretrénovaním a úspešne zvládla návrat k výkonnostnému športu. Aktuálne si ale dáva od súťaží pauzu a venuje sa prioritne mentoringu top manažérov v oblasti stres manažmentu.

Do tejto práce vložila svoje niekoľkoročné skúsenosti z výkonnostného športu, ktorého základom je schopnosť mentálne sa zrelaxovať a viac ako 10-ročnej práce s ľuďmi. Príslušné vzdelanie získala od Britskej Psychologickej Asociácie v rámci programu, ktorý sa zakladá na vedomom a kognitívnom znižovaní stresovej záťaže.

Ľuďom radí, ako žiť bez stresov a dosahovať ciele. Tvrdí, že aj voľný čas si treba naplánovať

Firmy si začínajú uvedomovať, že fyzické a mentálne zdravie zamestnancov ako aj exekutívy je jedným z predpokladov udržateľného podnikania a vzniká prostredie, kde sa ľudia neboja o týchto témach hovoriť,“ povedala pre Forbes Katarína Linczényiová, ktorá svoje úsilie smeruje aj do verejných motivačných vystúpení.

Pôsobí tiež ako ambasádorka spoločnosti Veolia, vrámci čoho sa venuje dokumentaristickej a vzdelávacej činnosti pre deti a verejnosť. Aktuálne sa tak zameriava hlavne na problematiku plastového znečistenia.

Reklama

„Aj keď sa občas cítite byť v strese z niečoho, čo sa možno stalo vo vašom osobnom živote, neznamená to, že sa v danom momente nemôžete sústrediť a podať 100-percentný profesionálny pracovný výkon.

Katarína odpočíva na pieskovej terase v hĺbke 20 metrov v najhlbšej morskej diere na svete, The Deans Blue Hole na Bahamách, ktorá má viac ako 200 metrov. Padajúci piesok sa jaskynným systémom na dne dostáva do otvoreného mora. Foto: Daan Verhoeven, archív K. Linczényiovej

Ako by teda mali top manažéri dbať o svoje mentálne zdravie a byť tak schopní lepšie odolávať stresu? Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré pre Forbes pripravila Katarína Linczényiová.

Dovolenka zachránená! Nech vám oddych nepokazí práca 

1. Nezabúdajte na „well-beingDajte si do kalendára čas na regeneráciu, oddych, čas iba pre seba. Rovnako, ako máte v kalendári poznačené svoje pracovné stretnutia, poznačte si doň aj „meeting sám so sebou“ s cieľom oddýchnuť si. Stačí aj 20 minút, dbajte však o to, aby to bolo každý jeden deň. Nemajte pocity viny, keď robíte „nič“, pretože výkon a správna regenerácia ide ruka v ruke. Keď viete, že máte pred sebou náročný týždeň, pripravte si aj následný oddychový plán. Dbajte na zdravé stravovanie, dostatočný spánok, pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu.

2. Budujte si „sebaúčinnosť . Je to presvedčenie o svojich schopnostiach vykonať prácu či dosiahnuť cieľ. Uvedomte si, že jedna vec je, ako sa hodnotíte ako osobnosť, ako človek. No druhá vec je, ako hodnotíte svoje schopnosti robiť svoju prácu. To, čo je momentálne vašou profesiou, komplexne nedefinuje vašu hodnotu ako človeka. Aj keď sa občas cítite byť v strese z niečoho, čo sa možno stalo vo vašom osobnom živote, neznamená to, že sa v danom momente nemôžete sústrediť a podať 100-percentný profesionálny pracovný výkon. Ten totiž závisí od vašich zručností a znalostí, nie od toho, čo sa práve deje vo vašom súkromnom živote.

„Negatívne myšlienky vám neprinesú pozitívny život ani chladnú hlavu v náročných situáciách.

3. Rozvíjajte svoju mentálnu odolnosť.  Robte veci, ktoré sú pre vás výzvou, choďte mierne za hranicu komfortnej zóny, prekonávajte s mierou svoje pomyselné limity. Začnite pravidelne športovať, pustite sa pomaly do vecí, ktoré ste vždy chceli skúsiť, ale neodvážili ste sa, alebo robte úplne nové veci, aby váš mozog dostával nové stimuly.

4. Nastavte svoje myslenie. Uvedomte si, že myseľ je nástroj a môžete sa naučiť, ako zmeniť spôsob, akým premýšľate, a tým pádom aj to, ako reagujete v určitých situáciach. Dajte si veľký pozor na to, aké máte počas dňa myšlienky. Negatívne myšlienky vám neprinesú pozitívny život ani chladnú hlavu v náročných situáciách.

5. Buďte „mindfullPozorujte dianie okolo vás aj vo vás, pozorujte, aké máte myšlienky, ako sa správate, či ako sa fyzicky cítite, keď ste v strese. Robte to bez toho, aby ste to posudzovali, či je to dobré alebo zlé, fér alebo nefér, iba akceptujte, že momentálne to tak je. Nájdite si čas byť „offline“. Keď niečo robíte, sústredenie smerujte na jednu vec a nie naraz na 10 vecí.

6. Sústreďte sa na riešenia problémovej situácie. Keď sa ocitnete v kríze, nezdržujte sa prílišným výskumom toho, čo alebo kto, ju spôsobil, či prečo sa tak udialo. Nájdite možné riešenie, pomenujte konkrétny cieľ a majte jasný plán, ako ho dosiahnuť.

7. Majte radosť. Nájdite si aktivitu, hobby, niečo o čom viete, že vám to dáva pocit radosti a venujte sa takejto veci častejšie.

Viac o Kataríne Linczényiovej si prečítajte v aktuálnom júlovom vydaní magazínu Forbes. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk