24. júna 2018

Ležanie pri mori, oddych na horách či navštevovanie historických pamiatok. Dovolenkujeme rôzne, no väčšina z nás si na cestu pribalí dobrú knižku. Inšpirujte sa letným čítaním redaktorov magazínu Forbes.

Veronika Šoltinská (web editorka)

Autismus a Chardonnay/Martin Selner

Krátka knižka, ktorú prečítate na jedno posedenie na pláži. Vyšla z rovnomenného blogu Martina Selnera, ktorý je opatrovateľom v domove pre autistické deti. Kniha pozostáva z autorových denníkových zápiskov, v ktorých opisuje nielen to, ako sa stará o tieto deti, ale aj to, ako sa ony starajú o neho. Kratučké kapitoly sú doplnené výňatkami z ich spoločných konverzácií, ktorých témy súvisia s pobytom v domove, víkendmi u rodičov a čokoládou. Odporúčam ako ultra ľahké čítanie na ultra ťažkú tému.

Reklama

 

Juraj Porubský (šéfredaktor)

Ten arguments for deleting your social media accounts right now/ Jaron Lanier

Chceli by ste byť radšej mačkou alebo psom? Mačka môže byť domácim miláčikom, ale vždy dokáže svojich pánov prekvapiť, keď si v istej chvíli urobí po svojom. Na druhej strane pes, ten na vás bude poslušne čakať a dokážete ho vycvičiť. Takéto prirovnanie používa Jaron Lanier, jeden z otcov virtuálnej reality a člen zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta podľa magazínu Time, vo svojej najnovšej knihe pre vzťah človeka k jeho internetovej sociálnej sieti.

Čítanie kníh vám v podnikaní môže pomôcť. Inšpiráciu nájdete aj v týchto 5 tituloch

Chcete len poslušne počúvať, kam vás vedú algoritmy, alebo chcete byť pánom vy? Ak chceme nahliadnuť do toho, čo sociálne siete robia s našimi mozgami (alebo s mozgami našich detí), autor otvára jedno z pomyselných okien. Keďže som knihu zatiaľ nečítal, viac vám neprezradím. Doterajšie Lanierove diela však vyvolali obrovský záujem a veľkú diskusiu.

 

Tatiana Vavrová (zástupkyňa šéfredaktora)

Lepší život/Anna Gavalda

Dovolenka, samozrejme, neznamená, že zrazu na pár týždňov vediete lepší život, len je to časť roka, počas ktorej sa môžete viac venovať knihám – napríklad tým, ktoré život rozoberajú. Francúzska učiteľka/spisovateľka Gavalda píše dobre, ľahko, pútavo. Jej prvú knihu mi kedysi darovala sestra a odvtedy som ich pár ďalších „prelúskala“. Lepší život mi ešte chýba, deficit skúsim dobehnúť v lete.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

 

Lucia Vanková (redaktorka)

Homo Deus/Yoval Noah Harrari

Reklama

Ešte neviem, či na pláž, do hôr alebo iba na chatu, ale nech pôjdem kamkoľvek, pribalím si so sebou knihu od izraelského historika Yuvala Noah Harrariho, ktorú som si pred dvoma mesiacmi kúpila na londýnskom letisku a odvtedy na mňa čaká na nočnom stolíku.

Od knihy, ktorá má podtitul „krátka história budúcnosti“ si sľubujem veľa, jej predchodkyňu Sapiens: A Brief History of Humankind som prečítala za pár dní. Nehovoriac o tom, že knihu sám odporúča aj Daniel Kahneman (autor Thinking Fast and Slow). Harari dokáže v priebehu jedinej vety prejsť od praveku po súčasnosť, od biológie až po počítačovú vedu, a nonšalantným spôsobom vysvetliť, prečo napríklad na chodbách ľudia klebetia.

 

Adriána Heglasová (web editorka)

Rozhovory bez konca/Dominik Tatarka

Síce sa v školských osnovách pri mene Dominik Tatarka spomína dielo Démon súhlasu, ja za jeho hodnotnejšiu knihu považujem dvojnovelu Rozhovory bez konca. Zaujalo ma, akým spôsobom sa popasoval s motívom trpiacej a obetavej matky. Iste, v oboch novelách dominuje pesimistický a smútočný tón. Avšak nie taký, ktorý nám „pokazí“ náladu, ale skôr taký, ktorý nás donúti sa zamyslieť. Aké sú radosti a strasti materinskej lásky?

7 kníh, ktoré vám pomôžu v práci a dokážete ich prečítať za jednu noc

 

Martina Jurinová (redaktorka)

Slovenské detektívky

Na dovolenku si vždy so sebou beriem nejaké detektívky. Sú pre mňa najlepším relaxom. Tento rok si určite pribalím novú „dánovku“ – List zo záhrobia. A kým čakám na ďalší diel historickej detektívky od Juraja Červenáka zo série prípadov notára Barbariča (prosím, nech je čím skôr hotový), určite siahnem aj po pre mňa nových autoroch, ako Frankie Kozmon (Rosnička, Potkan), Juraj Thal (Nôž, Nenávisť) alebo Katarína Holetzová (Svorka, Smrť prekliatych). Lebo slovenská detektívka nie je len Dominik Dán.

Päť najlepších reportážnych knižiek podľa kritikov. Vyhrávajú Poliaci

 

Peter Matijek (redaktor)

The Best of Down Goes Brown/Sean McIndoe

Nedávno som vo výpredaji našiel megaknihu od starého českého historika Zdeňka Jindru: Když byl Krupp „dělovým králem“. Keby som mal čas, prečítal by som z nej nejakých tristo strán, potom by sa asi skončili prázdniny. Na dovolenku si však pravdepodobne zoberiem zbierku The Best of Down Goes Brown od kanadského hokejového blogera Seana McIndoea, prípadne aj jeho novšiu knihu The 100 Greatest Players in NHL history (and other stuff).

Hlavná foto: Pexels.com