5. marca 2018

Shawn Blanc je spisovateľ, majiteľ malého podniku, kouč venujúci sa otázkam produktivity a kreatívny podnikateľ žijúci v Kansas City so svojou manželkou a tromi synmi. 

Už viac ako dekádu sa vzdeláva ale aj sám učí o produktivite, usilovnosti a koncentrácii. Jeho online kurzy pomohli tisícom ľudí byť čo najkreatívnejšími a prosperovať aj počas krízových momentov plných napätia.

Zaplatili by ste za knihu 400 dolárov a viac? Čitatelia tohto autora áno

So Shawnom Blancom som sa spojil, aby som sa ho opýtal na jeho zvyky spojené s čítaním a konkrétne tituly kníh, ktoré ho v živote ovplyvnili.

Prečo čítate?

Pretože čítanie je nádherné. Literatúru faktu čítam preto, aby som sa mohol naučiť niečo nové, získal nápady alebo ďalší uhol pohľadu. Beletriu zase čítam pre zábavu a oddych. Rovnako ako ďalší majitelia malých podnikov mám toho na starosti naozaj veľa. Som zodpovedný za financie, marketing, vývoj produktov, rozvoj podnikania, spokojnosť zamestnancov a asi tucet ďalších úloh.

Najpredávanejšie biznis knihy roka podľa Martinusu. Čítali ste ich?

V tomto ohľade sú knihy neuveriteľnou výhodou. Namiesto vzorca pokus – omyl vo vlastnom podnikaní alebo pomalého postupu, si môžem za niekoľko dolárov kúpiť knihu a prečítať si pekne zorganizované myšlienky odborníka z takmer každej jednej oblasti na svete. Stručne povedané, čítanie ma robí lepším mysliteľom, spisovateľom a podnikateľom.

Vďaka čítaniu je lepší – mysliteľ, spisovateľ aj podnikateľ. Foto: Shawn Blanc

Akých 5 kníh malo najväčší vplyv na váš život a kariéru?

Táto pätica sa mi v pamäti vynorila ako prvá. Nie som si istý, či by sa tieto knihy dali kvalifikovať ako tie, ktoré „najväčšmi ovplyvnili moju kariéru“, ale každá z nich mi určite pomohla získať novú perspektívu.

Nathan Barry – Authority: Odkedy som čítal Nathanovu knihu o vývoji produktov a ich spustení do predaja, čítal som samozrejme desiatky ďalších kníh o marketingu, predaji, copywritingu a ďalších. Authority bola ale prvou marketingovou knihou, ktorú som kedy čítal a dala mi mnoho nových nápadov, ako byť lepší.

Cal Newport – Deep Work (u nás dostupné ako Hluboká práce): Calova kniha mne a tisícom ďalších dala pocítiť, že je ok vyčleniť si a takpovediac si až chrániť tie hodiny počas pracovného času, ktoré môžeme tráviť naozaj sústredenou a nepretržitou prácou.

Greg McKeown – Essentialism (u nás dostupné ako Esencialismus – Zaměřte se na to podstatné): S výnimkou nasledujúcich túto knihu odporúčam všetkým najviac. Má fantastickú perspektívu, nuž a popri niekom, kto takto káže o sústredení sa a koncentrácii, som zelenáč.

Derek Sivers – Anything You Want: Toto je kniha, ktorú najčastejšie darujem iným ľuďom. Je jedna z mojich najobľúbenejších o podnikaní a tvorivosti. V princípe je o prekonávaní predsudkov a dosahovaní cieľov.

Steven Pressfield – The War of Art (u nás dostupné ako Válka umění): Jedna z vecí, ktorú som si z knihy Pressfielda odniesol, znie: „Čím dôležitejšie sú konkrétna výzva alebo čin pre našu duchovnú evolúciu, tým viac odporu budeme cítiť pri ich presadzovaní.“

Prispievateľ Tomas Laurinavicius píše pre Forbes.com o dôležitosti dizajnu v podnikaní a živote aj o technológiách.