5. marca 2018

Shawn Blanc je spisovateľ, majiteľ malého podniku, kouč venujúci sa otázkam produktivity a kreatívny podnikateľ žijúci v Kansas City so svojou manželkou a tromi synmi. 

Už viac ako dekádu sa vzdeláva ale aj sám učí o produktivite, usilovnosti a koncentrácii. Jeho online kurzy pomohli tisícom ľudí byť čo najkreatívnejšími a prosperovať aj počas krízových momentov plných napätia.

Zaplatili by ste za knihu 400 dolárov a viac? Čitatelia tohto autora áno

So Shawnom Blancom som sa spojil, aby som sa ho opýtal na jeho zvyky spojené s čítaním a konkrétne tituly kníh, ktoré ho v živote ovplyvnili.

Prečo čítate?

Reklama

Pretože čítanie je nádherné. Literatúru faktu čítam preto, aby som sa mohol naučiť niečo nové, získal nápady alebo ďalší uhol pohľadu. Beletriu zase čítam pre zábavu a oddych. Rovnako ako ďalší majitelia malých podnikov mám toho na starosti naozaj veľa. Som zodpovedný za financie, marketing, vývoj produktov, rozvoj podnikania, spokojnosť zamestnancov a asi tucet ďalších úloh.

Najpredávanejšie biznis knihy roka podľa Martinusu. Čítali ste ich?

V tomto ohľade sú knihy neuveriteľnou výhodou. Namiesto vzorca pokus – omyl vo vlastnom podnikaní alebo pomalého postupu, si môžem za niekoľko dolárov kúpiť knihu a prečítať si pekne zorganizované myšlienky odborníka z takmer každej jednej oblasti na svete. Stručne povedané, čítanie ma robí lepším mysliteľom, spisovateľom a podnikateľom.

Vďaka čítaniu je lepší – mysliteľ, spisovateľ aj podnikateľ. Foto: Shawn Blanc

Akých 5 kníh malo najväčší vplyv na váš život a kariéru?

Táto pätica sa mi v pamäti vynorila ako prvá. Nie som si istý, či by sa tieto knihy dali kvalifikovať ako tie, ktoré „najväčšmi ovplyvnili moju kariéru“, ale každá z nich mi určite pomohla získať novú perspektívu.

Nathan Barry – Authority: Odkedy som čítal Nathanovu knihu o vývoji produktov a ich spustení do predaja, čítal som samozrejme desiatky ďalších kníh o marketingu, predaji, copywritingu a ďalších. Authority bola ale prvou marketingovou knihou, ktorú som kedy čítal a dala mi mnoho nových nápadov, ako byť lepší.

Cal Newport – Deep Work (u nás dostupné ako Hluboká práce): Calova kniha mne a tisícom ďalších dala pocítiť, že je ok vyčleniť si a takpovediac si až chrániť tie hodiny počas pracovného času, ktoré môžeme tráviť naozaj sústredenou a nepretržitou prácou.

Greg McKeown – Essentialism (u nás dostupné ako Esencialismus – Zaměřte se na to podstatné): S výnimkou nasledujúcich túto knihu odporúčam všetkým najviac. Má fantastickú perspektívu, nuž a popri niekom, kto takto káže o sústredení sa a koncentrácii, som zelenáč.

Derek Sivers – Anything You Want: Toto je kniha, ktorú najčastejšie darujem iným ľuďom. Je jedna z mojich najobľúbenejších o podnikaní a tvorivosti. V princípe je o prekonávaní predsudkov a dosahovaní cieľov (od začiatku roka 2020 je kniha dostupná aj v slovenskom jazyku, pozn. red.).

Steven Pressfield – The War of Art (u nás dostupné ako Válka umění): Jedna z vecí, ktorú som si z knihy Pressfielda odniesol, znie: „Čím dôležitejšie sú konkrétna výzva alebo čin pre našu duchovnú evolúciu, tým viac odporu budeme cítiť pri ich presadzovaní.“

Prispievateľ Tomas Laurinavicius píše pre Forbes.com o dôležitosti dizajnu v podnikaní a živote aj o technológiách.