11. augusta 2019

Tenerife je jeden z hlavných ostrovov kanárskeho súostrovia a našincovi poskytuje možnosť vychutnávať si vôňu mora a slnečného blahodarného tepla aj mimo letného prázdninového obdobia. Necelých päť hodín letu a relaxovaniu pri mori či pri bazéne už nič nestojí v ceste.

Pre tých, ktorí nemôžu pre pracovné povinnosti v júli či auguste oddychovať, alebo solidárne prenechajú v práci tieto mesiace na oddych kolegyniam a kolegom so školopovinnými deťmi, dávajú Kanárske ostrovy šancu predĺžiť si leto trebárs aj do novembra.

Tenerife zo severu na juh

Severné pobrežie Tenerife je úrodné, hornaté, pravidelne zavlažované oblačnosťou a zrážkami z pasátov, takže je bohaté na vegetáciu. V závislosti od nadmorskej výšky sú svahy na severe využité na pestovanie banánov a paradajok, vo vyšších nadmorských polohách na pestovanie zemiakov a tabaku. Bujná subtropická vegetácia je všade, kde ľudská ruka krajinu nepremenila na terasovité plantáže. To, čo si doma prácne vypestujeme v črepníku, turista nájde na Tenerife vo forme stromov a lesov – reč je o rôznych fikusoch, eukalyptoch a palmách.

Radosť si v nich zaplávať.
Toto je 11 najkrajších hotelových bazénov na svete

Pre turistu má sever ostrova Tenerife hodnotu najmä pre historické pamiatky. Tie nájde v mestách ako La Orotava, Puerto de la Cruz či Icod de los Vinos. V prvom spomínanom sa nachádzajú koloniálne budovy zo 16. a 17. storočia s typickými balkónmi, kamenné dlažby a zachovalé kostoly s barokovými fasádami.

Po kvalitnej okružnej ceste s označením TF-5 sa dostanete aj do Icod de los Vinos na severozápade, kde sa okrem iných nachádza atrakcia dračí strom Drago Milenario. Sprievodcami je mu pripisovaný vek tisíc rokov, no realita bude zrejme niekde v stovkách liet.

Na východnom konci diaľnice TF-5 leží hlavné mesto Santa Cruz, rušné, moderné, s viac ako 400 000 obyvateľmi. Ak sa cez mesto prepravíte po ceste TF-11 smerom na severovýchod, v dedinke San Andrés nájdete Las Teresitas, nádhernú pláž so zlatistým pieskom.

auditórium tenerife santa cruz forbes dovolenka koncert stavba
Auditórium v Santa Cruz, ktoré bolo otvorené v roku 2003. Foto: Dusan Smetana/Unsplash

Povinnou jazdou je určite aj návšteva mesta Puerto de la Cruz, kde je od roku 1972 zoologická záhrada Loro Parque. Rozprestiera sa na 13,5 hektároch a na jej návštevu má zmysel rezervovať si aspoň 4 hodiny. Atrakciami tejto Zoo sú pavilóny s tučniakmi. Tie tam žijú v prostredí simulujúcom polárne podmienky – dokonca zo stropu na nich padá sneh. V inom bazéne sa konajú vystúpenia delfínov, kosatiek a tuleňov.

Vysoké hory a prírodné krásy

Ak sa z Puerto de la Cruz vyberiete na juh po ceste TF-21, množstvo ostrých zákrut vás privedie na náhornú plošinu Národného prírodného parku Teide. Jeho dominantou je najvyšší vrch Španielska – Pico del Teide, týčiaci sa do výšky 3718 metrov. Na jeho južnej strane je umiestnená dráha lanovky, ktorá vyvezie až 38 pasažierov do výšky 3555 metrov.

Lanovka pico del teide španielsko tenerife dovolenka forbes hory kopce
Lanovka na Pico del Teide. Foto: M. Mrozek/Unsplash

Odtiaľ sa návštevníkom ponúka úžasný výhľad na široké okolie aj ostatné ostrovy kanárskeho súostrovia. Obloha je tam až neuveriteľne dokonale tmavomodrá. Na výstup z hornej stanice lanovky na samotný vrchol sa vydáva špeciálne povolenie. Počet povolení je obmedzený pre 200 osôb denne.

Rebríček pre svetobežníkov:
Toto je 10 najlepších letísk na svete. Na špicu sa dostal Katar

Ak sa rozhodnete pre jazdu lanovkou, treba sa pripraviť na výrazný teplotný pokles a vziať si pre istotu primerané oblečenie. V národnom parku sa nachádza aj observatórium a územie v okolí Teide sa využíva na vedeckú simuláciu pohybu a pobytu na Marse. Pre kvalitné cesty a vysokú nadmorskú výšku je toto územie často využívané aj ako trasa a prípravný tábor profesionálnych cyklistov.

výhľad teide španielsko kanárske ostrovy tenerife forbes dovolenka hory
Výhľad z Teide. Foto: M. Mrozek/Unsplash

Ak sa z krátera pustíte ďalej na juh cestou na Vilaflor a mesto Arona, zrejme budete prechádzať cez všetky možné pásma lesa od kosodreviny až po vysoké kanárske borovice s dlhým ihličím. Na úpätí sa môžete napojiť na diaľnicu TF-1, ktorá sa tiahne celým juhom a spája ho s hlavným mestom Santa Cruz.

Mimochodom, diaľnice a cesty na všetkých Kanárskych ostrovoch sú kvalitné a ich sieť sa neustále zhusťuje. Svojím terénom je Tenerife podobné hornatým častiam Slovenska, no rýchlosť výstavby je na Kanárskych ostrovoch o čosi vyššia.

Južné pobrežie s najlepšími plážami

Juh Tenerife je turistický, posiaty hotelmi, golfovými ihriskami, prístavmi a plážami. V okolí mesta Los Cristianos sú rozložené pláže Playa de las Americas. Tento názov dostali ešte v časoch, keď cestovný ruch existoval najmä na severe a cestná sieť nebola vybudovaná. Domorodci sa k týmto zátokám museli prepravovať dlhé hodiny a mali pocit, ako keby cestovali až do Ameriky.

Na severozápad od Los Cristianos sa reťazia populárne pláže Las Vistas, Torviscas, Duque a Costa Adeje. Nad nimi sa týči množstvo hotelov a moderných rezortov. Sopečný tmavý piesok a najlepšie západy slnka nad oceánom sú na týchto plážach veľmi typické.

Kto má rád aktívny oddych, trekking a turistiku, príde si na svoje ešte o čosi ďalej na severozápad, kde sa nachádza údolie Masca. Pravidelne organizované výlety vás povedú z dedinky Masca v horách cez rokliny a úvozy smerom k moru. Trasa sa končí na malej kamenistej pláži, odkiaľ turistov odvezú motorové člny smerom k prístavu Los Gigantes. Pri troche šťastia môžete počas plavby pozorovať delfíny sprevádzajúce člny.

La Gomera, menšia sestra Tenerife

Ak ste obdivovateľmi objaviteľských plavieb Krištofa Kolumba, vyberte sa na celodenný výlet na susedný ostrov La Gomera. Trajekty sa plavia v častých intervaloch z Los Cristianos do prístavu San Sebastián na Gomere. Veľký zážitok je aj samotná plavba na superrýchlom trajekte Fred Olsen, ktorý je poháňaný turbínou. Prejsť trasu mu tak zaberie menej ako 40 minút.

Len 100 metrov od pláže a do menu prepašoval aj guláš.
Slovák vybudoval úspešný podnik pri Malage

La Gomera je plná banánových plantáží, fariem a usadlostí. V jednej z usadlostí v roku 1492 bol ubytovaný aj Krištof Kolumbus, ktorý sa tam zastavil počas svojej objaviteľskej cesty. V meste San Sebastián bývala v tom čase jeho tajná láska Beatriz a z pôvodne plánovaných 4 dní sa zastávka na Gomere natiahla na mesiac. Zásoby vody na plavbu si Kolumbus a jeho námorníci nabrali zo studne v San Sebastiáne, ktorá je dnes označená bronzovou tabuľkou. Tá svetu oznamuje, že vodou z tejto studne bola pokrstená americká pôda po pristátí jej objaviteľa.

Kde minúť peniaze

Celé Kanárske súostrovie je zvláštnou hospodárskou zónou a má vlastný daňový režim. Vďaka nižším hladinám DPH sa pri čerpaní paliva môže stať, že benzín bude stáť o 50 centov menej ako u nás. Večerné potulky po promenádach pri hoteloch vám ponúknu celú priehršť obchodov s kozmetikou a oblečením, ktoré je tiež výrazne lacnejšie ako u nás. Voňavky a parfémy sú na Tenerife lacnejšie ako v duty free obchodoch na letiskách.

Kanárska kuchyňa

Oceán obklopujúci ostrovy samozrejme ponúka bohatý výber rýb a morských plodov. Pre lokálnu kuchyňu sú typické aj miestne zemiaky papas arrugadas varené v morskej vode, ktorá na nich nechá kryštáliky soli a ich povrch zostane vráskavý. K zemiakom je obvyklé podávať miestne omáčky mojo. Zelenú mojo verde, ktorá je bylinková a voňavá a červenú mojo rojo z papričiek a cesnaku. V minulosti si roľníci a farmári pripravovali jedlo z múky gofio, ktorá sa mlela z pražených zŕn obilia a kukurice. Jedna porcia vás zasýti na celý deň a v hotelových reštauráciách ju podávajú ako jednu z príloh.

Navštíviť Tenerife má zmysel kedykoľvek v roku, no pridaná hodnota je najvyššia v čase od októbra do decembra, keď u nás už vládne „dušičkové počasie“. Slnko a more vás tak môžu načas vrátiť do letného obdobia a dodať životnú energiu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk