25. mája 2019

Medzinárodné letisko Hamad, ktoré sa nachádza v Katare, bolo podľa AirHelp vyhlásené za to najlepšie na svete. Do top trojice sa dostalo tiež tokijské Medzinárodné letisko Haneda (2. miesto) a aténske Medzinárodné letisko Eleftheriosa Venizelosa (3. miesto).

Spoločnosť AirHelp skúmala 133 letísk po celom svete a na zostavenie rebríčka tých najlepších použila kombináciu letových údajov a množstva pasažierov. Každé z nich následne hodnotila podľa presnosti odletov (60 %), kvality služieb (20 %) a dostupnosti jedla i obchodov (20 %).

Najpresnejšie letiská sveta

Každý jeden faktor je pre každého jedného cestujúceho dôležitý. Napríklad ja nenávidím, keď musím 30 minút chodiť cez rôzne obchody, aby som sa vôbec včas dostala ku gateu (Medzinárodné letisko v Dubaji, to o tebe hovorím). Vždy sa preto radšej rozhodnem pre menšie letisko s presnejšími odletmi.

Presné ako hodinky: Toto je rebríček top letísk sveta, na ktorých sa nemešká

Z hľadiska presnosti sa na prvé tri priečky dostali Letisko Charleroi v Bruseli, Medzinárodné letisko Šeremetievo v Moskve a Medzinárodné letisko Haneda v Tokiu. V tejto kategórii sa celkový víťaz, teda Medzinárodné letisko Hamad, dostalo až na 7. miesto.

Lietate veľa? Dajte si pozor na týchto 15 začiatočníckych chýb

Hoci by sa mohlo zdať, že novšie letiská sú vo výhode – napríklad to katarské bolo postavené v roku 2014 – tak to tak nie je. Dobré hodnotenia stále získavajú aj staršie zariadenia. Týka sa to Medzinárodného letiska Haneda, ktoré bolo prvýkrát postavené v 30. rokoch 20. storočia a hlavný terminál pribudol až v polovici 50. rokov.

Južná Amerika sa dostala na vrchol

Pokiaľ hovoríme o lokalite s najväčšou koncentráciou top letísk, tak by sme mali zavítať pod rovník. Južná Amerika sa totiž môže pochváliť až 12 z 30 najlepších svetových letísk. V tomto smere sa vytiahla napríklad Brazília, ktorá má na zozname hneď 9 vlastných.

Spojené štáty neskórovali

Nuž, a pokiaľ ide o USA, tak tie sa nedostali ani medzi top 30 najlepších letísk. A to aj napriek tomu, že sa do hodnotenia dostalo hneď 15 amerických letísk. Najlepšie sa umiestnilo Medzinárodné letisko Hartsfield Jackson v Atlante (34. miesto) a ďalej sa na zoznam dostalo Letisko Houston George Bush Intercontinental (36. miesto) a Letisko Seattle Tacoma International Airport (40. miesto).

Tu je 10 najlepších letísk sveta podľa AirHelp:

  1. Katar: Medzinárodné letisko Hamad, Doha
  2. Japonsko: Medzinárodné letisko Haneda, Tokio
  3. Grécko: Medzinárodné letisko Eleftheriosa Venizelosa, Atény
  4. Brazília: Afonso Pena International Airport, São José dos Pinhais
  5. Poľsko: Letisko Lech Walesa, Gdaňsk
  6. Rusko: Medzinárodné letisko Šeremetievo, Moskva
  7. Singapur: Letisko Singapur Changi, Singapur
  8. India: Rajiv Gandhi International Airport, Hajdarabád
  9. Španielsko: Tenerife Norte Airport, San Cristóbal de La Laguna
  10. Brazília: Viracopos International Airport, Campinas

Celý zoznam nájdete TU.

Hlavné foto: Unsplash/Jeshoots.com

Prispievateľka Alexandra Talty píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk