25. októbra 2018

Ôsmy ročník najprestížnejšej startupovej súťaže na Slovensku pozná svojho víťaza. Je ním česká spoločnosť [n]fibrecare, ktorá vyvinula prvú suchú nanovláknovú pleťovú masku na svete. Tento rok bol pritom prvým, keď slovenským startupom konkurovali začínajúce firmy z celého stredoeurópskeho regiónu.

Startup awards boli zavŕšením najväčšej technologickej konferencie na Slovensku, ktorá sa konala v stredu 24. októbra v Bratislave. Zo 120 prihlásených startupov sa do finále prebojovala top dvanástka, medzi ktorou zažiaril český [n]fibrecare. Jeho materská firma Nanopharma je lídrom v oblasti nanotechnológií, pôsobiacim na globálnej scéne.

Cez víkend absolvovali seminifinalisti bootcamp, na ktorom porota vybrala 12 najlepších startupov.
Cez víkend absolvovali seminifinalisti Bootcamp, na ktorom porota vybrala 12 najlepších startupov. Foto: FutureNow

So svojimi produktami chcú Česi priniesť revolúciu do kozmetického priemyslu. Ich smart maska je vytvorená z najmenších vlákien na svete a pôvodne bola vyvinutá pre farmaceutické účely na liečbu rán a jaziev. CEO [n]fibrecare Liliana Berezkinová tvrdí, že v budúcnosti by dokonca mohla liečiť ochorenia pleti.

Multimiliónový startup zo strednej Európy?
Investori z najväčších fondov v USA radia, ako ho vybudovať

Na trhu má startup už štyri produkty a od predaja ku koncovému zákazníkovi sa presunul k rokovaniam s kozmetickými spoločnosťami. Teraz môže aj vďaka 20-tisícovej výhre v súťaži preraziť do sveta.

Reklama

Chárova páska

A zahraničnú expanziu má v pláne aj najúspešnejší slovenský startup Specter Sports, ktorý získal ocenenie Slovak-American Foundation. Vyrába nový typ pások na čepeľ hokejok, ktoré nielenže dlhšie vydržia, ale hráčom dávajú aj merateľnú konkurenčnú výhodu.

Zdeno Chára, podnikateľ: S novou páskou na hokejke dobýja NHL

Spolumajiteľom startupu a ambasádorom pásky je kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára, ktorý o ňom hovoril aj v titulnom rozhovore októbrového magazínu Forbes. Za necelé dva mesiace, odkedy je produkt na česko-slovenskom trhu, Specter Sports predal vyše 10-tisíc kusov a ich najbližším cieľom je Kanada a USA.

Zdeno chára so špeciálnou páskou na čepeli hokejky.
Zdeno Chára so špeciálnou páskou na čepeli hokejky. Foto: Miro Nôta/Forbes

„Chceme expandovať na tamojšie trhy a tieto peniaze nám v tom určite pomôžu,“ povedal pre Forbes.sk CEO firmy Andrej Dula. Od Slovak-American Foundation získali 35-tisíc eur, na realizáciu plánov však zháňajú ďalších investorov.

 

„Vraví sa, že na americký trh sa bez milióna ísť nedá. My zatiaľ počítame s tým, že na to budeme potrebovať 500-tisíc, no práve sme v štádiu presnejších kalkulácií,“ vraví Dula. Aj na súťaži ich už oslovilo niekoľko investorov, s ktorými majú dohodnuté stretnutia.

Top slovenské startupy

V top šestke sa okrem Specter Sports nachádzali ešte dva slovenské startupy. Prvým z nich bol Glycanostics, za ktorým stoja špičkoví vedci Ján Tkáč a Tomáš  Bertók. Tí chcú vďaka vývinu novej diagnostickej súpravy priniesť revolúciu v liečbe rakoviny prostaty a neskôr prsníka. Ich výsledky majú byť nielen lacnejšie, ale aj presnejšie ako súčasná bežne používaná prax.

Pavol Čekan vyvíja špičkový test na liečbu rakoviny. Blíži sa na trh

Medzi top finalistov posunula porota aj startup Secret City Trails, ktorý sa do semifinálovej 24 dostal vďaka víťazstvu v letnej FutureNow Pohoda súťaže. Stoja za ním Slovenka Kristína Palovičová a Holanďanka Wendy van Leeuwen, ktoré vytvárajú hry ukazujúce tie najzaujímavejšie miesta európskych destinácií.

Kristína Palovičová (vľavo) a Wendy van Leeuwen na Hilton Traveltech Pitch v decembri 2017.
Kristína Palovičová (vľavo) a Wendy van Leeuwen na Hilton Traveltech Pitch v decembri 2017. Foto: archív Secret City Trails

Konferenciu, ktorej súčasťou je predávanie startup awards, organizuje FutureNow v spolupráci s HubHub a Neulogy. Zapojené firmy sa musia nachádzať v rannom štádiu biznisu, to znamená, že nepôsobia na trhu dlhšie ako 5 rokov, investičný strop z externých zdrojov je 500 000 eur a buď pôsobia v strednej Európe, alebo jeden zo zakladateľov je zo strednej Európy.

Hlavné foto: FutureNow