12. júla 2020

Neúnavne buduje svoje kabelkové impérium. Príbeh o tom, ako sa dizajnérka Dajana Varga Rodriguez vypracovala zo Sashe.sk k vlastným prevádzkam a spolupráci s ikonou Lýdiou Eckhardt, sme vám predstavili ešte v decembri 2017. Odvtedy sa toho veľa zmenilo, biznis posúva vpred a nepoľavuje.

Okrem iného stihla usporiadať prvú samostatnú prehliadku, expandovať na český trh, zriadiť si centrálnu budovu, vydať sa a čochvíľa sa s manželom Davidom Vargom dočkajú očakávaného potomka. Počas uplynulého dva a pol roka sa Dajana snažila, aby v jej biznise fungovalo všetko tak, ako má.

Vysvetľuje, že spolu s tímom hľadala nových zamestnancov, navyšovala kapacity výroby, snažila sa čo najviac zefektívniť produkciu, sústreďovala sa na zahraničný trh aj marketing. O novinky núdza rozhodne nebola. „Povedala by som, že všetko, čo firma môže a má riešiť, tak na tom sme pracovali,“ dodáva s úsmevom.  

Vlastná prehliadka? Výzva splnená

Vlani sa Dajane podarilo zvládnuť jednu z najväčších výziev jej kariérneho života. Presne 18. októbra 2019 totiž usporiadala v Partizánskom vlastnú Fashion Show, na ktorej oslávila siedme výročie svojej tvorby a predstavila kolekciu produktov na obdobie jeseň-zima 2019/2020. „Cítila som veľkú zodpovednosť,“ vraví a jedným dychom pokračuje: „Prvá prehliadka bude navždy prvá. A hanbu sme si spraviť nechceli.“

Reklama

Presne to bol dôvod, pre ktorý nenechala nič na náhodu. Šťastie predsa praje pripraveným. Na mólo si teda pozvala hudobného hosťa Majka Spirita i 10 úspešných Sloveniek vrátane Klaudie Bednárovej z TheBridge.sk, Moniky Stehlíkovej z BodyTalks.sk, Alexandry Miklášovej zo Sashe.sk či Tatiany Ondrejkovej z Pelikan.sk, ktoré predstavovali jej zákazníčky. A ako tento počin hodnotí Dajana dnes? „Galavečer aj afterparty sa našťastie vydarili na jednotku s hviezdičkou,“ dodáva.

Následne už do fungovania značky zasiahla pandémia koronavírusu. Dajana je v prvom rade vďačná za to, že spoločne s tímom dokázala rýchlo predvídať, čo sa bude diať ďalej. „I keď sme všetci mladí a nemáme veľa skúseností, zareagovali sme hneď, ešte vo februári,“ spomína. Absolútne jasný jej bol zásadný fakt, že predaj kabeliek chtiac-nechtiac poklesne. Chcela si udržať 20 až 30 zamestnancov, ktorí sa pravidelne alebo čiastočne podieľajú na chode značky, preto pristúpila k šitiu rúšok.  

Dajana ponúka v značne rôzne kabelky, aby si každá žena našla takú, akú hľadá a potrebuje. Foto: archív Dajany Vargy Rodriguez

Spolu s týmto krokom si stanovila jasný cieľ, vydržať a prečkať náročné obdobie, a až tak sa vrátiť ku kabelkám. „Kolekciu na jar-leto sme museli odložiť o rok, celú výrobu preorientovať, kúpiť nové stroje, vymyslieť nové postupy,“ menuje a dodáva, že to pre ňu ako tehotnú bolo skutočne psychicky a fyzicky náročné. Miešali sa v nej pocity strachu o dieťa, seba samú i značku, do ktorej investovala vzácne roky života. Keďže je jej biznis rodinný, tak oporu našla práve vo svojich blízkych.  

I napriek všetkým komplikáciám hodnotí Dajana uplynulé mesiace pozitívne. Spolu s tímom sa veľa naučila a bude z toho čerpať naďalej. „Pre mňa je najsilnejšie vedomie toho, že sme to zatiaľ ustáli, i keď nikdy nevieme, čo môže prísť,“ hovorí. Aktuálnu situáciu ohľadom pandémie koronavírusu pozorne s tímom sleduje, aby dokázala v biznise čo možno najrýchlejšie a najsprávnejšie reagovať.  

Najväčší záujem je vždy o kabelky

Ďalšou zmenou v značke je podľa Dajany kúpa novej centrálnej budovy v lokalite Partizánske-Veľké Bielice, ktorá sa stala jej sídlom. „Je to viac ako 400 štvorcových metrov, ktoré stále prispôsobujeme aktuálnym potrebám,“ vysvetľuje. Tiež si stihla splniť jeden veľký sen, keď svoju bratislavskú predajňu presťahovala na Laurinskú ulicu. „Bolo toho veľa, niekedy až vyše hlavy, ale my sme už raz takí,“ sumarizuje uplynulého dva a pol roka. 

Kabelky z ekologického a udržateľného materiálu
dováža z Portugalska. Sú vyrobené z korku

V predaji produktov podľa Dajany vedie e-shop. Vždy to tak v jej značke bolo a sama vlastne nič iné ani neočakávala. „Doba sa takto vyvíja. Kamenné predajne slúžia viac ako reklama, priestor na ohmatanie si či ovoňanie kvality pre zákazníkov, ktorí preferujú osobný prístup,“ upresňuje. Čo sa financií týka, tak zisky neustále investuje späť do fungovania značky. Mesačne predá desiatky až stovky produktov, tieto čísla závisia od konkrétneho obdobia. 

Za posledné obdobie sa Dajana teší i z novej centrály jej značky. Foto: archív Dajany Vargy Rodriguez

Gro portfólia tvoria kabelky, ktoré sú najpredávanejšími produktami značky, a Dajana ich rozdelila na viaceré kategórie i typy. Dôvodom je, že chce dať každej žene možnosť nájsť si presne to, čo hľadá. „Máme jednoduché, jednofarebné kabelky, no aj extravagantnejšie, vyšívané či limitované,“ približuje. Zároveň svoju ponuku rozširuje o ruksaky, opasky i popruhy.  

Kabelky zo Šopy. Slovenka stavila
v biznise na drevené tašky

A čo ďalšie plány? Dajana vraví, že za osem rokov v biznise vždy vedela, ako na túto otázku odpovedať. Prehliadky, nové kolekcie, zahraničná expanzia. „Teraz, keď ste mi ju dali týždeň pred pôrodom, tak cítim, že už to také ľahké nie je,“ hovorí a hneď pokračuje, „Stále je vo mne podnikateľka a dizajnérka, ktorá túži po obchode v New Yorku, no na druhej strane viem, že chcem byť pre svoje dieťa najlepšou mamou.“ Kariérne sny si teda plniť bude, no nikdy pre ňu nebudú dôležitejšie, než jej potomok.  

Najvďačnejšia je v tejto súvislosti za fakt, že si pre biznis bude môcť prispôsobiť materskú dovolenku tak, ako bude potrebovať. „Na prvom mieste bude dieťa, no viem, že iba šťastná a spokojná žena vie vychovávať šťastné a spokojné dieťa. A ja som z tých žien, ktoré potrebujú pracovať, tvoriť a angažovať sa,“ opisuje. Preto si myslí, že pre ňu bude prirodzené, ak sa počas výchovy synčeka vrhne aj do prípravy novej kolekcie.  

View this post on Instagram

Keď sa plnia sny… Celý tím na javisku, Majk Spirit a tak prajné publikum ❤️Necítila som trému, cítila som len šťastie. Ďakujem všetkým 300 ľudom, ktorí nám verili a do Partizánskeho prišli. Cítila som Vašu podporu a vy ste moja motivácia pre nasledujúci rok. Pre Váš vždy budem lepšia a lepšia Dajana Rodriguez ? @2454media @azulhotel @majkspirit ?Všetky krásne novinky nájdete na eshope link v BIO? #dajanarodriguez #DR_handbags #dajanarodriguezhandbag #newcollection #promovideo #fashionshow #drfashionshow #fashionvideo #fashionnight #videomaker #videoshow #royal #fallwinter2019 #fallwinter #premiumquality #luxurydesign #2454 #fashionista #fashionable #fashiondesigner #leathercraft #leatherworks #leatherdesign

A post shared by Dajana Rodriguez (@dajanarodriguez) on

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?