20. októbra 2019

Hlása, aby ľudia zabudli na lacné kožené výrobky z fast fashion reťazcov a dali šancu udržateľnému korku. Zmena životného štýlu sa Petre Brlayovej naozaj oplatila. Okrem toho, že sa začala viac zaujímať o vplyv jej rozhodnutí na životné prostredie, naštartovala i vlastný biznis. Značku Cork it viedla najskôr ako internetový obchod, vlani si otvorila tiež kamennú predajňu a showroom na Dobrovičovej ulici v Bratislave. Všetky korkové produkty, ktoré ponúka, dováža na Slovensko priamo z portugalských firiem Corkor, Jocork, Marla Pais a Viking Corticeira.

Petra začala premýšľať o vlastnom biznise pred tromi rokmi. S nápadom zamerať sa na výrobky z korku sa pohrávala po návšteve Portugalska, teda krajiny, ktorá je vo svete jeho vlajkovou loďou. Intenzívne cestovanie však spôsobilo, že si so sebou nepriniesla žiadny suvenír. To chcela zmeniť po návrate, keď doma objavila staré korkové zátky. Zmyslela si, že z nich vlastnoručne vyrobí malé doplnky.

Manželia ponúkajú ekologické hračky vyrobené z dreva či kaučuku.
Chodia po ne na svetové veľtrhy

Inšpiráciu pre tieto projekty hľadala na internete. Podarilo sa jej však naraziť na niečo oveľa zaujímavejšie. Korkové kabelky. „Tie, samozrejme, nie sú vyrobené zo zátok, ale fascinovalo ma, čo všetko je možné vytvoriť z tohto materiálu,“ vysvetľuje. V tom čase sa snažila zmeniť svoj život, fungovať viac udržateľne, nekupovať zbytočné množstvo oblečenia a obmedzovať konzumáciu mäsa. Preto si predsavzala, že si už nikdy nekúpi koženú kabelku, ale siahne po alternatívnych materiáloch.

Firma Cork it ponúka aj korkovú peňaženku.
Petra sa v biznise snaží ľuďom ukázať, že ak budú nosiť korok, tak budú vlastne nosiť kus prírody. Foto: archív Cork it

Nedostatkový tovar

Je zrejmé, že si nemohla zaobstarať nič iné ako tašku z obľúbeného korku. U slovenských predajcov však podobné produkty nedokázala nájsť, a tak oslovila priamo portugalskú firmu Corkor, s ktorou spolupracuje dodnes. „Vtedy mi v hlave skrsla myšlienka, že by som mohla mať prvý slovenský e-shop s korkovou módou,“ spomína Petra.

Reklama

Ich značka Abraka je o ekologickej športovej móde.
Stavili na materiály z rybárskych sietí či PET fliaš

Vlastnú kabelku testovala v rôznych podmienkach, skrátka skúšala, čo všetko vydrží. No a kabelka obstála v každej situácii. Preto Petra oslovila ďalších dodávateľov a v roku 2017 odštartovala svoj internetový obchod Cork it. Na začiatku investovala do podnikania približne dvetisíc eur. Tie smerovali do vytvorenia webovej stránky, prvej dodávky korkových produktov a registračnej pokladne.

Korok je jedinečný ako odtlačok prsta

Zo začiatku Petra prezentovala dovezené korkové kabelky na rôznych predajných udalostiach, Vegánskych hodoch či trhoch. Ľudia ich chceli vidieť a túžili si siahnuť na tento netradičný materiál. Náhodou sa jej vtedy podarilo na jednej akcii stretnúť mladú ženu, ktorá v centre Bratislavy odstupovala malú predajňu. Petra sa ihneď chytila možnosti priniesť dovezené produkty bližšie k zákazníkom.

Vlani otvorila kamennú predajňu, ktorá funguje ako showroom a sklad výrobkov zároveň. Otvorené má pár hodín týždenne, prípadne podľa dohody s konkrétnym človekom. Petrine investície do značky Cork it doposiaľ presiahli sumu 10-tisíc eur. Na čo všetko ich potrebovala? „Nové produkty a nový e-shop, platobnú bránu, ekologické plátenné tašky na balenie produktov, reklamné materiály, logo, fotografie, online reklamy i prenájom,“ odpovedá.

Pri vytváraní obchodu Cork it pomohla Petre znalosť portugalčiny.
Pri nadväzovaní spoluprác s firmami pomohla Petre znalosť portugalčiny. Hoci tamojší obyvatelia vedia po anglicky dobre, tak v domácej reči je obchodovanie hneď priateľskejšie. Foto: archív Cork it

Svojím obchodom Cork it sa snaží ľudí inšpirovať, aby nosili prírodu. Chce im ukázať, že kožené výrobky majú funkčnú alternatívu. Korok zároveň označuje za jedinečný a unikátny. To predovšetkým pre jeho vzor, ktorý prirovnáva k ľudským odtlačkom prstov. Zamyslí sa a hovorí ďalej: „Ku kúpe vecí treba pristupovať uvedomelejšie a pýtať sa na to, kto ich vyrobil, v akých podmienkach, z čoho a ako materiál vznikol. A nenakupovať hlava-nehlava haraburdy za pár eur.“

Dajte zelenú ekologickému životu doma, v komunite aj meste.
Tu je 15 tipov od slovenských iniciatív

Nenapodobiteľná štruktúra

Samú ju použitie korku fascinuje nielen v móde, ale aj ďalších oblastiach. Veď sa z neho vyrábajú podlahy, izolácie, jogové podložky, surfy či topánky. Jeho pridanou hodnotou je fakt, že ide o udržateľný materiál. „Nie je možné napodobniť jeho štruktúru v nejakej človekom vytvorenej umelej forme,“ dopĺňa Petra. Korok pochádza z kôry dubu korkového, ktorý sa nachádza len v Stredozemí.

Kabelka z korku.
Kabelkami z korkového materiálu chce Petra ukázať, že móda môže byť udržateľná a ekologická. Foto: archív Cork it

„Kôra sa zbiera v pravidelných intervaloch každých 7 až 9 rokov, strom však naďalej rastie. Dokonca absorbuje päťkrát viac oxidu uhličitého ako ostatné korkové duby, ktorých kôra sa nevyžíva,“ pokračuje zanietene. Tento zber je tradičný, vykonáva sa ručne a eticky. Narastajúcu obľúbenosť korku pripisuje Petra zväčšujúcej sa vegetariánskej a vegánskej komunite, zvýšenému ekologickému vnímaniu ľudí i tlaku zákazníkov na kvalitu a ekologický aspekt výrobkov.

Zákazníci drukujú lokálnym značkám

Petra v značky Cork it momentálne ponúka kabelky, batohy, peňaženky, opasky, obaly na počítače, podložky, šiltovky Rough & Tender a najnovšie pridáva tiež korkové mapy pre cestovateľov od českého výrobcu Zaza Maps. Istý čas ľuďom ponúkala tiež stoličky z tohto materiálu, ktoré mali podobu veľkej vínovej zátky. „Boli však problémy s dopravou a dodacími lehotami,“ upresňuje. V najbližších mesiacoch ich chce do svojej ponuky zaradiť opäť.

dub korkový
Takto vyzerá dub korkový. Jeho kôra sa v pravidelných intervaloch ručne zbiera. Stromu to však neškodí. Foto: archív Cork it

Slovenskí zákazníci na tieto portugalské korkové produkty reagujú podľa Petry v 95 % prípadov pozitívne. Sama cíti, ako keby držali päste a drukovali malým lokálnym značkám, ktoré na trh prinášajú čosi nové a neopozerané. „Sú možno konzervatívnejší, čo vidím aj sama na sebe, ale zároveň sa im páči nosiť niečo, čo nemá každý druhý človek na ulici,“ vraví otvorene.

Cork it nezostáva len pri plánoch

Počas nasledujúcich jesenných a zimných mesiacov sa Petra plánuje zúčastňovať na predajných akciách mimo Bratislavy, keďže doteraz sa zameriavala skôr na udalosti v hlavnom meste. Rada by tiež investovala viac peňazí do online predajov a časom zvažuje vstup na zahraničný trh.

„Plány sú, už ich treba len pretaviť do praxe. To je niečo, čo by som chcela odkázať ľuďom, ktorí by sa chceli pustiť do niečoho nového a váhajú. Niekedy je lepšie urobiť aspoň niečo a začať, ako ostať len v myšlienkovej rovine plánovania,“ odporúča na záver.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk