17. júna 2019

Lokálne a ekologicky. Tieto dve slová sú základnými piliermi, na ktorých postavila trojica zakladateľov svoju značku Abraka. Andrea Palowska, Nina Kubalová a Ivan Sedlák chceli, aby ich oblečenie oslavovalo aktívny život a zároveň nezaťažovalo životné prostredie.  

Tvoria návrhy, strihy, grafické dizajny a drvivú väčšinu výroby pokrývajú vo vlastnej réžii. Okrem toho tiež spolupracujú s dvomi lokálnymi dielňami, aby boli ich produkty skutočne vyrobené na Slovensku. Stavili však na pomerne netradičné materiály. Napríklad na také, ktoré pozostávajú z recyklovaných PET fliaš.

Aktívny život ich nasmeroval k biznisu

O vlastnej značke začali Andrea a Nina premýšľať ešte v roku 2017. Ich projekt ale nevznikol zo dňa na deň. „Tento nápad sa zrodil pri jednej z našich debát. S Ninou sa poznáme už dlho a vždy sme boli podobne veselo naladené. Radi sa hýbeme a milujeme prírodu,“ konštatuje Andrea pre Forbes.sk. Svoj aktívny postoj teda chceli pretaviť do nejakého produktu.

Aj sekáč môže voňať. Second hand dostala značka Nosene na vyšší level

„Bol to len nápad, debata, žiadny podnikateľský zámer,“ priznáva. A keďže nemali žiadne predchádzajúce skúsenosti so šitím či textilným odvetvím ako takým, tak museli začať od úplnej nuly. Čakalo ich samoštúdium a absolvovanie rôznych kurzov, vďaka ktorým by mohli svoje predstavy priviesť k životu.

Reklama
abraka store športové oblečenie plavky funkčné oblečenie pet fľaše recyklovaný materiál
Trojica tvorí farebné a veselé funkčné športové oblečenie. Okrem toho predstavila i vlastné plavky. Foto: archív značky Abraka

Následne testovali látky i strihy, rokovali s dodávateľmi a navštevovali veľtrhy či výstavy. Do biznisu prizvali i Ivana, ktorý stojí za celým dizajnom značky. Pripraviť všetko tak, aby mohli svoj koncept predstaviť verejnosti, im trvalo približne 9 mesiacov.

Dajte zelenú ekologickému životu doma, v komunite aj meste.
Tu je 15 tipov od slovenských iniciatív

Na Slovensku sa dá podľa tejto trojice podnikať a konkurovať lokálnou výrobou. V biznise ich však často obmedzuje materiál. „Nenašli sme slovenskú látku, ktorá by spĺňala také kritériá, ktoré požadujeme,“ vysvetľuje Andrea pre Forbes.sk. Výzvou v podnikaní je pre spoluzakladateľov stále i všetok ten čas, ktorý venujú práci. „I naoko malý výsledok za sebou skrýva množstvo úsilia a energie,“ vraví.

Malovýroba a kvantum odpadu

Už od začiatku existencie značky Abraka chcela trojica spoluzakladateľov, aby ich veci nielen pekne vyzerali, no aby sa v nich ľudia cítili pohodlne. Ku komfortu sa pridalo i čosi ďalšie a nemenej dôležité. Vplyv ich podnikania na životné prostredie. Ekologickú výrobu teda odštartovali v momente, keď videli, koľko odpadu môže pri malovýrobe vzniknúť. Takou cestou sa totiž vydať nechceli.

abraka store športové oblečenie plavky funkčné oblečenie pet fľaše recyklovaný materiál
Počiatočné investície tvorili kúpa materiálov a ich spracovanie. Taktiež museli financovať technické vybavenie dielní. Foto: archív značky Abraka

„Rolky materiálov, ktoré máme, pochádzajú z Európskej únie. Sú z recyklovaných surovín, z látkových odrezkov šijeme napríklad čelenky. Produkty posielame len v recyklovaných, alebo recyklovateľných baleniach,“ opisuje Andrea. Výsledkom ich biznisu teda v konečnom dôsledku nie je len oblečenie s originálnymi dizajnmi, no i šetrnejší prístup k životnému prostrediu pri výrobe.

Čoraz väčšmi sa teda sústreďovali práve na oblasť ekologickej módy. Neuspokojili sa však len s recyklovanými materiálmi. Neustále komunikujú s dodávateľmi, sledujú technologické inovácie a navštevujú európske výstavy a tiež pletiarne. Presne tak sa totiž dokážu dostať k novým spôsobom ekologického spracovania textilných vlákien, ktoré ich môžu posúvať vpred.

abraka store športové oblečenie plavky funkčné oblečenie pet fľaše recyklovaný materiál
Prácu na značke si tím rozdelil. Andrea rieši sociálne siete a komunikáciu, Ivan zase dizajn a Nina objednávky a zákaznícky servis. Foto: archív značky Abraka

Na výrobu svojich produktov používajú napríklad recyklovaný polyester, ktorý im vyhovuje z funkčného i ekologického hľadiska. „Má nízku priesvitnosť, vysokú priedušnosť a o 50 percent nižšiu uhlíkovú stopu ako organická bavlna,“ približuje detailnejšie Andrea. Najnovšie dokonca vyrobili legíny a podprsenky z materiálu z regenerovaného vlákna Econyl. Ten tvoria rybárske siete a textilné zvyšky. „Všetko ale šijeme na Slovensku,“ vraví dôrazne.

Nechcú ovládnuť trh

Produkcia značky Abraka kolíše z mesiaca na mesiac. Trojica spoluzakladateľov ale nechce chrliť množstvo produktov, ktoré by ďalej museli nanucovať ľuďom či distribútorom. Práve naopak. Radšej vyrábajú menšie série, aktívne komunikujú so zákazníkmi a ich spätnej väzby sa držia pri navrhovaní nových kolekcií. „A tak sa stáva, že jeden mesiac vyrobíme a predáme 500 produktov a ďalší iba 50,“ vraví Andrea pre Forbes.sk.

Vzápätí dodáva, že to síce nie je práve ekonomicky výhodný model, no značku Abraka nezakladali s tým, aby pokorili a ovládli módny trh. V prvom rade v nej ide o lásku k pohybu a prírode. „To je odkaz, ktorý chceme šíriť,“ upresňuje. Filozofiu tejto trojice si všimli už i ľudia v zahraničí. Slovenské Abraky tak behajú tiež v Spojených štátoch amerických, Austrálii, Číne alebo dokonca Kirgizsku.

abraka store športové oblečenie plavky funkčné oblečenie pet fľaše recyklovaný materiál
„Tkaniny, ktoré na naše Abraka oblečenie používame, majú certifikáty OEKO-TEX® | STANDARD 100, Bluesign® a GRS,“ ozrejmuje Andrea. Foto: archív značky Abraka

Za najnáročnejšiu vec na vedení tejto značky označuje Andrea časový a finančný kapitál. Tie sa totiž viažu na vytváranie nových produktov, testovanie materiálov a tiež tvorbu grafických dizajnov. Svoj čas však trojica spoluzakladateľov musí chtiac-nechtiac venovať i prezentácii kolekcií, foteniu, tvorbe obsahu a online marketingu.

A čo bude so značkou Abraka ďalej? Jeden z tých väčších plánov sa im podarilo zrealizovať len nedávno. Zriadili si vlastný ateliér. Ďalej sa budú Andrea, Nina a Ivan snažiť rozšíriť výrobu a vôbec kapacitu do takej miery, aby v duchu svojej zabehnutej filozofie mohli toto ekologické oblečenie predstaviť tiež na zahraničnom trhu.

Hlavné foto: Za značkou Abraka stoja Andrea Palowska (vľavo), Ivan Sedlák (v strede) a Nina Kubalová (vpravo).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk