Katarína Hutyrová a Jakub Ptačin chceli vytvoriť projekt, ktorý by od základu zbúral stereotypy nakupovania z druhej ruky. A presne preto vznikla značka Nosene, ktorá je známa ako prvý voňavý slovenský second hand.
Dvojica spoluzakladateľov začínala na sociálnych sieťach, neskôr si prešla trh a po pozitívnych ohlasoch od ľudí sa rozhodla prvú otvoriť kamennú predajňu v centre Bratislavy a neskôr ďalšiu v Banskej Bystrici.
Poznáte pexeso pre nevidiacich? Slovenská hra spája dva svety
Značka sa dnes okrem predaja oblečenia z druhej ruky pýši tiež vlastnými kolekciami Renewals by Nosene. A presne vďaka tomu je tento slovenský projekt odlišný. Nosene si dáva záležať nielen na voňavých a hygienicky čistých kúskoch oblečenia, ktoré sa zákazníkom s nákupom v second handoch nespájajú, no i na spoločenskej zodpovednosti.
Predsudky z druhej ruky
Projekt Nosene má na svojom konte úspešné i menej úspešné kroky. „Nie, pasáž nebude nikdy dobrým miestom pre predajňu, ktorá potrebuje byť dostupná pre zákazníkov a mať výklad,“ hovorí o výbere zlého miesta pre kamennú prevádzku manažérka a spoluzakladateľka projektu Katarína Hutyrová. Tento omyl ale Nosene nezastavil, dvojici sa podarilo získať dobrý priestor na Štúrovej ulici v Bratislave, prenajímateľa i investora, ktorý pomohol biznisu so štartom.
Spoluzakladateľka projektu Nosene -Katarína Hutyrová. Foto: Martina Juríčková
Po roku fungovania v slovenskej metropole sa zakladateľom podarilo otvoriť i druhú predajňu v Banskej Bystrici. Ako konštatuje Katarína Hutyrová, za tým, ako Nosene vzniklo a čím dnes je, stojí mnoho hodín práce a hlavne ľudí, ktorí priložili ruku k dielu. Pomáhali, spolupracovali a stále pomáhajú a spolupracujú. „Za dva roky, ktoré fungujeme, sme si prešli dlhou cestou plnou práce, ktorá však na konci všetkého pomáha sociálne i ekologicky,“ hovorí manažérka a spoluzakladateľka.
Šijú zo zvyškových materiálov
Značke nie je cudzie ani upcyclovanie oblečenia. S týmto nápadom prišli v momente, počas ktorého zistili, že sa im nakopilo množstvo nevhodného či nepoužiteľného oblečenia. Práve v ňom sa nachádzal skutočný poklad vo forme kúskov kvalitného a tiež zaujímavého materiálu.
I takto môže vyzerať interiér second handu. Foto: Kristiana Vavreková
Nemoderný strih a ani drobné poškodenia odevov zrazu neboli problémom. Vízia ľudí, ktorí stoja za Nosene bola jasná. Prešiť ich na nové kúsky. „Oslovili sme s Jakubom jeho sestru Kristínu, ktorá má odvtedy pod palcom, alebo skôr šijacím strojom, kolekcie Renewals by Nosene. Postupom času jej začala pomáhať i ďalšia šikovná kolegyňa, s ktorou tvoria a pracujú,“ hovorí Hutyrová.
Retro tetovačky hlásia návrat. Kresky chytili deti aj dospelých
Renewals sa teda nesie taktiež v duchu šance pre staré oblečenie. V kolekciách vdychujú šikovné ruky život kvalitným bavlneným i ľanovým pánskym košeliam, džínsom, denimovým košeliam a ďalším kusom odevov. Objaviť tu môžete modely so zvyškových materiálov z krajčírskych dielní a firiem, ktoré ich považovali za odpad. „Pre nás je to materiál, ktorý vstupuje do kolekcie ako niečo nové,“ hovorí Katarína.
Kúsky starého oblečenia dostávajú druhú šancu. Foto: Katarína Hutyrová
Základom Renewals by Nosene je zachovanie minimalistického štýlu a príprava takých modelov, ktoré sú vhodné na každodenné nosenie. Strihy i úpravy pritom ľudia stojaci za značkou navrhujú podľa konceptu zero waste. Teda tak, aby nevznikal žiadny, prípadne čo najmenší odpad. Z materiálu sa snažia vyťažiť čo najviac.
Pomáhajú týraným ženám
Projekt Nosene má mnoho pilierov, ktorými sú ľudia pracujúci na jeho správnom chode. Ide o zamestnancov v predajniach, tím pracujúci v ateliéri na kolekcii Renewals by Nosene i sama Katarína ako manažérka, ktorá sa stará o fungovanie predajní, rozvoj spoluprác, sociálne siete a marketing.
Kolekcie Renewals by Nosene sa tešia obľube. Foto: Katarína Hutyrová
Katarína a Jakub však mysleli i na ďalších ľudí. Tých, ktorí v živote mnoho šťastia nepobrali. Presne preto časť z predajnej ceny i materiálne príspevky posielajú na pomoc týraným ženám. Pri zakladaní projektu sa zhodli na tom, že by určitú časť peňazí mohli vracať späť do komunity a pomáhať so závažným problémom. „Móda je odjakživa prepojená so ženským svetom a preto sme sa rozhodli, že chceme pomoc venovať riešeniu problému, ktorý na Slovensku máme dlhodobo, avšak rieši sa len v malom rozmere, prípadne vôbec,“ priznáva Katarína.
Druhá šanca pre odevy. Foto: Nicole Lieskovská
Pre spoluzakladateľku Nosene je v biznise dôležitých viacero faktorov. Tím ľudí, dobré vzťahy s dodávateľmi, zákazníkmi a spolupracovníkmi. Dáva si ale záležať tiež na tom, aby bola vo veciach, ktoré robí, vždy poctivá. Na konci dňa chce byť totiž s výsledkom spokojná. „Sú veci, ktoré sa nevydaria, z nich si vezmem ponaučenie a opätovne ich spravím lepšie,“ konštatuje. Rada preto hľadá riešenia problémov a nikdy sa nevzdáva. Frázu „to sa nedá“ v láske preto vôbec nemá. Nakoniec prezrádza, že prácu je potrebné vyrovnať oddychom. Inak vám to telo časom vráti.
Hlavné foto: Katarína Hutyrová