30. mája 2018

Pamätáte si ešte na dočasné tetovania, ktoré sa často ukrývali napríklad v balení žuvačiek? Presne takým opäť vdýchli život Katarína Ilkovičová a Petra Vancová so svojou značkou Kresky.

Ich výtvory sa tešia popularite a aj preto ich ľudia môžu okrem e-shopu nájsť v kamenných dizajnových obchodoch, hračkárstvach a kníhkupectvách po celom Slovensku a Česku. Vďaka Kreskám sa do obdobia detstva vracia mnoho ľudí.

S predajom dlho nečakali

Na začiatku boli Kresky len nápadom, ako si chcela dvojica zábavnou formou privyrobiť popri materskej a iných projektoch. Ešte v apríli 2015 začali na tomto projekte pracovať a už v júni boli s hotovým produktom prvýkrát na dizajn markete. Urobili si rešerš konkurencie a zistili, že v podstate žiadna neexistuje.

Z presladených perníkov urobili paródiu. Tri kamarátky predávajú drzé Porníky

Nechali si preto poslať vzorky z rôznych tlačiarní a nakoniec sa spoločne rozhodli pre slovenského tlačiara. Katarína s Petrou od začiatku chceli, aby boli Kresky lokálnym produktom, takže im toto rozhodnutie úplne zapadlo do konceptu. Ako si spomínajú, jeden piatok večer si vyzdvihli svoje výtvory v tlačiarni, v hotelovej izbe ich pobalili a už v sobotu predávali na Trnavskom rínku. „Ľuďom sa ten nápad veľmi páčil, z reakcií sme vycítili, že sme trafili nostalgiu za tetovačkami zo žuvačiek, na ktoré naša generácia už pomaly aj zabudla,“ hovorí Katarína Ilkovičová.

Reklama
Kresky majú množstvo motívov. Foto: Kresky

Názov celej značky vymysleli počas prvého brainstormingu a nad iným už ani nepremýšľali. Ako svorne tvrdia, po čase to vyzerá tak, že to bol dobrý nápad. „Ľudia používajú slovo kresky s malým začiatočným písmenom ako ekvivalent k slovu tetovačky a ujal sa aj novotvar – pokreskovať sa,“ hovorí Petra Vancová. Logo značke Kresky vymyslela Katarína, ktorá sa okrem ilustrácií detských kníh venuje aj grafickému dizajnu. Počiatočné investície pre tento biznis neboli závratne vysoké. Ako sa dvojica zhoduje, tetovačky sú v tomto smere vďačný produkt a na začiatku si vyžadoval hlavne ich čas a energiu.

O spolupráce nemajú núdzu

Všetko, čo sa týka značky si dvojica rieši sama. Grafiku a vizuálnu stránku Kresiek má na starosti Katarína, úlohou Petry je riešiť administratívu a komunikáciu. Okrem toho majú vlastných tlačiarov, baličov a účtovníčku. „Veľmi dôležité sú pre nás spolupráce s ilustrátormi a značkami, vďaka ktorým máme širšie portfólio dizajnov,“ hovorí Katarína.

Manželia sa našli v biznise. Spojili v ňom hrejivé deky a drevo

Kresky tak majú dizajn od slovenských ilustrátoriek a ilustrátorov (napríklad Daniely Olejníkovej, Simony Čechovej, Alice Kucharovičovej, Márie Neradovej i Juraja Balogha) či slovenských (Slovakiagift, Lemur) a tiež českých značiek (časopis Raketa, Jednorožce od Kuráže).

Petra dodáva, že obe akosi prirodzene inklinujú ku knihám, a preto majú dizajny aj od autorov kníh (Marínka Somarinka), Slovartu, Martinusu alebo „poetické“ návrhy od Čistej duše.  „Vďaka Kreskám sme sa už zoznámili s množstvom milých a zaujímavých ľudí, to je ich výhoda na nezaplatenie,“ hovorí Petra.

Niektoré z Kresiek svietia v tme. Foto: Kresky

A aká alchýmia sa ukrýva za výrobou Kresiek? Ak si duo vymyslí vlastný motív, Katarína nakreslí niekoľko jeho obmien a spolu vyberú tie najlepšie, ktoré putujú rovno do tlačiarne. Zakladateľky značky následne dajú vyrobiť obaly, odfotografujú produkt a idú s kožou na trh. Pokiaľ všetko prebieha bez problémov, tak celý tento proces trvá pár týždňov. „Ak je zapojených viac ľudí, je sezóna, alebo je toho jednoducho veľa naraz, trvá to aj mesiace,“ hovorí Katarína.

Aplikácia týchto dočasných tetovačiek je jednoduchá. Konkrétnu Kresku treba vystrihnúť, odlepiť od ochranného papiera a aplikovať na kožu. Následne ju musíte namočiť, počkať 20 sekúnd a opatrne odkryť. A je to! Vydrží 2 až 5 dní a deťom dokonca aj dlhšie. Pokiaľ vás ale omrzí a budete chcieť vyskúšať ďalšiu, stačí si tú pôvodnú odstrániť krémom alebo vlhkou vreckovkou.

Biznis sa nesmie robiť nasilu

Medzi našimi zákazníkmi sa nájdu všetky vekové kategórie, no hlavnou cieľovou skupinou sú určite mamičky malých detičiek a mladé ženy,“ priznáva Petra Vancová. Práve preto patria medzi najpredávanejšie produkty Kresky s motívmi pre deti, akými sú dinosaury, zvieratá, jednorožce alebo tie, ktoré svietia. Dospelí ľudia zase obľubujú tie folklórne od Slovakiagiftu a minimalistickú poéziu od internetového fenoménu Čistá duša. „A určite námornícke. Veď kto si aspoň raz v živote nenakreslil kotvu na rameno,“ dodáva a smeje sa Katarína.

Dočasné tetovačky si získali niekoľko generácií. Foto: Kresky

Dvojica tiež tvrdí, že v biznise je dôležité pracovať so správnymi ľuďmi a nerobiť veci nasilu. To si ale netreba mýliť s pohodlnosťou, napredovať a prekonávať sa je rovnako dôležité. So značkou Kresky si do budúcnosti prajú, aby produkty prinášali zákazníkom radosť. „A rovnako chceme stále viac spokojných a kreatívnych obchodných partnerov,“ uzatvára Petra.

Hlavná foto: Kresky