3. mája 2018

Adriána Moravčíková, Romana Metelková a Zdenka Tomaidesová sú tri kamarátky. Poznajú sa už desať rokov a stoja spolu za značkou Porníky. Predajom tradičných perníkov s kontroverznými nápismi sa snažia búrať stereotypy. Výsledky ich práce a snahy vás teda buď pobavia, alebo pobúria.  

V prípade Porníkov nie je nič výnimočné, ak niekde nájdete perník s nápisom ako napríklad: Ohoľ sa, Lepšiu nenájdeš, Dovolenka nebude, Zmeň sa!, Ľúbim sa, Bola si zlá či Neznášam ťa.

Všetci maškrtníci sem: Nazrite do múzea plného sladkostí

Trojica pritom už od začiatku stavila na kvalitu. Pri výrobe perníkov – porníkov spolupracuje s tradičnou rodinnou pekárňou, ktorá sa na výrobu tejto sladkej maškrty špecializuje už takmer 30 rokov.

Prišli ste s nápadom zbaviť sa klasických nápisov na perníkoch, ktoré ľudia poznajú z trhov a jarmokov. Ako ste sa teda dostali k Porníkom?

Reklama

Romana: Stalo sa to úplnou náhodou. Minulý rok v júni sme spolu vybehli na jeden festival. Ešte teraz si pamätám, že sa nám tam poriadne nechcelo, pretože vonku bola hrozná zima. Nakoniec sme však išli a spravili sme asi dobre.

Mandlove sú zdravé sladkosti. Víťazka MasterChef buduje svoju značku

V jednom zo stánkov tam totiž predávali prezdobené perníky s presladenými nápismi typu „Milujem ťa“, „Ľúbim ťa“, „Miláčikovi“, ktoré sa nám hneď na prvý pohľad nepozdávali. Život predsa nie je len o romantike. Na druhý deň sme už sedeli na káve, tradičné perníky sme premenovali na netradičné porníky a naša značka bola na svete.

Zdenka: Keď niečo trh neponúka, tak sa to pokúšate vyrobiť sami. A tak to bolo aj u nás. Sladké perníky ako klišé, s ešte sladšími a otrepanými nápismi, sa pre nás stali skvelou príležitosťou pre paródiu. Ľudia, čo ich kupujú, chcú nenákladným spôsobom odbiť sviatok príbuzného alebo partnera. My ponúkame kreatívnu alternatívu bez zbytočnej pretvárky.

Adriána: Chceme proste robiť veci tak trochu inak.

Kamarátky sa pustili do biznisu spolu. Zľava: Romana Metelková, Adriána Moravčíková a Zdenka Tomaidesová. Foto: Porníky

Na všetko ste tri. Čo vaše rozdelenie úloh v rámci značky?

Zdenka: Delili sme si ich postupne. Tak, ako pribúdala práca. Ja sa momentálne starám prevažne o grafiku a fotografiu. Romana rieši administratívu a PR, no a Adriána sa stará o objednávky a sklad. Nápisy a nové nápady ale riešime spolu a pracujeme ako tím.

Adriána: Úlohy si ale raz za čas vystriedame, nech nám to nejde na nervy.

Rozbiehali ste vlastný biznis. Aké boli počiatočné investície, ktoré ste do neho museli vraziť?

Romana:Presne si pamätám, že sme sa každá zložili po približne 120 eurách. Z toho štyri išli na reklamu na sociálnych sieťach. Potom to už išlo akosi samo.

Zdenka: Na začiatku sme mali malé dušičky, nevedeli sme, aké budú reakcie. Poriadne sme zainvestovali až vtedy, keď sme videli, že ľudia majú o náš produkt záujem. Naplnili sme sklad a rozbehli vlastný e-shop.

Poďme sa bližšie pozrieť na Porníky. Sú to tradičné perníky, ktoré majú vtipné, niekedy až dosť štipľavé venovania. Prečo ste sa vybrali práve touto cestou?

Zdenka: My tri máme špecifický zmysel pre humor. Rady sa rozprávame na rovinu a bez zbytočného tabu. Myslíme si, že nech sú v živote akékoľvek problémy alebo konflikty, s humorom sa dajú všetky odľahčiť a prekonať. Situácie, ktoré prežíva naša generácia sú pre nás nekonečnou studnicou inšpirácie.

Adriána: Už pri prvotnom prezentovaní našich Porníkov sme zistili, že mnoho ľudí má podobný, či rovnaký zmysel pre humor ako my. To nás povzbudilo. Vždy sa nájdu ľudia, ktorým prídu všelijaké veci štipľavejšie než iným, no i tí si môžu na našich porníčkoch pochutnať, lebo chutia sladko a nič štipľavé (okrem nápisov) v nich nemáme.

Romana: Je zábavné sledovať reakcie ľudí, keď predávate niečo evidentne vtipné, možno trochu neslušné a zároveň sa tvárite seriózne.

Ak čakáte klasické perníky, tak ste na omyle. Foto: Porníky

A čo kusy? Koľko porníčkov ste už stihli predať?

Reklama

Romana: Niekoľko stoviek kusov. Predaj býva veľakrát nárazový, ovplyvňuje ho obdobie, v ktorom sa počas roka nachádzame.

Adriána: No pre mňa to boli tisíce. Keď ich balím a posielam, už sa mi niekedy násobia pred očami (smiech).

Porníky s akými nápismi patria u vašich zákazníkov medzi tie najobľúbenejšie?

Zdenka: Prišli sme na to, že nad nápismi netreba veľmi špekulovať. Potešilo nás zistenie, že veľa ľudí je na rovnakej vlne ako my a používajú medzi sebou veľmi podobný slang alebo dvojzmysly. Našu stálicu, porník s nápisom „Ty Krava“ asi nič neprekoná.

Romana: Je to rôzne. Bolo obdobie, kedy sme mali vypredané porníky s nápismi „Za sex“ a „Ty krava“. Prvý kupujú skôr muži, ten druhý pre zmenu ženy. Postupne sa už tie rozdiely v obľúbenosti vyrovnali. Vieme však povedať, že zákazníci pri kúpe skôr stavia na porníky s dvojzmyselnými a rafinovanejšími nápismi.

Dovolenka podľa porníkov nebude! Foto: Porníky

Máte internetový obchod, chodíte svoje porníky ponúkať ľuďom ale aj niekam von?

Zdenka: Snažíme sa navštevovať remeselné a dizajnové trhy. Toto nás veľmi baví. Vždy sa stretneme a  porozprávame so super ľuďmi a užijeme si kopu srandy.

Čo považujete v biznise za to najdôležitejšie?

Romana: Myslím si, že je dôležité nebrať sa tak vážne a robiť veci tak, ako ich cítite. A samozrejme, nápady treba i realizovať, nie o nich len hovoriť.

Zdenka: Podľa mňa je najdôležitejšia komunikácia. A to nielen interná, medzi nami, pretože nie vždy ide všetko hladko, ale najmä so zákazníkom. Ak ľudia vidia, že projektu veríte a robíte ho zo srdca, tak sa s ním skutočne stotožnia. My predávame naše životné skúsenosti.

Adriána: Dôležitá je vášeň v spojení s komunikáciou, kompromismi a trojicou kamarátok, ktoré sa navzájom držia pri zemi. Tiež ale riešia veci s humorom a zdravým rozumom.

A ako ste na tom s plánmi do budúcnosti? Čo čaká vašu značku?

Zdenka: Plánov je stále veľa, nie všetky ale stíhame uskutočniť tak rýchlo, ako by sme chceli. S určitosťou môžeme povedať, že naše nápisy už v blízkej dobe neuvidíte len na perníkoch.

Adriána: No minimálne na nejakej dobrej dovolenke (smiech).

Romana: Pokojne aj preraziť v zahraničí. A tiež prvý Porník na Marse. Najlepšie budúci rok (smiech).

Hlavná foto: Porníky