30. marca 2018

Františka Juristá a Marián Juristý sú manželia a tvoria kreatívnu dvojicu. Svoju lásku a talent pretavujú do produktov z hrejivej merino vlny a voňavého dreva. Vďaka tomu sa ich značka Frensia teší obľube u ľudí na sociálnych sieťach.

Pod rukami mladého páru vznikajú kúsky nábytku a interiérové doplnky v podobe diek, vankúšov či pelechov pre zvieratá. Juristí práve spúšťajú do prevádzky vlastný internetový obchod.

Ilustrátorka Tina Minor: Úspech by mal prísť do 5 rokov, inak opustite loď

Manželia chcú ľudí aj inšpirovať, preto plánujú na vlastnej webovej adrese publikovať články s návodmi, ako vdýchnuť starým kúskom život a nevyhodiť ich.

Vyrábali nábytok do spoločnej domácnosti

Františka sa umeniu a kreatívnej tvorbe venovala odmalička. Jej manžel Marián sa k tejto oblasti naplno dostal až ako grafický dizajnér. „Boh nám dal túžbu tvoriť krásne veci a aj všetky potrebné dary a talent na to, aby sme to mohli robiť,“ uvádza pre Forbes.sk. K vlastnej značke sa dvojica prepracovala v čase, keď začala plánovať svadbu a spoločnú domácnosť.

Reklama
Drevené police oživia priestor. Foto: archív frensia

Premýšľali vtedy, ako by mal ich budúci interiér vyzerať a čo by v ňom vlastne chceli mať. Hľadali nábytok, ktorý by spĺňal ich predstavy, no buď ho nevedeli na Slovensku zohnať, alebo si ho pre vtedy obmedzený rozpočet nemohli dovoliť. Obom v mysliach ale skrsla rovnaká myšlienka – vyrobiť si ho vlastnými rukami.

Umelkyňa na voľnej nohe Bumpkinova obľubuje fixky a navrhuje tetovania

„Ja som začala tvoriť v rodičovskej garáži, keď som ešte bývala u našich, a to veci z paletového dreva, ktoré sme mali k dispozícii a videli sme v ňom potenciál,“ hovorí Františka. Ľuďom sa prvé kusy nábytku páčili, a tak ich dvojica začala pridávať na slovenský handmade portál Sashe.

Hrejivé merino deky prevalcovali internet

Františka si ale po čase uvedomila, že práca s drevom je pre ženu fyzicky náročná, a tak sa porozhliadla po niečom prijateľnejšom. Narazila na fotografiu deky z merino vlny, ktorá sa jej ihneď zapáčila. Začala si o podobných produktoch vyhľadávať informácie, objednala si vlnu a uplietla prvú deku. „Pustili sme sa do výroby ďalších rozmerov a výrobkov, no a ľudia o to začali mať záujem,“ uvádza pre Forbes.sk.

Merino deky značky frensia sa stali hitom. Foto: archív frensia

Merino vlna je materiál, ktorý má podľa Františky výborné vlastnosti – je hrejivá, priedušná, antibakteriálna, hypoalergénna, udržuje mikroklímu, absorbuje vlhkosť a má vysokú UV ochranu. „Je tvorená z menších vláken, ktoré majú pod mikroskopom nerovnomernú štruktúru. Sú na nich výčlenky a vačky, vďaka ktorým dobre zachytáva teplo,“ dodáva. Jej deky majú domá aj známe slovenské osobnosti, ako napríklad youtuberka LucyPug či blogerka Sweet Lady Lollipop.

„Tento materiál je pre nás výnimočný. Dokáže byť krásnym oživením akéhokoľvek interiéru a domácnosti a tiež vie priestor zútulniť a spríjemniť. Človek si k tejto deke vytvorí vzťah,“ hovorí Marián. Výroba tohto doplnku vo veľkosti 100×200 centimetrov trvá Františke približne dve až štyri hodiny. Po tom, čo deku upletie na ňu našijú svoje drevené logo, previažu ju stužkou a odošlú smerom k novému majiteľovi.

Prácu pre značku frensia majú manželia rozdelenú. Hlavnou dizajnérkou je Františka, ktorá má podľa slov manžela cit pre krásu a veľa nápadov, no venuje sa aj marketingu. Marián má zase na starosti systémové veci a zabezpečuje, aby všetko fungovalo, aby nevznikali nijaké ťažkosti a aby objednávky prebiehali tak, ako majú. Okrem toho si rozdelili aj praktické činnosti. Práci s drevom sa venuje najmä Marián a Františka tvorí z merino vlny. Svoje sily spojili v oblasti, ktorej sa postupne začínajú venovať, a tou je renovácia nábytku. So značkou im pomáha aj ich spolupracovníčka Veronika Tencerová.

V dobrom aj v zlom, v práci aj súkromí

Manželský pár považuje víziu, nadšenie, túžbu a vzťahy na pracovisku za to najpodstatnejšie v biznise. „Je dôležité pracovať na týchto vzťahoch, pretože nie sú samozrejmosťou. My si ich veľmi vážime,“ hovorí Marián. Jedným dychom ale dodáva, že zvýšenú pozornosť venujú napríklad aj spätnému hodnoteniu vecí, ktoré sa stali, novým nápadom, efektívnemu riešeniu problémov, krátkodobým cieľom a marketingu. Práve do neho sa v biznise podľa dvojice oplatí investovať.

Vzájomnú spoluprácu si pri tom Františka a Marián nevedia vynachváliť. Sú šťastní, že značku frensia môžu viesť spolu a jeden druhého dopĺňajú. Spoločne sa tešia z úspechov a podporujú v krízových momentoch. „Práve tieto situácie naše manželstvo budujú a zjednocujú ešte viac. Patrí to k tomu a výsledok je jedine pozitívny,“ hovorí Marián.

Do budúcnosti má tento pár so svojou značkou veľa plánov a aj snov. Pripravujú kolekcie drevených výrobkov aj renovácie nábytku. O tých hovoria, že sú to: „Kúsky, ktoré nosia známky znovuzrodenia. Nie znovuzrodenia pre účel pôvodný, ale pre účel ešte vznešenejší.“ Chceli by mať aj vlastný kamenný obchod spojený s kaviarňou, ktorého priestory by boli zariadené ich výrobkami. Ľudia by si ich tu tak mohli nielen kúpiť ale na vlastnej koži aj okúsiť atmosféru, ktorú drevené a vlnené predmety vytvárajú. Františka by tiež chcela pripraviť kolekciu drevených kabeliek, ktorých vizualizáciu už teraz nosí vo svojej mysli.

Hlavná foto: archív frensia