1. júla 2020

Prípady nákazy novým koronavírusom na Floride, kde National Basketball Association (NBA) plánuje koncom júla opätovne otvoriť basketbalovú sezónu, v ostatných týždňoch rýchlo pribúdali. Center Denver Nuggets Nikola Jokic, Malcolm Brogdon z Indiana Pacers, útočník Derrick Jones z Miami Heat a dvaja ďalší hráči z tímu Sacramento Kings prednedávnom oznámili, že mali pozitívny test na Covid-19.

A keďže liga sa naďalej pokúša obnoviť sezónu 2019 – 2020, basketbalová asociácia potrebuje pomoc s rýchlou identifikáciou hráčov, ktorí majú podozrenie na koronavírus, aby sa zabránilo komunitnému šíreniu nákazy a zápasy sa nemuseli opäť prerušiť.

A tu do hry vstupuje „smart“ prsteň fínskej spoločnosti Oura. Prsteň a príslušná aplikácia sleduje nositeľov spánok, tep srdca, teplotu a tiež niečo, čo sa nazýva „pripravenosť“. Ide o skóre, ktoré dokáže predpovedať, kedy si nositeľ prsteňa potrebuje oddýchnuť alebo kedy na neho „niečo lezie“.

S požehnaním asociácie ligových hráčov nakúpila NBA viac ako 2-tisíc takýchto prsteňov po 300 dolárov. Nosiť ich majú hráči a zamestnanci klubov, na dobrovoľnej báze, s cieľom pomôcť udržať pandémiu koronavírusu pod kontrolou.

Zdravie má byť najväčší životný cieľ.
Toto je 25 tipov, ako byť lepší k sebe aj k životnému prostrediu

Reklama

Prstene sú v predaji od roku 2016 a hráči NBA ako Kevin Love, ako aj hráči, siloví aj kondiční tréneri z tímov Philadelphia 76ers, New Orleans Pelicans, Los Angeles Clippers a Lakers, Detroit Pistons, Miami Heat, Washington Wizards a Denver Nuggets používali prstene Oura na optimalizáciu spánkového režimu a celkovej fyzickej rovnováhy.

Medzi investormi firmy je Manu Ginóbili, bývalá legenda tímu San Antonio Spurs, či bývalý basketbalista Shaquille O’Neal, a vernými „stúpencami prsteňa“ sú aj viacerí šéfovia technologických firiem ako Jack Dorsey, Michael Dell a Marc Benioff.

Okrem merania spánkového režimu a výkonnosti sa prsteň v minulosti používal napríklad aj na detekovanie skorých štádií chrípky. „Počas každej chrípkovej sezóny nám tí, čo nosili náš prsteň, hovorili, že ich údaje boli mimo bežných hodnôt niekoľko dní pred tým, ako ochoreli,“ hovorí CEO spoločnosti Oura Harpreet Singh Rai.

Metrika „pripravenosti“ sleduje spánok a mieru aktivity v dvojtýždňových periódach a meria štyri kľúčové faktory: tep, tepovú variabilitu, teplotu a dychovú frekvenciu. Petri Hollmen, CEO fínskeho eventového startupu a používateľ prsteňa Oura, 12. marca na facebooku uverejnil, že jeho skóre pripravenosti prudko pokleslo z bežných 80 – 90 na 54, aj keď sa v tom čase ešte cítil dobre.

Práve sa vrátil do Fínska z výletu v Rakúsku, ktoré už v tom čase zaznamenalo niekoľko prípadov koronavírusu. Hollmen sa nechal otestovať a bol pozitívny, aj keď bez bol symptómov.

Najlepšie plateným športovcom sveta je Roger Fereder.
V stovke sú len dve ženy

Výskumník z Univerzity v San Franciscu, ktorý tiež nosil prsteň Oura kvôli štúdii o spánku, Singh Raiovi navrhol, že budúci výskum by sa mal zamerať na sledovanie užitočnosti meraní, ktoré zaznamenáva prsteň na zisťovanie prípadov koronavírusu.

Na Rockefellerovom inštitúte neurovedy na Univerzite Západnej Virgínie prsteň využívali viac ako rok a spoločnosti Oura povedali, že chcú získať toľko prsteňov, koľko je len možné, aby dokázali zistiť čo najviac o možnostiach skorého odhalenia vírusu. Univerzita zistila, že prsteň dokáže odhaliť symptómy s trojdňovým predstihom s 90-percentnou presnosťou.

CEO spoločnosti Oura Harpeet Singh Rai. Foto: archív Oura

Singh Rai a Oura následne vzali štyri kľúčové dáta pre meranie pripravenosti – teplota, dychová frekvencia, tep a variabilita tepovej frekvencie, a zmenili ich na „skóre rizika“. Výskumníci NBA na prestížnych univerzitách ako Harvard, Yale, MIT, Stanford a Michigan ligovému výboru pre meracie prístroje odkázali, že prsteň môže byť sľubným nástrojom.

V nedávnej reportáži CNN však niekoľko univerzitných lekárov a expertov uviedlo, že doposiaľ nebolo zozbieraných dostatok dát, aby bolo možné posúdiť, či prstene Oura pri skorej identifikácii nákazy koronavírusom skutočne fungujú, alebo nie.

„Vieme, že výskum ešte nie je hotový,“ hovorí Singh Rai citujúc rozmýšľanie v NBA. „Ale ak dokážete zistiť, že niekto má zvýšenú teplotu, je to skutočne zaujímavé. A možno by sme mohli testovať ľudí vo väčšom rozsahu.“

Singh Rai a Oura spolupracovali s NBA a tiež hráčskou asociáciou NBPA s cieľom prísť na spôsob, ako by sa dali zdieľať dáta bez toho, aby hráči boli sledovaní. Bez súhlasu hráčskej únie by sa totiž Singh Rai necítil pohodlne. Z hráčov, ktorí prstene používajú dobrovoľne, ich tímy dokážu sledovať iba ich skóre rizika.

„Iba ak je skóre rizika vyššie,“ hovorí Singh Rai „NBA a NBPA volajú ligovému lekárovi a požiadajú ho o jeden test naviac. Nehovoria im ani toľko, aké to skóre je. Nehovoria im nič. Bolo ťažké to urobiť bez toho, aby sa niekto necítil zasiahnutý z pohľadu dát, ale myslím si, že NBPA a NBA o tom premýšľali veľmi inovatívne.“

Liga plánuje testovať v Orlande denne každého hráča a využívať bude meranie teploty a pulzný oxymeter, aby napomohli čo najrýchlejšiemu odhaleniu možných pozitívnych prípadov. Tímy s hráčmi, ktorí nosia prstene Oura, časom získajú východiskové skóre rizika, čo môže byť pre NBA ďalší nástroj pre prevenciu šírenia koronavírusu a možnosť, ako zachrániť aktuálnu sezónu.

„Možno je medzi ľuďmi v tejto bubline jedno percento takých, u ktorých sú čísla trochu vyššie,“ hovorí Singh Rai o ukazovateli skóre rizika. „Takže to jedno percento opakovane otestujeme, aby sme si boli ešte viac istí.“

Singh Rai hovorí, že Oura je v kontakte aj s inými profesionálnymi ligovými športovcami v USA a že mnoho univerzít uvažuje o nákupe prsteňov s blížiacou sa sezónou amerického futbalu.

„Sme naozaj radi, že sme ako partneri začali práve s NBA,“ hovorí. „Ale iné ligové športy možno nebudú schopné z rozpočtových dôvodov testovať tak často. A práve toto je moment, keď môže byť Oura efektívnejšia a ešte viac nápomocná.“

Aj keď sa môže zdať, že nakúpiť prstene za 600-tisíc dolárov je priveľká investícia, v porovnaní s tým, o koľko peňazí by liga prišla, ak by sa sezóna neodohrala, tá suma už nevyzerá taká vysoká.

„NBA si uvedomila, že musí investovať, aby boli zápasy bezpečné,“ povedal Singh Rai. A s nákupom prsteňov Oura sa táto spoločnosť stala neoddeliteľným nástrojom pre basketbalovú asociáciu ako aj ďalšie športové ligy, ktoré sa potrebujú udržať na ihrisku aj v biznise.

Autorom textu je Shlomo Sprung. Pre Forbes US píše o basketbale, futbale, ľadovom hokeji a e-športoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?