21. augusta 2019

Najskôr stopku v reťazcoch dostali tenké nákupné tašky, teraz do zabudnutia odídu aj plastové príbory a poháre. Slováci sa už postupne začínajú dožadovať ekologických riešení aj pri každodenných nákupoch. Tuzemské reťazce tieto potreby reflektujú zmenou balení, ale aj ponukou sieťok namiesto vreciek na zeleninu či ovocie. 

Až 120-tisíc ton plastového odpadu vzniká podľa dát Programu odpadového hospodárstva ročne na Slovensku. Z toho až 29 percent predstavujú obaly. Celosvetové čísla sa však pohybujú na úrovni miliónov ton odpadu ročne. Organizácia WWF upozorňuje, že z vyprodukovaných kvánt skončí za jeden rok v prírode 100 miliónov ton odpadu. V roku 2016 bolo vyrobených 396 miliónov ton nových plastov a ich produkcia rastie. 

Plasty cez palubu. Carnival Corporation zaplatí 20 miliónov dolárov za znečisťovanie oceánov

Tieto alarmujúce čísla sa štáty Európskej únie snažia postupne znižovať sériou “protiplastových” zákonov. Nové pravidlá, ktoré zakazujú predaj jednorazových výrobkov, odklepla slovenská vláda definitívne v stredu a začnú platiť od januára 2021. Reťazce na túto filozofiu začali už postupne reagovať.

Eko-dopyt verejnosti

Ako pre Forbes vyhlásil šéfredaktor portálu Odpady-portal.sk Radovan Kazda, reťazce s politikou zbavovania sa neatraktívnych slamiek či plastových tanierov začali, lebo ich do toho tlačila legislatíva, avšak pripúšťa, že z istej časti ide aj o záujem zákazníkov. „Reagujú tým na rastúci dopyt verejnosti po riešeniach, ktoré verejnosť považuje za ekologické, preto sa do ponuky reťazcov dostávajú tovary, ktoré sú alternatívou k plastovým výrobkom, napríklad papierové a kovové slamky,“ dodáva. 

koniec plastom plastov bude v obchodoch menej obchodné reťazce znižujú množstvom plastov
Neekologické vrecká už reťazce postupne nahrádzajú sieťkami na ovocie a zeleninu. Foto: Pexels

Niektorí z veľkých hráčov na poli obchodu už začali svoje snahy vyhodnocovať a ukázali prvé čísla. Napríklad potravinový reťazec Kaufland, ktorý zrušil predaj jednorazových plastov v máji tohto roka, tvrdí, že týmto krokom sa ročne do obehu dostane o 12,8 milióna kusov plastových príborov, slamiek či pohárov menej. Zmena obalu ich privátnej kávy ušetrila 1,3 tony plastov ročne a tenkú nákupnú tašku už reťazec neponúka viac ako dva roky. 

Plastový odpad z oceánov dostáva druhú šancu. Startup Mi Terro z neho vyrába cestovné tašky

Tie od svojich zákazníkov odstrihla aj spoločnosť Lidl a od konca minulého roka tak neskončilo v odpade či v prírode 125 ton plastu. Postupným dopredajom jednorazových príborov a redizajnom obalov na pracie prostriedky ušetrili podľa vlastných slov približne 400 ton ročne – tento objem na Slovensku vyprodukuje za rok približne 11-tisíc ľudí. K postupnému dopredaju jednorazových plastov sa prihlásila aj spoločnosť Terno. Podľa vyjadrení reťazca by zákazníci mali od októbra nájsť na pultoch jeho obchodov len ekologické náhrady daných produktov.

koniec plastom plastov bude v obchodoch menej obchodné reťazce znižujú množstvom plastov
Tony odpadu väčšinou neskončia v recyklačných centrách, ale v prírode. Foto: Pexels

Aj keď základné pravidlá boja proti plastom určila Únia, niektoré veľké reťazce sa svoj antiplastový postup rozhodli rozdeliť na viacero etáp. Napríklad spoločnosť Tesco chce v prvom rade do budúceho roka odstrániť ťažko recyklovateľné materiály z vlastných značiek a následne dosiahnuť ich 100-percentnú recyklovanosť. Tento zámer pri privátnych značkách už deklaroval aj Lidl. Avšak prechod na recyklovateľné materiály pri privátnych značkách je len jednou časťou skladačky. Kazda pripomína, že spoločnosti by mali začať tlačiť na svojich dodávateľov, aby im predávali tovar, ktorý bude takisto balený ekologicky. 

Táto téma je podľa obchodníkov zatiaľ predmetom rokovaní. Pravidelne rokujeme s dodávateľmi o možnostiach, ako obaly upravovať, vyrábať ich ekologickejšie, tenšie a aby menej zaťažovali životné prostredie. Je však nutné zohľadniť zvyklosti zákazníkov a zároveň hygienu,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová. 

Sieťky ako náhrada vrecka

Trendom posledného obdobia bola aj zámena tenkých plastových vreciek za eko-sieťky. Medzi prvými ich ponúka ako alternatívu reťazec Kaufland. Zavedenie tejto novinky však vzbudilo medzi niektorými zákazníkmi polemiky, či v konečnom dôsledku zákazník po odvážení tovaru nezaplatí viac. Reťazec upozorňuje, aby sa tovar vážil pred vložením do eko-sieťky. „Neodporúčame vážiť ovocie a zeleninu priamo v eko-sieťkach, lebo váha by nevedela odčítať váhu sieťky od celkovej váhy tovaru,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Langová. 

Dovolenka, ktorá má zmysel? Tu je 5 rezortov, v ktorých hostia zachraňujú oceány a morský život

Odborník na odpady Kazda upozorňuje, že pri sieťkach by “ekosnaženie” zostať nemalo. Reťazce by podľa neho mali zákazníkom dať aj možnosť, aby si tovar zakúpili do vlastných, viacnásobne použiteľných nádob. 

Vláda definitívne odklepla v stredu zákaz predaja nasledovných produktov:

jednorazové plastové príbory

jednorazové plastové taniere

plastové slamky

plastové vatové tyčinky

plastové paličky na balóny

jednorazové plastové nádoby na potraviny

obaly rýchleho občerstvenia

poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu.

Okrem toho sa štáty zaväzujú mať aj do roku 2029 zber plastových fliaš na úrovni 90 %, do roku 2025 by mal byť recyklovateľný podiel v plastových fľašiach na úrovni 25 % a o ďalších päť rokov na úrovni 30 %. Novela bude takisto zvýhodňovať výrobcov ľahko recyklovateľných výrobkov, vláda pre nich sľubuje nižšie náklady. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk