Plasty z oceánov musia zmiznúť, sa pominúť, skrátka sa stratiť. K tomuto cieľu sa snaží priblížiť i skupina študentov z kalifornskej USC Marshall School of Business. Tá totiž vytvorila cestovnú tašku, ktorá je vyrobená z korku a recyklovaného plastu z oceánov.
Tento startup dostal názov Mi Terro, čo spojením slov zo španielčiny a portugalčiny znamená Moja Zem. „Vybral som ho, pretože väčšina korkových dubov rastie práve v Španielsku a Portugalsku,“ hovorí Robert Luo, CEO tejto značky.
Ich značka Abraka je o ekologickej športovej móde.
Stavili na materiály z rybárskych sietí či PET fliaš
Projekt cestovnej tašky Mi Terro CDS Weekender získal potrebné financie za menej než 22 hodín po tom, čo bol vo februári uvedený na platformu Kickstarter. Podporu ekologickému konceptu vyjadrili ľudia vo viac ako 20 krajinách sveta.
Kampaň študentov uspela veľmi rýchlo. Podporu im vyjadrili ľudia z 20 krajín. Foto: Mi Terro
Na výrobu jednej takejto cestovnej tašky sa spotrebuje približne 0,91 kilogramu plastov. Luo vraví, že tie sa k jeho startupovej značke dostanú priamo z čínskej agentúry, ktorá sa venuje čisteniu oceánskych vôd a recyklácii.
Korok zase pochádza z korkových dubov a ide o ľahký materiál, ktorý je odolný proti vode. Ľudia z USC Marshall School of Business oceňujú tiež to, že práve korok sa odoberá zo stromov bez toho, aby museli byť vyrúbané.
Z plastového odpadu z oceánov sú na tejto taške vyrobené rukoväte, zipsy, dizajnové lemy a vrecká. „Naše tašky sú eticky vyrobené v čínskej továrni, v ktorej viac ako 50 % pracovnej sily tvoria ženy,“ vysvetľuje CEO značky Mi Terro. „Všetci ľudia zarábajú oveľa viac než len priemernú mzdu. A za každých 50 tašiek, ktoré predáme, poskytneme jedno ďalšie miesto.“
Dajte zelenú ekologickému životu doma, v komunite aj meste.
Tu je 15 tipov od slovenských iniciatív
Vďaka cestovnej taške Mi Terro CDS dochádza aj k výsadbe stromov. Ako? „Spolupracujeme s neziskovou organizáciou Eden Reforestation Projects a za každý jeden predaný produkt vysadíme 10 nových stromov,“ upresňuje Luo. Doposiaľ sa im podarilo spoločnými silami vysadiť viac ako 2500 stromov, a to na miestach, kde je veľkým problémom práve odlesňovanie. Napríklad v Indonézii, Nepále či na Madagaskare.
Tieto cestovné tašky si záujemcovia môžu momentálne predobjednať za 275 dolárov (242 eur). Podľa kampane startupu z platformy Kickstarter je v jednej takejto taške priestor na oblečenie na päť dní. A jej 17 funkcií zhrnuli študenti aj vo videu:
Luo je už od detstva samozvaným ekológom. Cestovnú tašku Mi Terro CDS Weekender pomohol vytvoriť, pretože mal víziu o produkte, ktorý by bol v prvom rade udržateľný. Zároveň však chcel ukázať módnemu priemyslu, ktorý je jedným z najväčších znečisťovateľov sveta, že biznis sa dá robiť lepšie a ohľaduplnejšie.
Hlavné foto: Mi Terro
Prispievateľ Jeff Kart píše pre Forbes.com o ekologických startupoch.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]