17. augusta 2019

Dovolenka na pláži je čosi neuveriteľné. Predstavte si ten zlatistý piesok, dokonalé počasie a neuveriteľne sa jagajúcu modrú vodu. Pod všetkými tými vlnami však oceán trpí. Znečistenie spôsobuje smrť morských živočíchov a ohrozené sú i koralové útesy či hniezda korytnačiek. Stále však existuje nádej. Po celom svete totiž rastie počet iniciatív, ktoré sa snažia oceány uzdraviť a zachrániť vzácny morský život. Ľudia na to majú viac príležitostí než kedykoľvek predtým.

Napríklad vďaka ekologickým rezortom môžu hostia svoju dovolenku zmeniť na niečo naozaj dobré. Od ochrany korytnačiek, obnovy koralových útesov po recykláciu plastov. Tu je 5 stredísk, v ktorých fungujú iniciatívy na ochranu oceánov:

Ochrana morských korytnačiek

Kde: Rancho Santana, Nikaragua 

Na pomoc ohrozeným druhom korytnačiek prichádzajú ľudia v Rancho Santana. Foto: Rancho Santana

Rezort Rancho Santana sa nachádza na piatich plážach v topograficky rozmanitej oblasti tichomorského pobrežia Nikaraguy. Návštevníkom ponúka nespočetné zážitky, vďaka ktorým môžu preskúmať prírodné krásy tohto regiónu a dozvedieť sa viac o životnom prostredí. To zahŕňa i program pre morské korytnačky, ktorý začal v roku 2013. V spolupráci s Paso Pacifico, poprednou agentúrou na ochranu prírody, ochraňuje Rancho Santana hniezda kriticky ohrozených druhov, akými sú kareta pravá či kareta obrovská.

Dovolenka zachránená! Tieto 3 kroky človeku zabezpečia, že mu oddych nepokazí práca

Morské korytnačky navštevujú Playa Escondida celoročne, no kladenie vajec a liahnutie mláďat prebieha od septembra do konca decembra. Vyškolení strážcovia zbierajú dáta a dohliadajú na hniezda týchto korytnačiek, čím ich ochraňujú pred stúpajúcimi prílivmi a predátormi. Keď sa mláďatá vyliahnu, práve strážcovia im pomáhajú dostať sa do oceánu.

Hostia, ktorí sú ubytovaní v Rancho Santana, si môžu stiahnuť aplikáciu strediska, aby sa dozvedeli, kde sa práve liahnu malé korytnačky. Neuveriteľným zážitkom tiež je, že môžu pozorovať mláďatá, ktoré sa snažia dostať do vody. Hostia majú po ruke strážcov, ktorí sú pripravení vzdelávať ich o korytnačkách.

Opaľovací krém bezpečný pre útesy

Kde: Surfjack, Honolulu, Havaj

Pozor na opaľovacie krémy. Tie totiž zabíjajú koraly. Foto: Surfjack Hotel & Swim Club

Jedna z kľúčových zložiek vo všetkých chemických opaľovacích krémoch je toxická pre koraly. Len malé množstvo oxybenzónu alebo oktylmetoxycinamátu môže spôsobiť odfarbenie koralov, kvôli čomu sú náchylné na infekciu. Havaj je prvým štátom, ktorý vydal zákaz predaja opaľovacích krémov, ktoré tieto škodlivé chemikálie obsahujú.

8 rád slovenského travel blogera: Ako sa pripraviť na dobrodružnú dovolenku na vlastnú päsť

Môžu totiž negatívne ovplyvniť tiež ryby, riasy, morské ježovky a cicavce. Hoci sa má zákaz začať 1. januára 2021, strediská začínajú hosťom poskytovať alternatívne prípravky na opaľovanie už teraz. Napríklad v rezorte Surfjack Hotel & Swim Club sa nachádzajú zásobníky s prírodnými krémami Raw Elements. Hostia tiež pri check-ine dostanú balíčky tejto značky, vďaka ktorým počas plávania alebo šnorchlovania neubližujú koralovým útesom.

Navyše už rezort Surfjack neposkytuje v priestoroch izieb plastové fľaše na vodu a jeho reštaurácia Mahina & Sun je priateľská k oceánom, keďže sa v nej nenachádza polystyrén a ani jednorazové plastové riady.

Recyklácia odpadu a plastov

Kde: Soneva Fushi, Maledivy

Maledivy sú snom nejedného cestovateľa. Čo takto pomôcť s recykláciou? Foto: Richard Waite/Soneva Fushi

Maledivy majú niektoré z najkrajších pláží na planéte a ostrovný národ sa v oblasti cestovného ruchu spolieha najmä na tamojšie prírodné bohatstvo. Väčšina vyprodukovaného odpadu však končí spálená alebo vo vodách oceánu. Napríklad “odpadkový ostrov” Tilafusi je plný odpadu, vrátane plastov, ktoré sa povaľujú na inak nedotknutých plážach.

Rezort Soneva Fushi recykluje prostredníctvom svojho programu Soneva Maker až 90 % pevného odpadu. Stredisko je tiež súčasťou globálnej iniciatívy Precious Plastic a vytvorilo na Maledivách prvú spoločnosť, ktorá recykluje plasty a vyrába z nich nové produkty. Program povzbudzuje hostí, najmä tých mladších, aby si pomocou prístroja Eco Centro premenili plast na suveníry, akými sú napríklad misky, hračky alebo kvetináče.

Ochrana populácie lososa

Kde: Clayoquot Wilderness Resort, Britská Kolumbia

Aj takto vyzerá upratovanie okolia v rezorte Britskej Kolumbie. Foto: Rosalyn Young/ Clayoquot Wilderness Resort

Clayoquot Wilderness Resort je all-inlusive ekologický rezort na okraji Britskej Kolumbie, neďaleko mesta Tofino. Keďže ho obklopuje divočina, snaží sa fungovať čo najudržateľnejšie a tiež napraviť škody, ktoré spôsobili ľudia ťažbou dreva, banskými prácami a komerčným rybolovom. Nedávno ukončil rezort rybolov lososa a jeho mäso odstránil z ponuky tamojšej Cookhouse Restaurant.

Cieľom je znížiť dopad a zvýšiť informovanosť o zmenšujúcich sa populáciách lososa kráľovského, na ktorého sa spoliehajú ohrozené kosatky dravé v oblasti Clayoquot Sound. Rezort preto spolupracuje s Canadian Department of Fisheries a tiež First Nation of Ahousaht pri obnove pôvodných zásob riečnych systémov v regióne.

Coastal Ambassador Program, ktorý sa začal v roku 2018, ponúka hosťom príležitosť zapojiť sa do obnovy biotopov voľne žijúcich živočíchov v Clanoquot Sound. Napríklad tam cestujú na vzdialené ostrovy, kde odstraňujú trosky. Takéto zážitky zahŕňajú i let vrtuľníkom či piknikový obed.

Obnova koralových útesov

Kde: Hilton Northolme Resort & Spa, Seychely

Hostia si na Seychelách môžu pozrieť tiež koralovú škôlku. Foto: Hilton Northolme Resort & Spa

V spolupráci s Marine Conservation Society pomáha Hilton Northolme Resort & Spa koralovému útesu zotaviť sa z ničivých dopadov tsunami z roku 2004. Stredisko preto na ostrove Mahé v zálive Beau Vallon otvorilo koralové škôlky. Týmto spôsobom sa snaží ochrániť a zachovať morský život na severozápadnom pobreží ostrova.

Hostia sa môžu šnorchlovať pozdĺž koralových chodníkov a navštíviť koralovú škôlkou spolu s odborníkom na ochranu oceánov. Taktiež si môžu adoptovať koral, najmä rýchlo rastúce druhy ako Acropora a Pocillopora, ktoré nepriaznivo ovplyvnila stúpajúca teplota mora. Adoptovaním pomôžu ľudia zaistiť údržbu útesu a podporia budúce úsilie o obnovu na Seychelách.

Prispievateľka Lavanya Sunkara píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk