Carnival Corporation, najväčšia spoločnosť s výletnými loďami na svete, čelí už roky obvineniam, podľa ktorých úmyselne znečisťuje oceány palivom a plastovým odpadom. Až nedávno sa však priznala k tomu, že na Bahamách skutočne vyhadzovala plasty cez palubu.
Jej dcérska spoločnosť Princess Cruises súhlasila, že zaplatí pokutu vo výške 20 miliónov amerických dolárov za nezákonné znečisťovanie a narušenie životného prostredia. Americká sudkyňa Patricia Seitz nariadila všetkým členom výkonného výboru Carnival Corporation, aby sa zúčastnili na vypočúvaní.
Deťom vstup zakázaný: Tieto výletné lode sú len pre dospelých
Čoraz viac ju totiž frustrovali dlhodobo pretrvávajúce problémy tejto spoločnosti v súvislosti s narušením životného prostredia a vyhadzovaním odpadu cez palubu výletných lodí. Ľudia z Carnival Corporation napokon súhlasili, že zaplatia 20 miliónov dolárov po tom, čo sa priznali k vyhadzovaniu potravín a plastového odpadu do oceánu pri Bahamách.
Environmentálne skupiny a tiež zákazníci spoločnosti tvrdili, že pokuta vo výške 20 miliónov dolárov nie je dostatočne vysoká a významná na to, aby prinútila spoločnosť zmeniť svoje dlhoročné praktiky. Táto suma totiž predstavuje len 0,1 % zo 18,88 miliardy dolárov, ktoré Carnival Corporation zarobila v roku 2018.
Pozrite sa dovnútra najväčšej výletnej lode na svete
Spoločnosť verejne priznala, že vyhadzovala plastový odpad, pravdivo nezaznamenávala likvidáciu odpadu, vytvárala falošné záznamy o odpadoch a posielala svojich zamestnancov, aby pred inšpekciou dočasne napravili takéto znečistenie životného prostredia.
A to, že nejde o prvý prípad takéhoto porušenia zákonov, dokazuje pokuta vo výške 40 miliónov dolárov, ktorú musela v roku 2017 zaplatiť tá istá dcérska spoločnosť Princess Cruises. V tom čase vypúšťala palivo z lode Caribbean Princess a snažila sa to zatajiť. I v tomto prípade predstavovala pokuta len 0,2 % zo 17,51 miliardy dolárov, ktoré spoločnosť zarobila v roku 2017.
V rámci nedávnej dohody bude musieť Carnival Corporation absolvovať dodatočné inšpekcie lodí, lepšie dodržiavať predpisy v oblasti životného prostredia a znížiť počet jednorazových plastov na palubách. Nedodržanie týchto podmienok by mohlo znamenať dodatočné pokuty vo výške od milióna do 10 miliónov dolárov za jeden deň.
Sudkyňa Seitz tiež pohrozila, že ak Carnival Corporation nezmení svoju dlhoročnú históriu znečisťovania životného prostredia, tak nedovolí celej flotile tejto spoločnosti kotviť v amerických prístavoch. „Carnival Corporation je naďalej odhodlaná prispieť k zlepšeniu a ochrane životného prostredia, v ktorom žijeme, pracujeme a cestujeme,“ uviedol zástupca spoločnosti pre Business Insider.
Prispievateľ Trevor Nace píše pre Forbes.com o vede a cestovaní.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]