15. júna 2019

Najlepšie sa tento vyštudovaný jadrový fyzik cíti v laboratóriu. Napriek tomu sa Michal Chudý už niekoľko mesiacov nachádza v New Yorku, kde rozbieha startup Virtual Power Labs, ktorý môže pomôcť rozmachu obnoviteľných zdrojov.

Jeho srdcom je cloudové riešenie, ktoré združuje batérie domácností a firiem a ukladá v nich nadbytočnú elektrickú energiu zo siete. Nepredvídateľnosť obnoviteľných zdrojov, ako napríklad slnka a vetra, spôsobuje kolísanie produkcie elektrickej energie – niekedy jej je málo a inokedy práveže priveľa, čo môže ohroziť aj stabilitu siete.

Pokiaľ by však mali domácnosti a podniky nainštalované batérie, napojené na centrálne cloudové riešenie od slovenského startupu, tak by umelá inteligencia mohla na základe dát o produkcii a spotrebe elektrickej energie rozhodnúť o tom, kedy a kde nadbytočnú energiu uloží.

michal chudý virtual power labs Michal Chudý počas fotenia pre Forbes v New Yorku. Foto: Ondřej Pýcha

Množstvo menších batérií, ktoré sú od seba vzdialené aj stovky kilometrov, tak môže dovedna vytvoriť obrovské virtuálne úložisko energie, čím nielenže dokáže zabezpečiť stabilitu siete, ale môže aj podnietiť nárast podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny.

Napokon, domácnosti môžu podľa niektorých modelov ušetriť, a to až do 40 percent z ich účtov za elektrinu, dopĺňa Chudý, ktorý okrem cloudového riešenia vyvíja aj vlastnú batériu.

Nápad prišiel v Južnej Afrike

Michal Chudý (35) má napriek svojmu mladíckemu výzoru bohaté skúsenosti s výskumom v elektroenergetike, pričom sa venoval najmä jadrovej fúzii a veternej energetike. Pôsobil na univerzitách vo Viedni, v Cambridgei aj v Prétorii v Juhoafrickej republike, kde modeloval výkyvy produkcie elektrickej energie.

„Juhoafrická republika má veľké problémy s preťažovaním siete. Počas pracovných dní bežne vypínajú niektoré časti mesta na vykrývanie špičiek, napríklad na 3 – 4 hodiny denne býva bez elektriny aj Johannesburg,“ opisuje Chudý.

5 slovenských startupov strávilo mesiac
v Cambridge Innovation Center v Bostone

Práve jeho tím na univerzite v Pretórii hľadal riešenia, ktoré by mohli štátnej firme Eskom optimalizovať produkciu elektriny. „Verím, že sme prispeli nejakou mierou k zmierneniu ich problému, aj keď sme ho zjavne nedokázali úplne vyriešiť,“ povie Chudý.

Práve počas práce na týchto modeloch výskumníkovi napadlo, že nadbytočná energia by sa mohla ukladať do batérií. Po tom, čo sa v roku 2015 vrátil na Slovensko, kde pôsobil ako vyučujúci v Ústave elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI na STU, začal s tímom študentov vyvíjať batériu.

Neskôr z univerzity pre spory s vedením odišiel, no medzičasom ešte stihol softvérové riešenie, ktoré je hlavnou pridanou hodnotou jeho produktu, patentovať. Presídlenie do New Yorku bolo však viac-menej náhodné, urobil tak kvôli rodine. No zároveň sa tak rozhodol využiť príležitosť, ktorá sa mu naskytla.

Najprv virtuálne sídlo

Napriek tomu, že USA nie sú jeho vysnenou destináciou na život, hovorí, že je to najlepšie miesto na naštartovanie biznisu. „Je tu jeden trh, jeden jazyk, menej sa minie na marketing a je to účinnejšie. Ľudia sú tiež ochotnejší investovať do nových nápadov a technológií,“ myslí si Chudý a s trochou zveličenia dodáva: „Keďže je to taký veľký trh, dá sa tam presadiť s hocičím, aj s nejakou hlúposťou. Kým na Slovensku by ste zaujali 10 ľudí, v USA to bude 10-tisíc.“

Z vedenia nemocníc Penty šla do startupu:
Je to veľká škola, ale cítite stratu statusu

Na druhej strane ďalším startupom odporúča, aby si zo začiatku dali do USA iba virtuálnu kanceláriu a zabezpečili si americké telefónne číslo. „Takto sa dá vyriešiť 80 percent počiatočných stretnutí, aj tak na vás nemá zo začiatku nikto čas a väčšina vecí sa rieši cez telefón alebo Skype,“ hovorí Chudý a dopĺňa: „Ak to niekto urobí naopak, presťahuje sa do USA, aby rozbehol biznis, tak to síce dáva zmysel, ale je to veľká odvaha – a treba si to premyslieť.“

Náš konkurent? Elon Musk 

Najväčšiu konkurenciu pre slovenský startup predstavuje Elon Musk a batérie od jeho firmy Tesla. Michal Chudý s úškrnom priznáva, že ho to celkom teší: „Veľmi si vážim tú firmu za to, že dala imidž environmentálnym riešeniam. Aj ľudia, ktorí kašľú na životné prostredie, si ich kúpia. A pritom to nie sú ani dobré riešenia.“

Na náš spýtavý pohľad odpovedá, že batérie majú podľa neho síce dobrý dizajn a marketing, ale po technickej stránke pokrivkávajú.

„Teslácke batérie okrem toho, že ich majú problém vyrobiť v rozumnom čase, majú problémy, napríklad s tepelnými únikmi, preto zatiaľ nedostali dokonalý certifikát bezpečnosti – ktoré jedna z našich batérií má, a to ešte nie je ani v riadnej prevádzke,“ prezrádza a jedným dychom dodáva: „Nehovorím, že sú kazové, ale môže to byť nebezpečné, keď majú niektoré batérie úniky. Veď ste videli, že keď sa lítiové batérie v Samsungoch Galaxy prehrievali, tak aj vybuchovali.“

elon musk tesla Najviac je pre vývoj batérií na ukladanie energie známy Elon Musk, miliardár a zakladateľ automobilky Tesla. Foto: SITA/AP

Na druhej strane hovorí, že práve Tesla urobila veľkú osvetu a pokrok s vývojom batérií. „V prípade, že by to neurobila, tak by sa naša technológia omnoho ťažšie predávala,“ hovorí Michal Chudý s tým, že si nerobí nádeje, že zoberú Tesle 10 alebo 20 percent na trhu. „Ak to bude jedno percento, budeme veľmi úspešná firma. A to jedno percento ľudí, ktorí chcú niečo iné alebo nemajú radi nejakú značku, sa nájde. Napríklad ja nemám rád Apple,“ pousmeje sa.

Hovorí tiež, že pri výrobe batérie sa vedia priblížiť cene „tesláckeho“ riešenia, ale určite ju nedokážu podliezť, keďže gigantu hrajú do karát najmä úspory z rozsahu. „Musíme byť v niečom lepší, ak chceme preraziť – a naša baterka spolu s pripojením do virtuálneho úložiska je lepšia ako tá od Tesly,“ povie rozhodne.

Emigroval do USA a stal sa top investorom.
Teraz prešiel na druhú stranu a má vlastný startup

Sú však lítiové batérie tým najlepším riešením? Podľa slovenského vedca áno, aj keď sa nateraz nerecyklujú, keďže je to pre firmy nerentabilné. „Dnes je lacnejšie lítium vyťažiť, ako recyklovať batériu, ale aj lítium je obmedzený zdroj a jeho recyklovanie bude v budúcnosti nutné. Dokonca si myslím, že z toho bude riadny biznis. Napokon, čo je alternatíva – benzínové autá? To určite nie.“

Tak trocha „iný“ startupista

Michal Chudý je s jeho vedeckým backgroundom a iba malým záujmom o exit firmy skôr výnimkou medzi startupistami. Priznáva to aj on sám. „Odlišujem sa asi tým, že na firme nechcem zbohatnúť – neviem, či to je dobré. Ale vymyslel som produkt, ktorý dokáže prispieť k znižovaniu emisií CO2, a to môže naozaj pomôcť planéte,“ povie presvedčivo.

Je však na ňom badať, že mu chýba vedecká práca. „Radšej by som sa vrátil do labáka, ale na to som neprišiel do New Yorku,“ povzdychne si a dodá: „Keď získame prvú veľkú objednávku, nad milión dolárov, tak sa azda vrátim k technologickému vývoju.“

Tento príbeh je súčasťou série príbehov slovenských startupistov v New Yorku, ktorá sa nachádza v júnovom čísle Forbesu. Kúpiť si ho môžete tu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk