Forbes 6/2019 – Môj veľký prestup
Bývalý futbalový reprezentant Matej Krajčík dvakrát vyhral českú ligu so Slaviou Praha, zahral si aj v Taliansku. Ako 35-ročný odštartoval novú kariéru: v rodinnej sieti 101 Drogerie, najväčšej slovenskej maloobchodnej sieti predajní drogérie s viac ako 60-miliónovými tržbami, začínal od piky. Či firmu od otca Emila Krajčíka raz preberie, zatiaľ nie je isté, ale pracuje na tom. Čoskoro už siedmy rok.
Programovať sa naučil súbežne s tým, ako sa učil čítať a písať. Syn Miroslava Trnku, spoluzakladateľa spoločnosti Eset, má jeho slovami dodnes „IT úchylku“, ale jeho pracovný život sa točí okolo iných oblastí. Pod palcom má rastúcu rodinnú gastro skupinu a v Trnka Investments sa zase s otcom venujú najmä realitnému biznisu. Michal Trnka rozpráva o živote rodiny jedného z najbohatších Slovákov a aj o tom, že vôbec netuší a ani sa nezaujíma, či podiel v Esete niekedy zdedí.
Čo je potrebné na úspech v hlavnom meste sveta? Prinášame vám päť príbehov startupov, ktoré založili Slováci, a ktoré sídlia alebo sa aktuálne snažia presadiť v New Yorku. Niektoré z nich sú ešte len na začiatku cesty k vytúženej investícii, kým ďalšie sú zabehnuté riešenia, ktoré už stihol použiť aj Elon Musk.
Rodinné firmy tvoria pevné zväzky a ich odhodlanie uspieť je silné aj vďaka tomu, že pracujú „na svojom“. Tento rok vám prinášame rebríček top 33 rodinných firiem, rozhovory s dvoma zástupcami rodinných firiem, a rady odborníkov na rodinné podnikanie, ktorí riešia problémy ako nástupníctvo, rozdelenie rodinného majetku, či správa rodinného bohatstva. Prvú desiatku z rebríčka si môžete pozrieť aj TU.
Ako odlíšiť počítačový vírus od normálneho, ale bezpečnostne rizikového softvéru? Čo delí informáciu od dezinformácie alebo manipulácie? A ako má fungovať spoločensky zodpovedná globálna firma na Slovensku? Odpovedá spolumajiteľ Esetu a člen Forbes rebríčka najbohatších ľudí Slovenska Richard Marko.