20. decembra 2019

Na každú príležitosť nový outfit a ešte aj od módneho návrhára. Taká je filozofia iniciatívy Rent a runway. Okrem prenájmu oblečenia za výhodnú cenu má tento trend aj ďalšiu výhodu – šetrenie životného prostredia.

Pojem zdieľaná ekonomika sa dnes spája väčšinou s bývaním či cestovaním. Služby ako Airbnb či Uber už nie sú cudzie snáď nikomu, podobné koncepty však začínajú vznikať aj v módnom priemysle. Nemusíte byť celebritami hollywoodskeho formátu, aby ste mohli nosiť dizajnérske oblečenie. Koncept Rent a runway (v preklade prenajmi si mólo) funguje na západe už dlhší čas a teší sa tam obľube. Princíp je v podstate jednoduchý: dizajnérske domy a obchody ponúkajú na „prenájom“ oblečenie, ktoré bolo súčasťou módnej prehliadky.

Založili slow fashion obchod. Majú v ňom dizajnové kúsky od Slovákov

V konečnom dôsledku teda zákazníčka nedá povedzme za šaty, ktoré si oblečie na jednu príležitosť, tisíc eur, ale napríklad len sto. „Sú to veci vhodné na večierky, tematické večierky, niečo, čo vám je v podstate ľúto si kúpiť, lebo je malá pravdepodobnosť, že to znovu využijete,“ hovorí pre Forbes Zuzana Calá z Drobne Store, ktorý sa špecializuje na predaj slovenských dizajnérskych kúskov. Ako ďalej dodáva, primárne ide o saká, sukne, bundy či šaty. Podľa nej je práve nadchádzajúce obdobie osláv Nového roka príležitosťou, kedy si skúsiť „prenajať mólo“. Službu ponúka Drobne Store priamo vo svojej predajni. 

Dizajnéri súhlasia

Aj keď by sa mohlo zdať, že takýto postup je pre módnych návrhárov nevýhodný, keďže nezarobia na predaji svojich šiat, podľa Zuzany to boli v prípade Slovenska práve oni, kto s týmto nápadom prišiel. 

Reklama

„My sme sa s touto myšlienkou pohrávali už dávnejšie a ‚nakopnutie‘ prišlo zo strany dizajnérov. Konkrétne Vivien Babicová nám pri jednom stretnutí spomínala, že sa tejto téme venovala a myslí si, že by to mohlo fungovať. Postupne sa pridali ďalší,“ dodáva Zuzana s tým, že k zrealizovaniu myšlienky prišlo zhruba pred pol rokom. Samotná Vivien podľa vlastných slov prišla ku konceptu počas písania diplomovej práce. 

Šaty si ušije aj z obrusu či nohavíc.
10 rád od slow fashion blogerky, ako spomaliť v móde i v živote

Oblečenie od Vivien Babicovej stojí rádovo stovky eur za kus, avšak v prípade prenájmu zaplatí záujemca len zopár percent z tejto ceny. „Mala som veľa svojich modelov, ktoré sú výrazné, nehodia sa úplne na bežné nosenie a preto mi z pohľadu zákazníka prišlo zmysluplnejšie si kúsok vypožičať na jednu príležitosť, než vlastniť,“ vysvetľuje Vivien. 

Okrem nej sa k iniciatíve pridal napríklad aj mladý návrhár Lukáš Krnáč. Ten sa na domácej scéne preslávil mikinami s ovocným motívom, avšak prenajať sa od neho dá len nápadité sako, ktorého cena sa takisto počíta v stovkách eur. Ak však chcete zaujať na silvestrovskom večierku, jeho požičanie vám peňaženku nezruinuje.

Šetrí životné prostredie

Okrem toho, že sa dizajnérske veci stávajú dovoliteľnými aj pre bežných smrteľníkov, má Rent a runway aj iný rozmer. Udržateľnosť. V dnešnom svete sa tento pojem naozaj spája už s mnohými vecami a s módou, pri propagácii slow-fashion obzvlášť. „V čase kapsulových šatníkov je zbytočné kupovať si úlety na večierky a potom ich kopiť doma, respektíve riešiť, kam ich ďalej posunúť. Takto si tie veci nájdu ďalšieho záujemcu u nás,“ dopĺňa Zuzana.

Ako pre Forbes ďalej vysvetľuje Vivien Babicová, aj toto je jeden z projektov, kde sú Slováci zatiaľ v edukačnej fáze. Verím, že sa táto platforma udomácni rovnako ako napríklad swapy oblečenia,“ dodáva. 

Prenájom oblečenia však vo svete nie je len o dizajnéroch. Túto možnosť rozbehli dokonca aj veľké fast-fashion spoločnosti ako napríklad H&M. Aj keď sú však tieto značky často kritizované pre spôsob výroby oblečenia či jeho kvalitu, na vlak prepožičiavania oblečenia sa rozhodli naskočiť aj z iného dôvodu ako len šetrenia životného prostredia. Aj tento reťazec si chce odkrojiť z koláča peňazí, ktoré program Rent a runway produkuje. Okrem reťazcov sa k prekvitajúcemu biznisu pripájajú aj obchodné domy v New Yorku ako Macy´s a Bloomingdale. Podľa odhadov analytickej firmy Global Data mal v minulom roku tento biznis hodnotu jednu miliardu dolárov a v najbližších troch rokov by mal narásť na 2,5 miliardy dolárov. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk