29. marca 2019

Ešte nestihol dokončiť vysokú školu a už žne úspechy u nás i susedov. Reč je o mladom módnom dizajnérovi Lukášovi Krnáčovi, ktorého ovocné mikiny s etiketou na rukáve sa stali obrovským trendom.

Tento hit vychádza z jeho kolekcie o 7 smrteľných hriechoch. V téme obžerstva totiž pracoval s konceptom potravín a ich balením. Modelku vtedy obliekol do PVC šiat s etiketou „francúzska šunka“.

Matcho Suba: Slovenský módny návrhár šil šaty aj pre Nicole Kidman

Následne však pôvodnú ideu pretavil do praktickejšej a nositeľnejšej podoby – mikiny s etiketou na rukáve. A keďže vegáni a vegetariáni mäsový produkt nechceli, vytvoril banánový variant. Po ňom nasledovala celá škála ďalších farebných produktov s rôznymi etiketami.

Modely z prehliadky módneho návrhára Lukáša Krnáča
Mladý Slovák pri tvorbe pracoval s témami ako dedinský futbal, 7 smrteľných hriechov či dedina. Foto: archív L. Krnáča

Jeho tvorba zaujala tiež známe osobnosti. Obliekol okrem iného Adelu Vinczeovú, Daru Rolins, Alexandru Orviskú, Annu Gaislerovú, Karolínu Kurkovú, Danielu Kocianovú, ale i svetovú topmodelku Laru Stone.

Úspech zožal za dedinský futbal

Lukáš si nespomína na jeden konkrétny moment v živote, počas ktorého by sa začal viac zaujímať práve o módu. „Bavilo ma pracovať na rôznych projektoch, skúšať nové veci, kreatívne tvoriť a zároveň robiť niečo, s čím budú ľudia v každodennom kontakte,“ ozrejmuje pre Forbes.sk. A tak si začal postupne uvedomovať, že všetky tieto atribúty spĺňa práve módny priemysel, a to by pre neho mohla byť tá správna cesta.

Šaty inšpirované knihami. Návrhárka Barbora Kubi predstaví novú kolekciu

Momentálne ešte študuje na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Je v poslednom ročníku. Po nástupe na túto českú vysokú školu sa naučil šiť, riešiť technologickú stránku odevov a začal sa podrobnejšie zaujímať i o históriu módy a marketing, ktorý je s ňou úzko prepojený. „V rámci ateliérových zadaní a klauzúrnych prác som začal tvoriť kolekcie,“ približuje.

Brokolicová mikina z kolekcie módneho návrhára Lukáša Krnáča
Aktuálne sú hitom jeho ovocné a zeleninové mikiny. Napríklad takáto brokolicová. Foto: archív L. Krnáča

Ako druhák dostal tému tradícia, čo je podľa neho už dostatočne vyčerpaná oblasť. Dokonca ju nemal chuť ani spracovať. Rozhodol sa ale, že ju pojme svojsky. Presne to sa od neho ako od módneho dizajnéra aj očakávalo. A výsledok? „Urobil som futbalovú kolekciu, nedeľný dedinský zápas je predsa tradícia,“ hovorí. Vtedy ani netušil, aký úspech za svoju prácu zožne.

Práve táto kolekcia sa totiž následne objavila na Fashion Live v Bratislave, Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku i v súťaži Van Graaf Junior Talent 2017. „Vyhral som s ňou aj medzinárodnú súťaž Best in Design 2017 za fashion design a absolútnu cenu,“ spomína pre Forbes.sk. Od tohto obdobia robí a pravidelne prezentuje svoje kolekcie každých 6 mesiacov.

Ekologické témy mu nie sú cudzie

Lukáša a jeho prácu poznajú ľudia ako na Slovensku, tak i v Česku. On sám konštatuje, že kariérne sa mu darí v oboch krajinách a je za to vďačný. Začiatkom tohto roka vyšla celosvetová kampaň pre českú značku Preciosa Components, pre ktorú vytváral odev s krištáľovými komponentmi a vďaka Slovak Fashion Councilu sa zase dostal napríklad i do Londýna na tamojší Fashion Week.

A sú v móde otvorenejší Slováci alebo Česi? „Mojou cieľovou skupinou sú ľudia od 15 do 30 rokov, čiže mileniáli. Naša generácia je na sociálnych sieťach, vyrástla s internetom, a teda uvažuje otvorene a globálne,“ vraví Lukáš pre Forbes.sk. Práve preto nevidí žiadny rozdiel medzi ľuďmi v jednej alebo druhej krajine. Hlavnú úlohu podľa neho zohráva najmä osobný vkus konkrétnej osoby.

Mužský a ženský model z kolekcie módneho návrhára Lukáša Krnáča
Lukáš chce, aby sa jeho móda dostala k ľuďom do ich každodenných životov. Foto: archív L. Krnáča

Pri svojej tvorbe sa ale sústreďuje na témy, ktoré pokladá za zaujímavé, dôležité a tiež zábavné. „Boli to futbal, sedem smrteľných hriechov v kontexte 21. storočia, ale i ekologické otázky,“ opisuje. Vždy dúfa, že jeho odkaz bude pre ľudí zrozumiteľný.

Najviac ho vlani na prehliadke prekvapila modelka, ktorá za ním prišla tesne pred šou. Vtedy Lukáš navrhol kolekciu o prírode a džungli a o tom, ako sa prostredie zmení po násilnom zásahu človeka. „Prišla za mnou, v ruke držala banány, kvapkala jej z vlasov voda a nadšene mi povedala, že to práve celé pochopila,“ konštatuje pre Forbes.sk. A on si vtedy bezprostredne pomyslel, že sa mu podarilo urobiť „fajn vec“.

Rád by sa venoval aj fashion videu

Vo svete módy Lukáš nemá ten povestný vzor, ku ktorému by sa chcel priblížiť. Každá fungujúca značka alebo dizajnér má niečo, k čomu môže vzhliadať. „Čo sa týka myšlienky a posolstva, ktoré nesie naprieč tvorbou, ma najviac baví Vivienne Westwood,“ hovorí s úsmevom pre Forbes.sk. Pre mladého módneho dizajnéra je dôležitý aj marketing, túto oblasť podľa neho absolútne valcuje rodina Kardashian/Jenner.

Nuž a Lukáš negatívne nevníma ani konkurenciu. Ďalší kreatívni ľudia sú pre neho veľkým plusom. Má totiž motiváciu na sebe stále pracovať a rozvíjať sa. Zo slovenskej scény teda odporúča sledovať napríklad Vivien Babicovú, Dominiku Kozákovú, Teréziu Feňovčíkovú alebo Pavla Dendisa.

Modely v červenej a korálovej farbe z kolekcie módneho návrhára Lukáša Krnáča
Slovenský módny dizajnér svoju tvorbu prezentuje na Slovensku i v Česku. Foto: Welin

Tento mladý módny dizajnér je vďačný za každé ocenenie, ktoré počas svojej kariéry získal. Rovnako sa však cíti vždy, keď vidí niekoho neznámeho v meste s jeho dielom alebo mu známi či priatelia pošlú fotku, ako niekto v potravinách, na zastávke alebo v kaviarni čaká na kávu práve v jeho mikine.

Lukáš aktuálne dokončil svoju diplomovú prácu a do júna absolvuje dve väčšie šou v Bratislave. Móde sa chce po absolvovaní českej univerzity venovať celkom určite aj naďalej, a tak pripravuje nové spolupráce a tiež produkty. Okrem toho by sa rád pustil i do oblasti fashion videa po režijnej stránke. Túži ľudí prekvapiť dobrým videoklipom zo svojej dielne.

Hlavné foto: archív L. Krnáča

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk