Sestry Drobné, tak ich stále volajú, aj keď sa už všetky vydali a dnes majú iné priezviská. V Bratislave na Moravskej ulici vytvorili concept store so slovenskou módou od mladých dizajnérov. A ponúkajú tam aj kúsky z vlastnej dielne.
Počuli ste už o drobne store & atelier? Za obchodom, ktorý otvorili presne pred rokom, v novembri 2017, stoja sestry Katarína Baníková (31), Zuzana Calà (33) a Terézia Chalupecká (28). Podľa vlastných slov všetky tri inšpirovala a formovala ich kreatívna mama, ktorá v nich od malička pestovala vzťah k móde. „Nebavili ju bežne dostupné detské veci, tak nám oblečenie šila ona,“ hovorí Katarína.
Príbeh nielen o krajčírke, ktorá šije zo zvyškov a buduje kapsulový šatník
Ich cesta k spoločnému obchodu trvala niekoľko rokov a nápad vytvoriť také niečo v Bratislave bol inšpirovaný obdobím ich štúdií v Taliansku. Každú zo sestier pritom na móde zaujalo niečo iné. Katarína je umelecká duša, ktorú napĺňa tvorba, Zuzana kreativitu vždy potrebovala spájať s pragmatizmom a Teréziu lákalo poznať pozadie módneho priemyslu. Tieto tri faktory sa napokon zhmotnili v to, po čom vždy túžili.
Koncept drobne store & atelier čoskoro zmení priestory. Obchodík sa presunie do centrálnejšej lokality v Bratislave. Foto: archív drobne store & atelier
Katarína študovala módne návrhárstvo so zameraním na divadelné kostýmy na Università Statale vo Florencii. Potom sa jej podarilo získať ročnú stáž v Accademia Teatro Alla Scala v Miláne, kde mala možnosť priamo pracovať v kostýmových dielňach slávnej milánskej La Scaly. Po ročnom pobyte v La Scale ukončila na Università Statale v Miláne štúdium v odbore divadelné vedy.
Zuzana najskôr študovala industriálny dizajn na Università Statale vo Florencii, potom architektúru na Politecnico di Milano. Vždy ju zaujímal najmä dizajn ako taký, či už interiérový, alebo produktový. A napokon najmladšia Terézia študovala na Università Cattolica del Sacro Cuore v Miláne odbor ekonómia a správa kultúrneho dedičstva a divadla.
Učí výtvarnú výchovu a šije eko svadobné šaty. Jej značka je u nás unikát
Ako hovorí Katarína, štúdium v mestách plných histórie a súčasného moderného dizajnu, módy a umenia vôbec ich výrazne ovplyvnilo. Katarína dokonca chvíľu pôsobila aj v showroome značky Armani. Sestry ale oslovovali skôr menšie concept story vo štvrtiach mimo centra, ktoré boli kreatívne a plné skvelých nápadov.
„Život v Miláne je veľmi inšpirujúci a móda a design pohlcujú človeka na každom kroku. Nehovoriac o talianskej kultúre, architektúre a celkovom life style,“ dodáva Katarína, ktorá je v drobne store tou kreatívnou dušou. Vymýšľa veci do kolekcie, sleduje výrobu a vyberá oblečenie od dizajnérov, ktoré zodpovedá zameraniu a duchu konceptu ateliéru drobne store. Konečnú podobu kolekcií ale vždy konzultujú vzájomne.
V obchode nájdete originálne kúsky z dielne drobne store a mnohých slovenských módnych dizajnérov. Foto: archív drobne store & atelier
Zuzana stojí za dizajnom a realizáciou interiéru a má na starosti aj vizuály a grafiku na sociálnych sieťach, ako aj organizačnú časť práce obchodu a produktov. Terézia rieši ekonomickú a administratívnu časť spoločného podniku a spomedzi všetkých troch sestier sa v priestoroch ateliéru nachádza najčastejšie. To však aj preto, že Zuzana a Katarína majú aktuálne i rodičovské povinnosti. Tím drobne store dopĺňa skúsená krajčírka Evka, ktorá má dielňu priamo v obchode.
Drobne store & atelier ponúka oblečenie a doplnky od slovenských dizajnérov a tiež kreácie z vlastnej kolekcie ´drobne´. Súčasťou ponuky je aj tvorba návrhov, ktorí šijú na mieru pre zákazníčky. Ponúkajú aj módne poradenstvo, ktoré predstavuje osobnú konzultáciu so zákazníkom, revíziu jeho šatníka či vytvorenie nových outfitov.
Ak hľadáte v móde tvorbu mladých slovenských návrhárov, tak práve v drobne store ju nájdete. Trio predáva napríklad tvorbu Terézie Feňovčíkovej, Petry Kubíkovej, Barbory Kubi, študentov ateliéru 343 VŠVU, študentov ADO Zlín, Vivien Babicovej, Veroniky Lokajíčkovej, módneho brandu Haaz a ďalších.
Ako dodávajú sestry Drobné, noví zaujímaví dizajnéri stále pribúdajú, napríklad Lukáš Krnáč či Drevená Helena. V ich obchode zároveň nájdete tvorbu dizajnérov, ktorí sa venujú doplnkom, ako napríklad Martina Kociánová – Tineally, Beton basic či Woodbug. Rady prezentujú značky, ktoré sa zaujímajú hlavne o recykláciu materiálov a ich druhotné využitie, ako napríklad Bagbet.
„Podobne ako pri stravovaní, kde si ľudia už dlhšie uvedomujú potrebu kvality a celkovo riešia negatívne vplyvy na ekológiu prostredia, sa tento fenomén objavuje aj v móde. Preto veríme, že trend, ktorým sa uberáme, ľudia objavia a naša práca bude mať význam.“
Aktuálne začínajú pracovať na eshope, ktorý má ich ponuku priblížiť širšej módychtivej verejnosti. V blízkej budúcnosti plánujú aj presun na frekventovanejšie miesto v Bratislave. A ako vnímajú a prečo sa snažia na Slovensku presadzovať koncept slow fashion? „Pretože pri kúpe dizajnérskej veci viete kto, kde a ako ju vytvoril. Máte nielen jedinečnú vec, ale aj príbeh. K novému kúsku vo svojom šatníku máte potom úplne iný vzťah. Viac si ho vážite a využijete ho dlhšie obdobie. Sami sa stávate tvorcom, keďže takú vec dokážete nosiť vo viacerých variáciách a na viacero spôsobov,“ hovorí Katarína.
Ako dodáva, modely kúpené u nich môžete pokojne kombinovať aj s konfekciou, aj ony samy si konfekčné modely občas kupujú. „Ale modely, o ktorých vieme, že sú kvalitné a vyrobené slovenskými dizajnérmi, majú úplne iný rozmer. A aspoň tie, ktoré nájdete v našom obchode, sú aj cenovo prístupné. Sú to originálne kúsky, ktoré na iných neuvidíte,“ dodávajú sestry Drobné.
Slow fashion je aj o tom, že viete, kto presne navrhol a ušil vaše oblečenie. V šatníku je neprehliadnuteľné a nosí sa dlhšie ako rýchloobrátkové konfekčné kúsky z reťazcov. Foto: archív drobne store & atelier
V obchode majú aj pár mužských modelov, priznávajú ale, že ich je menej ako tých ženských. Nevylučujú však, že sa to môže zmeniť. „Treba si však uvedomiť, že klasická pánska móda predsa len podlieha módnym trendom menej ako dámska,“ hovorí Katarína.
A prečo by ste mali podľa nich uvažovať o kúpe modelov vytvorených v súlade s princípmi slow fashion, hoci sú možno drahšie ako klasická konfekcia?
„V prvom rade si treba uvedomiť, že ak je vec príliš lacná, niekto túto cenu musel zaplatiť. Či už pri výrobe lacného prvotného materiálu, alebo pri konečnom šití oblečenia,“ pripomína Katarína. Ako dodáva, ak teda vieme, že vec vyrobil slovenský dizajnér, ktorý ju sám vymyslel a zrealizoval, prípadne ju zrealizovali ľudia, ktorí s ním spolupracujú, určite máme k takej veci celkom iný vzťah.
Modely v drobne store sú tiež originálne a nie sú vyrábané vo veľkých množstvách, takže sa vám nestane, že na ulici stretnete niekoho v tom istom oblečení. Dôležité je podľa nej aj dlhodobejšie využitie dizajnérskych kúskov. Keďže je nereálne meniť kolekcie každé dva týždne, ako je to bežné vo veľkých reťazcoch, veci musia byť univerzálnejšie, nadčasovejšie, a tak ich v konečnom dôsledku viac využijete.
„Na Slovensku je stále viac ľudí, ktorí majú radi módu a chcú, aby odrážala ich osobnosť, náladu, ich životný postoj. Pribúda tých, ktorí nechcú splynúť s davom, ale naopak chcú ho spestriť. Nielen o nás, ale hlavne o takých ľuďoch je drobne store & atelier,“ dodáva Katarína Baníková.
Hlavné foto: (zľava) Katarína Baníková, Terézia Chalupecká a Zuzana Calà. Zdroj: archív drobne store & atelier.