10. januára 2020

Šéf YIT Slovakia Milan Murcko hovorí o tom, ako sa spoločnosť s fínskym majiteľom a 185 pracovníkmi na Slovensku snaží zefektívniť svoje stavebné projekty aj o knihách, ktoré práve číta, a o svojich obľúbených autoroch.

Keď sme sa začiatkom decembra stretli s Milanom Murckom, ten nám prezradil, ako si pred pár rokmi siahol na dno vyčerpania (rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní magazínu Forbes). Okrem toho sme sa rozprávali aj o tom, ako sa jeho firma snaží zmeniť prístup k developerským projektom. Na rozsiahlej rekonštrukcii starej cvernovej fabriky na kancelársku budovu s názvom Pradiareň 1900, ktorá by mala byť hotová na jeseň tohto roka, napríklad používajú prístup, ktorý podľa Murcka nikto iný na Slovensku na stavbách neaplikuje.

„Mnohí manažéri si napríklad myslia, že sú skvelí manažéri, lebo dosahujú výborné čísla, myslia si, že to je výsledok ich manažérskej práce. V skutočnosti to nie je ich výsledok, ale výsledok trhu, ktorý vygradoval tak, ako vygradoval. Vlastne si myslím, že kto dnes nie je úspešný, mal by sa zamyslieť, či by nemal zmeniť prácu. Nie je to tým, že by boli manažéri sami o sebe neviem akí fantastickí.“

YIT Slovakia má niekoľko rozpracovaných projektov. Čo vás aktuálne zamestnáva najviac?

Stále máme veľa práce, ale to nie je žiadna novinka. Stavbári hovoria, že najťažšie je dodržať tri veci – termín, cenu a kvalitu. Že tieto tri sestry len zriedka chodia spolu.

Reklama

Čo čítajú slovenskí milionári? 

Prečo je to tak?

Problém je napríklad v tom, že na trhu je málo kvalitných ľudí. Je tu minimum skúsených stavbárov s 20- či viacročnými skúsenosťami. Tých je žalostne málo. S týmto problémom zápasí celý stavebný trh. No a my reprezentujeme prémiovú značku, snažíme sa dať ľuďom za ich peniaze maximálnu možnú kvalitu.

Ako sa to dá, keď je na trhu málo kvalitných stavbárov?

To je problém, o ktorom by sa dalo dlho rozprávať. Ale poviem vám, ako sa to snažíme robiť my. Na našich stavebných projektoch sme začali implementovať takzvaný Toyota Production System alebo Lean Production System. Je to metodológia, ktorá má už viac ako 20 rokov, ale na Slovensko sa dostáva až teraz. Ide o to, ako čo najefektívnejšie postaviť stavbu vo vysokej kvalite a najlepšej cene. A myslím, že sme aktuálne na stavebnom trhu jediní, ktorí to takto robia.

S týmto systémom už reálne pracujete?

Prvé implementácie máme napríklad na projekte Pradiareň 1900. Ešte na jar minulého roka to vyzeralo na istý časový sklz. No po zavedení tejto metódy sa zdá, že nielenže budeme mať všetko načas, ale dokonca budeme hotoví skôr.

Takzvaný Lean Production System YIT Slovakia aplikuje na svojom aktuálnom projekte Pradiareň 1900. Foto: vizualizácia YIT Slovakia

Môžete viac vysvetliť, ako to funguje?

Všetko je o oveľa lepšej koordinácii všetkých zúčastnených na stavbe. Pomocou metódy, ktorá sa nazýva Last Planner, sú ľudia nútení maximálne spolupracovať a komunikovať tak, aby sa nevyrábali zmätky, aby neboli prestoje, aby každý každého chápal, aby bola práca vykonávaná plynulo a v nadväznosti. Skúsenosti s týmto systémom berieme z Fínska, lebo oni sú už v tejto oblasti ďalej. Prvé reálne výsledky, ktoré budeme vedieť vyhodnotiť, budeme mať po dokončení Pradiarne. Sám som veľmi zvedavý, ale zatiaľ to vyzerá dobre. Napríklad aj so subdodávateľmi sa snažíme pracovať tak, akoby to boli naši vlastní zamestnanci. Spolu sa snažíme dosiahnuť to, aby sme im vytvorili čo najlepšie podmienky, a zároveň, aby medzi nimi navzájom fungovala plynulá nadväznosť. Aby sa napríklad po tom, čo sa spravia omietky, zbytočne nestálo tri dni, kým nastúpi ďalší tím robiť niečo iné.

Ako išiel čas s Polusom. Prvé obchodné centrum muselo zmeniť biznis plán

To dosiahnete ako?

Subdodávateľom napríklad šesť týždňov pred nástupom na stavbu voláme, či majú všetko, čo potrebujú. Či majú ľudí, materiál, či im nechýba nič k tomu, aby mohli bez problémov začať robiť vtedy, keď je to naplánované. Často sú z toho prekvapení, pretože také niečo tu vôbec nie je bežné.

Mimochodom, plánujete Pradiareň celú prenajímať, alebo sa tam nasťahujete aj vy?

Pôjdeme tam aj my. To si naozaj nechcem nechať ujsť. Je to unikátny projekt, sú tam takmer 5-metrové stropy, úžasný priemyselný dizajn.

Pracovať s ľuďmi a manažovať nie je ľahké. Absolvovali ste v rámci svojej pozície aj nejaké kurzy pre manažérov?

Ja som človek, ktorý má veľmi rád systémové riešenia, systémové myslenie. Je taká vec, volá sa to komplexný adaptívny systém. Mnohí manažéri si napríklad myslia, že sú skvelí manažéri, lebo dosahujú výborné čísla, myslia si, že to je výsledok ich manažérskej práce. V skutočnosti to nie je ich výsledok, ale výsledok trhu, ktorý vygradoval tak, ako vygradoval. Vlastne si myslím, že kto dnes nie je úspešný, mal by sa zamyslieť, či by nemal zmeniť prácu. Nie je to tým, že by boli manažéri sami o sebe neviem akí fantastickí.

Odkiaľ čerpáte tieto myšlienky?

Reklama

Ľudia často podceňujú alebo ignorujú význam náhod a všetky úspechy si pripisujú na konto svojej „šikovnosti“. Špeciálne manažéri bývajú v tomto „majstri sveta“. Takže pozor na to (smiech). Zaoberá sa tým napríklad môj obľúbený autor Nassim Taleb, autor kníh ako The Black Swan, Antifragile, Fooled by Randomness.

A čo číta Milan Murcko?

Knihy na mojom stole:

Martin Fisher, Howard Ashcraft, Dean Reed, Atul Khanzode: Integrating Project Delivery

Zdroj: Wiley

Alain Bertaud: Order without Design, How Markets Shape Cities

Zdroj: Mit Press

Obľúbený autor: Nassim Taleb (The Black Swan, The Bed of Procrustes, Antifragile, Fooled by Randomness)

Zdroj: Penguin Books

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk