20 tipov na bohatý rok 2020

Kto by nechcel mať bohatý rok 2020? A vôbec pritom nemyslím na sumu, ktorú na konci roka uvidíte na svojom účte. Celá redakcia magazínu Forbes Slovensko pre vás pripravila 20 dobrých, konkrétnych tipov (a jeden mimoriadny bonus), ktoré vám pomôžu úspešne preplávať nasledujúcimi dvanástimi mesiacmi. Od toho, čo jesť a piť, ako sa vzdelávať, kam investovať, prečo meditovať a čo čítať, až po tipy na život pri mori, vytrvalosť v cvičení či alternatívne investovanie. A bonus poteší najmä večných skeptikov – prezradí totiž, ako sa pripraviť na apokalypsu (ak by čírou náhodou nastala).

Ako môžete ochrániť planétu?

Chcete praktické rady, ako žiť ekologickejšie? Náš špeciál vám prináša tipy, ako si upraviť život. Pozreli sme sa na pyramídu potrieb a ku každej z nich sme pridali tri odporúčania. Dozviete sa napríklad, ako si upraviť raňajky, koľko odpadu tvoríme, ako môžete pracovať ekologickejšie, prečo sa oplatí žiť lokálne, ako dať veciam druhú šancu či prečo si nerobiť selfie so zvieratami.

Kto zarobil na Nove najviac

V prepočte 40 miliónov eur, najviac z pôvodných zakladateľov českej TV Nova, zinkasoval za svoj podiel režisér Peter Kršák. Slovák, ktorý dlhodobo žije v Prahe, predával v roku 2005. Ako si spomína na vznik Novy, na súboje aj na to, prečo je ťažké žiť s takouto sumou na účte? O všetkom tomto hovorí v čase, keď sa Nova a ďalšie stredoeurópske televízie vrátane slovenskej Markízy stali predmetom nového obchodu, za ktorým stojí najbohatší Čech Petr Kellner. „Život je zložený zo stretnutí a najmä z rozchodov. A tie rozchody strašne uberajú sily,“ hovorí.

Ako byť šťastný a prečo nie sme

Prečo treba nájsť spôsob, ako dať najavo hnev? Ako pochopiť, čo nám hovorí naše vnútro a naučiť sa s ním žiť? Prečo je humor najvyššou formou boja s prekážkami života? To všetko objasňuje vo veľkom rozhovore psychológ a súdny znalec Anton Heretik. „Mám radšej Forresta Gumpa ako Stevea Jobsa,“ hovorí a dodáva, že extrémne úspešným ľuďom sa často prikladá priveľký význam, pretože vôbec nemusia byť harmonickými osobnosťami. A pri šťastí ide v prvom rade práve o tú harmóniu.

Dotyky na hliníku – príbeh Roberta Hromca

„Najlepší učiteľ je bieda, nedovolila mi pripustiť si prehru,“ opisuje svoje začiatky jeden z najúspešnejších slovenských maliarov súčasnosti Robert Hromec. Rád zobrazuje ľudské ruky, ktorých symboliku netradične ryje do hliníkových plechov. Za posledných 20 rokov vystavoval na vyše 70 vernisážach v Európe a Severnej Amerike. Ako sa z mladíka zo Žiliny, ktorý hneď po páde socializmu odišiel študovať do New Yorku, stal uznávaný umelec a čo sú jeho základné pravidlá, prezradí v hlavnom príbehu sekcie Forbes Life. „Neustále nám hovorili, že talent je len 10 percent úspechu a takých, ako si ty, sú vonku milióny,“ spomína Hromec. „Ak chceš uspieť, musíš sa vedieť predať!“