28. júna 2020

Ak zaberieme, máme obrovský potenciál zaradiť sa medzi digitálnych lídrov regiónu. Country manager Google Slovensko Rasťo Kulich v rozhovore pre Forbes vysvetľuje, od koho to závisí a prečo je dôležité vzdelávať v tejto oblasti najmä jednotlivcov. Hovorí aj o tom, ako sa s pandémiou vyrovnala globálna spoločnosť ako Google, ale aj na čo využívali regionálni zamestnanci príspevok tisíc dolárov. 

Ako to aktuálne vyzerá v slovenskej pobočke Google? 

Budem hovoriť v podstate za celý región Česko-Slovensko-Maďarsko-Rumunsko, keďže vo veľkej miere fungujeme spolu. Ako aj iné firmy, aj náš regionálny Google, čo sa spôsobu fungovania týka, výrazne ovplyvnila koronakríza. Na fungovanie online sme už boli zväčša zvyknutí, takže tento aspekt našej práce sa dramaticky nezmenil. Napriek tomu sme museli poriadne zabrať. Všetky stretnutia, ktoré boli pôvodne osobné, sme museli preniesť do online priestoru. Navyše, Google je z hľadiska bezpečnosti zamestnancov veľmi konzervatívna spoločnosť. Boli sme jedni z prvých, kto zaviedol niektoré bezpečnostné opatrenia. Stalo sa tak ešte skôr, ako ich začali zavádzať jednotlivé vlády. 

Čo ste na začiatku zmenili?
Prvým krokom bolo, že sme prestali cestovať, následne začali pracovať z domu. Máme šťastie, že náš pracovný model funguje aj online. Napriek tomu to bolo ťažké obdobie a museli sme vyvinúť enormné úsilie, aby naše procesy fungovali tak, ako predtým. Okrem toho na nás bol vyvinutý zvýšený tlak, pretože ľudia začali viac fungovať online. Veľké úsilie bolo venované vyhľadávaniu, aby sa zobrazovali relevantné informácie o ochorení Covid-19, takisto bolo nutné vysporiadať sa s narastajúcim počtom konšpirácií a dezinformácií. Cez YouTube sa začali napríklad šíriť rôzne „fake news“, čomu sme chceli zabrániť. Okrem toho silnel dopyt po našich produktoch. Násobne viac ľudí napríklad začalo využívať službu Google Meets (videokonferenčné hovory, pozn. red.) a tento úvodný nápor bolo potrebné zvládnuť. 

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Reklama

Nápor na online stretnutia prišiel zo dňa na deň. Ako rýchlo ste dokázali na zmeny zareagovať? 

Niektoré opatrenia sme potrebovali zaviesť v priebehu hodín, niektoré v priebehu dní. Osobne by som si to predstavoval ešte rýchlejšie, ale z objektívneho hľadiska sme to zvládli dobre. Keďže sme globálna firma, všetky procesy si vyžadujú určitý čas. Zrejme ste zaregistrovali napríklad to, akým spôsobom bola schvaľovaná e-karanténa. 

Teraz už vidíme, že situácia je v našom regióne trochu lepšia. V USA či v západnej Európe je to stále kritické. Fungujú vaše pobočky po svete v rozdielnych režimoch? 

Prihliada sa k lokálnej situácii, ale samozrejme máme aj globálne prístupy. Ako firma máme nastavené ešte prísnejšie pravidlá ako lokálne vlády. Napríklad pri otváraní kancelárií sa pozeráme na každú krajinu osobitne. Máme skupiny menej rizikových krajín, kde sa postupne plánuje nástup do kancelárií od 6. júla. 

V čom spočívajú globálne prístupy? 

Ako som už spomínal, sme trochu konzervatívni, no môžeme si to dovoliť vďaka schopnosti pracovať online. Oproti niektorým iným firmám tak vieme fungovať naozaj efektívne. Najdôležitejším prístupom bolo dať zamestnancov na prvé miesto. Zatvorili sme kancelárie a snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby bol home office znesiteľný. Zároveň sme však jedni posledných, kto sa do kancelárií vracajú. O samozrejmých opatreniach ako je dezinfekcia či rúška ani nemusím hovoriť. 

Kulich v rozhovore hovorí aj to, ako sa postavila firma k pandémii. Foto: Google

Sundar Pichai, CEO spoločností Google a Alphabet, poslal zamestnancom Google list, v ktorom prisľúbil, že každý zamestnanec dostane tisíc dolárov (alebo ekvivalent v danej mene jednotlivých krajín), aby si mohol zariadiť domácu kanceláriu. Využili to aj ľudia v našom regióne? 

Mnohí z nás zistili, že práca z domu je namáhavá. Najviac ohrozené skupiny sú rodičia s malými deťmi a ľudia, ktorí žijú v malých bytoch. Google sa im to preto snažil spríjemniť. Tento benefit využili aj ľudia z nášho regiónu. Napríklad aj ja. Zistil som, že mi nestačila rýchlosť internetu a výkon routerov, tak som to musel zmodernizovať. Niektorí ľudia investovali napríklad do nového osvetlenia, stolov, stoličiek, ale aj do audiovizuálneho vybavenia. Bol to určite príjemný benefit, ktorý sa prejaví v celkovej kvalite práce, takže výhody sú na oboch stranách. 

Na minuloročnom podujatí, ktoré organizoval magazín Forbes, Top ženy slovenského biznisu, ste počas diskusie povedali, že aj napriek tomu, že otcovská dovolenka bola úžasná skúsenosť, boli ste rád, že môžete ísť občas na dve či tri hodiny do práce. Kvôli pandémii tu táto možnosť nebola. Ako ste to teda zvládali?

Opäť som si to veľmi užil, ale bolo to náročnejšie. Síce mi home office pripomenul moju otcovskú dovolenku, no práce bolo teraz asi 10-násobne viac. Musel som pracovať aj počas víkendov. Bolo to náročné obdobie, do istej miery ešte stále je. 

Šéf Google bol na materskej: Kvôli práci mi uniklo veľa, odporúčam to všetkým mužom

Svet sa už začína pomaly otvárať. Čo môžeme očakávať v najbližšom období od Googlu na Slovensku? 

Do firmy som prišiel s tým, že chcem čo najviac pomôcť Slovensku s digitalizáciou firiem, ale aj krajiny ako takej. Je to aj jednou z našich hlavných priorít. Myslím si, že Slovensko aj celý región strednej a východnej Európy, má v tomto smere obrovský potenciál.  Navyše štúdia Digital Challengers, ktorú vypracovala spoločnosť McKinsey tvrdí, že budúci „digitálni tigri“ môžu prísť práve z tohto regiónu. Vrátane Slovenska. Máme obrovský potenciál, ale je potrebné, aby sa zabralo v niekoľkých oblastiach.

Napríklad? 

Od digitalizácie krajiny, vládnych systémov a samospráv, cez firmy, až po pomoc s digitálnymi zručnosťami jednotlivcov. Tak vnímam aj moje osobné poslanie na Slovensku. Ak to dobre podchytíme, tak máme šancu, že by sme sa digitálnym tigrom mohli stať. V číselnom vyjadrení to znamená nasledovné: v roku 2016 bol podiel digitálu na ekonomike šesť percent HDP, podľa štúdie McKinsey máme šancu do roku 2025 dosiahnuť až 17 percent HDP. Hovoríme teda o dodatočných 16 miliardách, ktoré by mohli pritiecť vďaka digitalizácii. 

Čo pre dosiahnutie tohto výsledku môžete urobiť vy? 

Napríklad pomáhame firmám rozbehnúť podnikanie online. Pracujeme či už s veľkými, etablovanými firmami ako Eset, Sygic či Pixel Federation, ale aj s menšími hráčmi ako je košický GymBeam, ktorý vyrába produkty zdravej výživy pre športovcov. Oni expandovali vďaka našim riešeniam do ôsmich krajín. A podobné príbehy ma osobne tešia, pretože pomáhame našim firmám rásť. Firmy, ktoré predávajú online rastú dvakrát rýchlejšie ako tie, ktoré sú len offline. Takisto aj tie, ktoré exportujú do zahraničia. 

Reklama

Spomínali ste, že transformácia sa musí uskutočniť na úrovni štátu, firiem, ale aj jednotlivcov. Vidíme však, že digitálna gramotnosť na Slovensku nie je na najvyššej úrovni. Ako sa to dá zmeniť? 

Od roku 2016 máme program, ktorý sa volá Digitálna Garáž. Keď sme ho spúšťali, tak sme sa zaviazali, že vďaka nemu vyškolíme tisíce ľudí. Táto potreba sa s príchodom pandémie len potvrdila. Dáta štúdie McKinsey, ktoré boli zbierané ešte v roku 2018, ukazujú, že až polovica pracovných miest na Slovensku môže byť zautomatizovaná na základe súčasných technológií. Vidíme teda, že tu nie je len príležitosť, ale aj hrozba pre ekonomiku. Ak sa nezačneme sústrediť na digitálnu gramotnosť, tak v budúcnosti môžeme mať problém. Môžem však povedať, že cez Digitálnu Garáž sa nám podarilo vyškoliť za tie štyri roky viac ako 80-tisíc ľudí. Takéto číslo som si pri spúšťaní ani nevedel predstaviť. V rámci regiónu máme najlepší výsledok na počet obyvateľov. Až 5-tisíc účastníkov dokonca potvrdilo, že si vďaka tomuto školeniu vytvorilo vlastný biznis. 

Forbes Reštart vol. 5: Ako kríza zmenila prácu? Technológie nie sú všetko

Keď už hovoríme o tejto téme, tak pandémia prinútila ísť do online prostredia nielen firmy, ale aj školy. Ako si počínalo toto odvetvie? 

Môžem povedať jeden príklad zo života. Moja manželka má dve firmy, jedna je škôlka, druhá detské centrum. Vďaka online riešeniam dokázala v materskom centre udržať viac ako polovicu tržieb. Pre pandémiu boli nútení zaviesť online režim, lektorky fungovali cez videokonferencie a boli tak schopné zabezpečiť viac ako polovicu bežných tržieb. Bolo super vidieť, že aj takýto typ malých firiem dokázal prežiť vďaka digitalizácii. 

Potom tu ale máme digitalizáciu na úrovni vládnych systémov, ktorá je spojená s mnohými škandálmi a problémami. Aký priestor vidíte v tomto smere? 

Obrovský. V minulosti sme videli v tomto smere množstvo prekážok. Som ale rád, že prístup sa mení. Momentálne je vo vláde niekoľko ľudí, ktorí sa snažia s digitalizáciou pohnúť, vrátane Veroniky Remišovej. Vláda digitalizáciu považuje za prioritu a my sme otvorení všetkým partnerstvám. 

Táto téma sa momentálne otvára aj z globálneho hľadiska. Čo chystá Google na celosvetovej úrovni? 

Globálne sme sa snažili vyvinúť čo najviac úsilia ešte počas pandémie. Vyčlenili sme jednu miliardu dolárov na pomoc vládam, firmám, jednotlivcom a neziskovým organizáciám. Samozrejme, prídu aj novinky, ale o tých ešte momentálne nemôžem hovoriť. Počas koronakrízy sme spustili približne 200 služieb, funkcií a iniciatív a do budúcnosti budú prichádzať nové.  

Minulý rok bolo horúcou témou zdaňovanie digitálnych gigantov. Ako sa pozeráte na túto otázku? Zmenilo sa niečo? 

Toto je veľmi zložitá a komplexná téma. Riadime sa podľa súčasných právnych noriem, platíme globálnu daň viac ako 20 percent. Štáty Európskej únie a OECD chcú, aby sme platili viac, no na to sa musí zmeniť právny rámec. S jednotlivými štátmi spolupracujeme a rozumieme, že digitálna daň môže byť jedným zo spôsobov, ako pre aktuálnu situáciu zabezpečiť príjem do štátnych rozpočtov.

Máte indíciu, že by sa táto téma, kvôli výdavkom na boj proti koronavírusu obnovila?
Sledujem vyhlásenia vlád a myslím si, že tieto diskusie budú naberať na intenzite. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?