12. mája 2019

Na Slovensku minulý rok stúpol počet mužov na materskej dovolenke takmer dvojnásobne. Bolo ich takmer 13-tisíc. Stereotypy v tejto oblasti búra aj Rasťo Kulich, country manažér Google pre Slovensko, ktorý bol so synom „doma“ tri mesiace a odporúča to absolvovať všetkým mužom.

Téme pracujúcich matiek a otcov na materskej bola venovaná jedna z panelových diskusií na podujatí Forbes Top ženy slovenského biznisu 2019. Kulich tam diskutoval s majiteľkami pekárne Fertucha, ktoré rozbehli podnikanie práve počas materskej dovolenky. Podobne to mala totiž aj manželka šéfa slovenského Googlu Klára, ktorá po pôrode pracovala na otvorení svojej bilingválnej Montessori škôlky. „Ostával som s malým, keď manželka niečo musela vybaviť, no časť svojej otcovskej dovolenky som si odmakal aj v škôlke, napríklad pri brúsení či maľovaní,“ hovorí Kulich.

Country manažér Google bol „doma“ tri mesiace. Foto: Rasťo Kulich (archív)

Dvojica fungovala na slovenské pomery stále „neštandardne“, veľa času strávili so synom spoločne, obaja však čiastočne pracovali. „Približne rok dozadu zaviedol Google benefit plne preplácanej otcovskej dovolenky počas troch mesiacov. Asi hneď nečakali, že ho využije niekto na mojej pozícii,“ hovorí s úsmevom a dodáva, že kvôli svojej pozícii musel nejaký čas stráviť aj v práci. „Párkrát do týždňa som šiel na dve-tri hodinky do kancelárie, a aj keď na otcovskú spomínam ako na najšťastnejšie obdobie, musím priznať, že som si tam občas utekal oddýchnuť si,“ hovorí.

Pozitívne výsledky si najprv predstavte. 7 rád ako byť lepší podľa Rasťa Kulicha

Na otázku, či si vie predstaviť otcovskú dovolenku bez možnosti úniku do práce odpovedá so smiechom, že si to ani predstavovať nechce. „Myslím, že je potrebné občas odísť od tohto stereotypu, je veľmi ťažké byť doma nonstop s dieťaťom. Aspoň čiastočne som mohol pochopiť, aké ťažké to ženy majú, a aké je dôležité, aby mali aj na materskej niečo mimo týchto povinností, čomu sa môžu venovať,“ vraví Kulich.

Reklama
Rasťo Kulich na podujatí Forbes Top ženy v biznise 2019. V panelovej diskusii Working moms alebo keď je muž na materskej dovolenke s dvoma z troch majiteliek pekárne Fertucha, Luciou Čiernou (vľavo) a Barborou Bilčíkovou. Foto: Marek Mucha

A čo mu toto obdobie dalo? Pocit veľkého šťastia, možnosť stráviť viac času s rodinou a pochopiť, čo obnáša manželkin deň, odpovedá. Country manažér Google, ktorý má za sebou štúdium Harvardu a vystriedal viacero vysokých manažérskych pozícií, dnes priznáva, že viac času s rodinou mu pomohlo uvedomiť si mnohé veci.

Napríklad aj to, že hoci je pre neho práca podstatná, nie je najdôležitejšia. „Prvých 15 rokov môjho pracovného života bolo šialených, pracoval som často 80-100 hodín týždenne. Napriek tomu, že to bolo pre moju kariéru kľúčové, keď si na to dnes spomeniem, príde mi až nevoľno. Videl som mnohé veci z úplne inej perspektívy ako teraz,“ vysvetľuje.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Kulich napríklad spomína obdobie, keď mal ako manažér v Procter & Gamble tesne pred povýšením, a neprišiel domov ani vtedy, keď mala jeho mama dôležité zdravotné vyšetrenia. „Častokrát ľudia v pracovnom zhone nemajú čas premýšľať nad tým, čo je naozaj dôležité. Ja si presne pamätám chvíľu, kedy som si uvedomil, čo ma napĺňa najväčším šťastím. Bolo to, keď som kosil trávu na pozemku nášho budúceho domu, zdvihol som hlavu a videl, ako si Klárka v 7. mesiaci tehotenstva hladká bruško,“ opisuje Kulich udalosť, ktoré viedla k rozhodnutiu ostať na chvíľu doma. A dnes to odporúča všetkým mužom.

Počas svojho života absolvoval Kulich aj dve iné prestávky od práce, tzv. sabbatical. Počas nich veľa cestoval, učil sa bojové umenia či plážový volejbal. Foto: TASR

A ako na to reagovali ľudia v jeho okolí? Čelil stereotypom? „U mnohých som videl prekvapenie, ale najmä veľkú podporu. Myslím si, že ak nad tým niektorí muži uvažujú, nemali by riešiť reakcie okolia. Keď budete hodnotiť svoj život spätne, tak nebude podstatné, kto si čo myslel. Treba si uvedomiť, že tieto momenty sú kľúčové a už nikdy sa nezopakujú,“ vysvetľuje Kulich a dodáva, že ak prídu ďalšie deti, príde opäť oddych od práce.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk