Už počas MBA štúdií na Harvard Business School sa podnikavo pustil do vlastného biznisu. Bol ním e-commerce startup, cez ktorý predával približne trom stovkám klientom z USA a Veľkej Británie luxusné a na mieru šité košele z Indie. Neskôr pracoval ako brand manažér Procter & Gamble a engagement manažér v spoločnosti McKinsey & Company. Rasťo Kulich má ako jeden z top manažérov množstvo pracovných úspechov naprieč troma kontinentmi a desiatky klientov, ktorých vyšvihol na lepšie pozície na trhu. Od roku 2011 je country manažérom spoločnosti Google Slovensko. Čo ho priviedlo k úspechu? Prečítajte si jeho 7 rád, ako byť lepší.
Prvá rada: Učte sa nové veci.
Učenie dáva novú energiu a ja sa snažím naučiť niečo nové každý rok. Za posledné roky to bola hra na klavíri, stojka na rukách či ľadový hokej. Hokej som začal hrať vo svojich 41 rokoch a chvíľu to trvalo, kým som nebol pre ostatných hráčov iba kužeľ. Musím si pritom stále pripomínať, že učenie nie je priama čiara smerom hore. Sú obdobia, keď vám to pôjde horšie ako predtým. Treba však vydržať. Ideálne je mať koučov, ale veľmi veľa som sa naučil aj zadarmo z internetu a predovšetkým z YouTube tutoriálov.
Druhá rada: Zdravá strava.
Strava má dramatický vplyv na výkon a zdravie. Snažím sa minimalizovať 3 biele látky: glutén, laktózu a cukor a obmedzujem tiež mäso. Vytvoril som si systém, keď cez týždeň mám automatizované zdravé jedlá, tak trochu na autopilota. Snažím sa piť 3 litre vody denne, mám ju neustále na stole – pomáha to aj proti hladu. Ale, samozrejme, nechávam si priestor aj na 1 – 2 divoké dni v týždni, keď nič nie je zakázané, aby sa to dalo vydržať.
Tretia rada: Cvičenie ako zdroj šťastia a energie.
Snažím sa cvičiť aspoň 3- až 4-krát do týždňa, väčšinou ide o kombináciu silového tréningu a kardio (plážový volejbal, hokej, lyže, bojové umenia či práce na záhrade s krovinorezom). Je to pre mňa veľký relax a tiež zdroj hormónov šťastia. Často to používam ako prirodzený prechod medzi pracovnou a rodinnou časťou dňa.
Štvrtá rada: Pozitívna vizualizácia.
Keď mám ťažké a dôležité meetingy, pomáha mi nielen pozitívne myslenie, ale tiež priamo vizualizácia žiadaného výsledku. Samozrejme to predpokladá poctivú, tvrdú prípravu – bez nej vám ani tá najviac pozitívna vizualizácia nebude veľa platná.
Piata rada: Mentoring.
Mentoring je nielen skvelý spôsob, ako stretávať energických a talentovaných mladých ľudí, ale tiež možnosť podeliť sa o pár skúseností a pomôcť im na ceste za ich cieľmi. Často si pri tom uvedomím veci, ktoré by som mal robiť aj ja sám. Niektoré talenty, ktoré som mentoroval, sa dokonca stali mojimi mentormi.
Šiesta rada: Zahrňte partnera do dôležitých častí vášho sveta.
Manželku Klárku sa snažím zapojiť čo do najväčšieho počtu aktivít, ktoré sú pre mňa dôležité. Či už je to hudba, šport alebo práca. Verím, že takéto zdieľanie je zdrojom lepšieho pochopenia, často aj cennej rady a lepšieho prepojenia s partnerom.
Siedma rada: Vďačnosť.
Snažím sa byť veľmi vďačný ľuďom, ktorí mi s čímkoľvek pomôžu. Je tiež dokázané, že vďačnosť (podobne ako cvičenie, či konanie dobrých skutkov) dramaticky zvyšuje životné šťastie. Mám také malé rituály večer, ale tiež počas dňa, kedy ďakujem nahlas či písomne ľuďom okolo seba. Ďakujem tiež každý deň za to, čo som dostal do vienka. Hoci niektorí dostali viac, uvedomujem si, že mnohí nemali ani zďaleka toľko šťastia ako ja.