25. júna 2020

Štvrtkový podvečer 25. júna patril pokračovaniu série diskusií Reštart magazínu Forbes. V úvodnom paneli sa hostia venovali budúcnosti pracovného trhu a novému fungovaniu firiem pod vplyvom koronakrízy. Vrátia sa do starých koľají, alebo sa prispôsobia? Podujatie sa uskutočnilo, už tradične, v zážitkovom centre vedy Aurelium, diskusiu moderoval šéfredaktor magazínu Forbes Juraj Porubský.

O tom, ako sa firmy vysporiadali s prvým náporom krízy aj o tom, ako sa pripraviť na prácu budúcnosti, o ktorej dnes ešte veľa nevieme, diskutovali Rudolf Urbánek, generálny riaditeľ Microsoft Česko a Slovensko a Martin Menšík, marketingový manažér z pracovného portálu Profesia.sk.

Budúcnosť? Nielen technológie

Spoločnosť Microsoft prešla na flexibilné fungovanie a možnosť práce z domu pred siedmimi rokmi. Podarilo sa im vďaka tomu znížiť náklady na telekomunikačné služby, cestovanie a kancelárske potreby. „Máme sa sebou niekoľko rokov testovania a celofiremných diskusií o tom, kedy byť online a kedy fyzicky prítomný,“ hovoril v diskusii Urbánek.

Forbes Reštart vol. 4: Banky sú riešením, nie problémom súčasnej krízy

Z vlastnej skúsenosti vie, že pre firmy, ktoré situácia ohľadom koronavírusu zastihla nepripravené, to nebolo ľahké. „Zmena bola okamžitá, urgentná a vyvolaná externým vplyvom. Nebolo to niečo, čo bolo súčasťou alebo dlhodobým plánom ich firemnej kultúry,“ vysvetľoval.

Reklama
Microsoft začal flexibilnú prácu zavádzať už pred rokmi, hovoril šéf firmy pre Česko a Slovensko Rudolf Urbánek (vpravo). Foro: Jaroslav Repta

Napriek tomu sa zdá, že mnohé si tento spôsob práce osvoja. V nedávnom prieskume Microsoftu medzi firmami zo strednej a východnej Európy sa ukázalo, že až dve tretiny spoločností očakávajú urýchlenie nástupu flexibilnej práce a práce z domu. Len tri percentá pritom neuvažujú o žiadnej zmene. Čo bude potrebné? Podľa Urbánka nielen technológie. „Ide o to, ako sa vytvorí kultúrna zmena, nastaví systém práce a kontroly a to, aby sa voľnosť zamestnancov neobrátila proti zamestnávateľovi,“ hovorí.

Online mítingy

S prácou z domu prišli aj virtuálne stretnutia. Čo nás naučili? „V minulosti sme trávili veľa času na prezenčných mítingoch. Dnes zisťujeme, že tie onlinové bývajú omnoho pružnejšie. Je to prijemná zmena, ktorá nás posúva ďalej,“ povedal Menšík. Budúcnosť výhradne v online svete nás však nečaká.

Ako vysvetľuje Urbánek, táto forma práce je vhodná pre taktické operatívne úlohy, kde šetrí čas. Naopak pre úlohy, pri ktorých potrebujete zapojiť väčšie množstvo ľudí a rôzne názory, fyzický kontakt nenahradíte. Aj preto bolo brainstormingov vo firmách v období koronavírusu podľa Menšíka menej.

Forbes Reštart vol. 3: Život pred pandémiou nebol normálny, duševné zdravie riešia už aj konzervatívci

Bolo to tak aj v Microsofte. „Výrazne sme skracovali počet interných stretnutí. Viac sme pracovali na externých projektoch, dôležitých pre zákazníkov, oveľa menej na interných veciach,“ hovorí Urbánek. Dnes sa postupne, zatiaľ len v malom, vracajú do kancelárií.

Tie otvoril Microsoft 1. júna. Aký je záujem? Podľa neho 85 % ľudí povedalo, že za nateraz chcú ostať doma. Ukazuje sa, že najväčším prínosom je pre ľudí práve sociálny kontakt, ktorý je dnes v ich kanceláriách obmedzený.

Zdieľané miesta aj robotizácia

Podľa prieskumu Profesie povoľovalo pred pandémiou len 10 % firiem svojim zamestnancom viac ako tri dni home office mesačne. Dnes ide o nový štandard pre 45 % spoločností. „Firmy, ktoré si môžu dovoliť prácu z domu, tam budú presúvať gro roboty,“ povedal a dodal, že dopad to bude mať aj na kancelárie. Pevné pracovné miesta nahradia tie zdieľané a flexibilné.

Okrem kancelárií koronavírus priniesol aj zmeny v dopyte po jednotlivých profesiách. Spôsobil napríklad, že firmy z automobilového priemyslu a strojárstva takmer úplne prestali inzerovať nové pracovné miesta. „Navyše, na trhu práce nám ostalo aj veľmi veľa ľudí, ktorí pracovali v zahraničí a teraz ostali doma. Predpokladáme, že zamestnanosť ešte bude veľmi skákať,“ uviedol.

Ponúka flexibilnú prácu a manažuje na diaľku. 6 rád od šéfa Microsoftu, ako to zvládnuť

Čo ešte čaká pracovný trh? Zvýšenie tlaku na robotizáciu a automatizáciu. Ako sa na to pripraviť? Budúcnosťou sú podľa Menšíka digitálne zručnosti. „Máme tu veľa starších ľudí, ktorých potrebujeme udržať na trhu práce čo najdlhšie. Potrebujeme ich dovzdelať v oblasti IT zručností. Najmä ľudí vo výrobe, ktorí môžu prísť v budúcnosti o prácu,“ hovorí.

Podľa Urbánka budú okrem tvrdých zručností rovnako dôležité aj tie mäkké. Tvorivosť, kritické myslenie, angažovanosť, spolupráca… „Prvým krokom je vzdelávací proces. V firemnom prostredí to ešte potrebujete skĺbiť s ďalšími vecami, napríklad s medzigeneračnou spoluprácou,“ dodal.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?