18. júna 2020

Bezpečnosť, zdravie… a peniaze. Prvotný šok z pandémie priniesol strach o zdravie, no zároveň aj strach o svoje finančné zabezpečenie či prácu. Koronavírus negatívne ovplyvnil takmer každú oblasť podnikania, a rovnako tak aj bankovníctvo. Počas štvrtej online diskusie Forbes Reštart sa šéfredaktor Juraj Porubský a spolumoderátor podujatia Alex Šrank, country managing partner, PwC rozprávali spolu s generálnym riaditeľom Tatra Banky Michalom Lidayom a generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne Petrom Krutilom o tom, čo Covid-19 znamenal pre ich biznis a čo ich naučil. 

Ako pandémia zmenila fungovanie bánk? 

„Na začiatku som mal pocit, že sa zmenilo úplne všetko,“ povedal na úvod podujatia šéf Tatra Banky Michal Liday. Dodáva, že návštevnosť pobočiek klesla o dve tretiny, no e-commerce segment stúpol o 30 – 40 percent a fyzické peniaze zrazu začali pre ľudí predstavovať epidemiologické riziko. Napriek tomu, že sa svet začína vracať do normálnych koľají, však tvrdí, že tento trend zostal. S jeho slovami súhlasí aj kolega – konkurent zo Slovenskej sporiteľne. Jej šéf Peter Krutil si myslí, že následky sa ešte len ukážu. 

Forbes Reštart vol. 3: Život pred pandémiou nebol normálny,
duševné zdravie riešia už aj konzervatívci

„Zatiaľ pracujeme iba s hypotézami, pretože kritické obdobie trvalo len zopár mesiacov. Predpokladáme, že návyky, ktoré sme si my a naši zákazníci osvojili, zostanú zvykom. Napríklad nikdy by som nepovedal, že budeme mať takto hromadne zavedený home office a že kancelárie budú menej potrebné,“ hovorí Liday. 

S tým súvisí aj digitalizácia. Obe hlavy finančných inštitúcií sa zhodli, že bez digitalizácie je budúcnosť bankovníctva otázna. „Banky musia byť z roka na rok efektívnejšie. Úrokové sadzby nám ukázali, že víťazi pretekov budú tí najefektívnejší a tí, ktorí majú najlojálnejších klientov,“ dopĺňa Krutil. Zároveň dodal, že vďaka pandémii zistili, že pre zákazníkov nie je najdôležitejšie to, ktorá banka má najvyšší profit, ale napríklad, ako sa správa k svojim zamestnancom a zákazníkom a ako pomáha spoločnosti vyrovnať sa s krízou čo najrýchlejšie. 

Reklama
Štvrtá diskusia Forbes Reštart sa venovala téme Banky a biznis. Foto: Marek Mucha

Poskytovanie úverov a riziká

Desaťtisíce Slovákov využilo možnosť odkladu splátok. Banky prisľúbili, že to klientovi neuškodí, no ukázalo sa, že tento krok so sebou predsa len prináša nejaké riziká. A tak nastala opatrnosť zo strany bánk aj pri rozdávaní nových úverov. Ako povedal Krutil, každá banka sleduje ekonomickú výkonnosť svojich klientov. „Pozeráme sa, ktorí klienti boli v problémoch už pred koronou, ktorá len potvrdila ich negatívny performance, a v týchto prípadoch sa snažíme byť opatrnejší. Ekonomický vývoj nám však jasne ukazuje, ktoré odvetvia sú zasiahnuté,“ vysvetlil Krutil. 

Forbes Reštart 2.0: Aerolínie sa budú spamätávať roky,
no ceny leteniek rásť nemusia

Šéf Tatra Banky zároveň upozornil, že vrátiť sa na predpandemickú rýchlosť úverovania by bol hazard, aj keď v ich prípade sa otvára možnosť financovať jednotlivé odvetvia. 

Krok, ktorý by im pomohol pri týchto procesoch, je naštartovanie garancií štátu za úvery, pretože dnes podľa neho na seba banky berú príliš veľké riziko. „Banka môže poskytnúť úver iba vtedy, ak má logický predpoklad, že úver bude splatený. Štátne záruky veľmi pomôžu sňať značnú časť rizika z pliec bánk,“ povedal Liday. 

Pripravenosť bankového sektora ako biznisu 

Banky a kríza sú spolu úzko späté, a to aj pre udalosti z roku 2009. Teraz sú však banky podľa ich šéfov prostriedkom na riešenie problému, nie jeho súčasťou. Pokiaľ sa zo zdravotnej krízy nestane finančná.

Krutil aj Liday zároveň tvrdia, že v súčasnosti majú naše finančné domy dostatok kapitálu aj likvidity. „Musíme byť však opatrní pri odhadovaní kreditného rizika. Očakávame teraz pomoc vládneho záručného programu. To by bola dokonalá úloha vlády, ktorá by dokázala prevziať časť neúnosnej záťaže z našich pliec,“ doplnil Liday. Obaja predstavitelia zároveň označili odklad splátok za správny koncept, no upozornili, že riziko, ktoré so sebou nesie uvidia, až v budúcom roku. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?