14. augusta 2018

Kozmetika vyrobená v súlade s prírodou, ohľadom na ekológiu a budúcnosť našej planéty, a s láskou k dizajnu. To všetko sa spojilo v slovenskej značke Mylo, za ktorou stojí Barbora Gažová. Vyrába v malom a neustále svoje produkty vylepšuje. 

Do biznisu sa pustila popri starostlivosti o malé dieťa, pričom stavila na filozofiu troch slov: čistota, jednoduchosť a príroda. Ekologické myslenie a dôraz na udržateľnosť priviedli jej biznis i do Beninskej republiky, kde komunita tamojších žien pripravuje organické bambucké maslo pre túto slovenskú značku.

Kanceláriu vymenila za vlastný biznis

Počas materskej dovolenky v roku 2013 mala Barbora Gažová silnú potrebu sa kreatívne vyžiť. V tom čase jej kamarátka darovala knihu o výrobe mydiel metódou za studena. „Prvé mydlo sa mi podarilo na prvýkrát, čo ma povzbudilo v ďalšom experimentovaní s rôznymi rastlinnými olejmi, bylinkami a esenciálnymi olejmi,“ spomína si na začiatky.

Programátorka vyrába vegánske produkty. Jej značka Ponio ponúka šampúchy i pazúchy

Keď však už jej zbierka mydiel presahovala skladovú a spotrebnú kapacitu rodiny a známych, ponúkla ich na súkromnej akcii, ktorú organizovali handmade výrobcovia. Výsledok predaja na tomto podujatí bol výborný, a keďže v tom čase riešila dilemu, či sa po materskej dovolenke vráti do kancelárie, alebo nie, tak sa rozhodla, že svoje šťastie skúsi v podnikaní. „Treba robiť to, čo vás baví,“ priznáva.

Barbora Gažová pri poličke s mydlami jej výroby.
Barbora sa do výroby mydiel vrhla s nadšením. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

Názov značky Mylo vymyslela spolu s manželom. Mal byť jednoduchý a ľahko čitateľný pre slovenských i zahraničných zákazníkov. Zistili, že v okolí Nity sa hovorí: „Pallo myllo vella umyvalla (Padlo mydlo vedľa umývadla).“ V tom momente to bolo pre nich oboch viac než jasné.

Začínala s minimom vybavenia

Cesta za vlastnou značkou však bola dlhšia a zložitejšia. Barbora Gažová musela založiť firmu, zriadiť výrobňu prírodnej kozmetiky a splniť ostatné zákonné požiadavky na výrobu a predaj kozmetiky. Začínala v priestoroch s minimálnym vybavením a veľmi nízkymi nákladmi na prenájom.

Vymysleli kozmetický svet bradatých príbehov: Čaká na vás Hipster, Gentleman i Viking

Pokiaľ však chcela, aby sa produkty značky Mylo dostali na európsky trh, tak musela vyhovieť niekoľkým požiadavkám. „Jednou z nich je zabezpečenie vypracovania dokumentácie, že ide o bezpečný a stabilný kozmetický prípravok. Tú potom vystavuje nezávislé akreditované laboratórium, a stojí niekoľko stoviek eur za každý výrobok,“ hovorí Barbora pre Forbes.sk.

Barbora Gažová leje zmes do formy na mydlá.
Aj po rokoch Barbora svoje produkty vylepšuje. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

Prvý rok tak zarobené peniaze Barbora investovala do zariadenia výrobne, do surovín na vývoj a testovanie nových prípravkov, do vypracovania dokumentácie a do štúdia v online škole prírodnej kozmetiky Formula Botanica, odkiaľ čerpá vedomosti. Ako dodáva, rodina vtedy fungovala vďaka výplatám jej manžela.

Bambucké maslo má z Afriky

Barbora Gažová však ani po rokoch fungovania vlastnej firmy nezaspala na vavrínoch. Neustále vyvíja nové produkty a zaoberá sa i vylepšovaním tých starých, ktoré už na trhu sú. Tento rok vďaka grafickému štúdiu Hungry robila i redizajn loga a obalov značky Mylo. Všetko ale prebiehalo v súlade s filozofiou jej biznisu. Dôraz kládla i na použitie čo najväčšieho množstva už zrecyklovaného materiálu.

Súrodenci z Banskej Bystrice vyrábajú kozmetiku. Ponúkajú krémy so slimačím sekrétom

„Rada spolupracujem so slovenskými umelcami. V roku 2016 som dala priestor ilustrátorovi Adriánovi Machovi na vytvorenie darčekových škatuliek pre pánov,“ hovorí. Tento rok stavila na prácu Daniely Olejníkovej, ktorej ilustrácie sa výborne dopĺňali s tlačou na tlačovom stroji risomat. Ide o najekologickejšiu tlač, farby tvoria rastlinné pigmenty a sójový olej, matricu zase banánové šupky, a nezostáva po nej takmer žiadny odpad.

Kúsok organického Fair trade bambuckého masla.
Takto vyzerá organické Fair trade bambucké maslo. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

V Myle pritom Barbora Gažová pracuje so za studena lisovanými rastlinnými olejmi a maslami. Obzvlášť hrdá je ale na ich organické Fair trade raw bambucké maslo. To pre slovenskú značku vyrába komunita žien z Beninskej republiky. Orechy zbierajú v divokej prírode a následne ich ručne spracúvajú.

„Za prácu od nás ženy dostávajú niekoľkonásobne vyššiu odmenu, ako od bežných obchodníkov,“ dopĺňa. Toto čerstvo vyrobené maslo následne putuje priamo na Slovensko, bez zbytočných zastávok v dodávateľskom reťazci. Na výrobu kozmetiky používajú v Myle i slovenský organický slnečnicový a hroznový olej.

Dôležitá je pre ňu lojálnosť

Mesačne Barbora Gažová predá stovky produktov. Najsilnejším období je to vianočné. No i letné mesiace majú svoj hit. Ide o krém „Nohy bosé“ a medzi top predávané produkty patrí i čistiace mydlo s čajovníkom austrálskym a aktívnym čiernym uhlím.

Mydláreň s nulovým odpadom. Vitajte u slečny Kaplánovej

V biznise pokladá zakladateľka Mylo kozmetiky za dôležitú lojálnosť voči zákazníkom i firme. Okrem toho kladie veľký dôraz na spätnú väzbu ľudí, ktorí si túto slovenskú prírodnú kozmetiku kupujú.

Niektoré z kozmetických produktov značky Mylo.
Barbora má s kozmetikou Mylo veľa plánov. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

A na značke bude Barbora pracovať i naďalej. Plánuje rozšíriť ponuku produktov a zároveň produkty, ktoré majú nízku predajnosť, stiahnuť z trhu. „Chcem sa vyhnúť outsourcovaniu výroby,“ hovorí. Jej najväčším snom je ale postaviť si vlastný priestor v blízkosti bydliska, aby nemusela do práce denne dochádzať autom.

Hlavná foto: Nora a Jakub Čaprnka