23. júna 2018

Programovanie vymenila za voňavé mydlá. Ivana Zuzinová sa rozhodla, že to v živote riskne a založila kozmetickú značku Ponio. S vervou sa pustila do poctivého obchodovania s ručne vyrábanými prírodnými produktmi.

Vďaka tvrdej práci značka Ponio teší svojich zákazníkov výrobkami, akými sú prírodné mydlá, masážne kocky, kondicionéry, pleťové krémy, šampúchy (tuhé šampóny) či tiež pazúchy (prírodné dezodoranty). Produkty sú vyrábané ručne a padnú do oka i zákazníkom zaujímajúcim sa o vegánske výrobky.

Súrodenci z Banskej Bystrice vyrábajú kozmetiku. Ponúkajú krémy so slimačím sekrétom

Pre zakladateľku značky je ale dôležitá i akási spoločenská zodpovednosť, preto sú produkty Ponio balené v 100 % recyklovateľných a kompostovateľných obaloch. Tie sú ekologickou náhradou tých plastových.

Vpred ju posúvala konkurencia

Cesta za kozmetickou značkou sa započala sledovaním japonskej rozprávky Ponyo. Ivane Zuzinovej sa zapáčilo jej pomenovanie, a tak prehlásila, že si raz založí vlastnú firmu s podobným názvom. O pár mesiacov sa tak i stalo a ona slovo dodržala. Ako s úsmevom dodáva, na úplnom začiatku si sadla k počítaču a vyhľadávača Google sa opýtala: „Ako si založiť s.r.o.?“

Takto vyzerá masážna kocka – kakao a mäta. Foto: Ponio

Od toho momentu ju vpred posúvala najmä konkurencia, ktorá v začiatkoch často poukazovala na chyby jej novej značky. Ivana Zuzinová preto musela riešiť vybavovanie potrebných certifikátov i prevádzky.

Mydláreň s nulovým odpadom. Vitajte u slečny Kaplánovej

Podporu a pomoc našla v radoch svojej rodiny, i keď jej mama v istých chvíľach prehlasovala vety typu: „Ostaň radšej programátorkou, výrobou mydla sa nikdy neuživíš.“ Ivana to však riskla.

Zamestnať seba samú mohla až po čase

Založenie tohto voňavého biznisu niečo stálo. „V podstate všetky zdroje zo sporiaceho účtu od rodičov a prvé výplaty z vtedajšej práce som investovala do tohto „hobby“. Prvé roky som sama u seba robila zadarmo. Až neskôr som si mohla dovoliť zamestnať seba samú i niekoho iného,“ hovorí Ivana Zuzinová pre Forbes.sk.

V ponuke značky sú aj mydlá. Napríklad toto jemné rakytníkové. Foto: Ponio

Aktuálne tvorí tím Ponio trojica žien a niekoľko externých pomocníkov. Ivana Zuzinová ešte mnohé produkty vyrába sama a pri tomto procese potrebuje vlastný pokoj, pohodu a hlavne ničím nerušené prostredie. Tvrdí, že inak sa nedarí nič tak, ako by sa malo. S výrobou ďalšej kozmetiky jej pomáha asistentka Zuzana. Komunikáciu so zákazníkom a vybavovanie objednávok má pod palcom kolegyňa Michaela. Ona je totiž z celej trojice tá „najukecanejšia“.

Zaviedla názvy ako šampúchy a pazúchy

A kde hľadajú ženy stojace za značkou Ponio inšpiráciu? „Máme prepracovaný tím interných kritikov a motivátorov v radoch rodinných príslušníkov, kamarátov a prísne strážený postup pri zavádzaní nového výrobku na trh,“ prezrádza jej zakladateľka.

Tieto produkty dostali netradičné názvy. Zľava – pazúch a šampúch. Foto: Ponio

Na eshope tejto slovenskej kozmetickej značky vedú v predaji tuhé šampóny v tvare pampúchov. Ľudia ich poznajú ako šampúchy. Nad názvom týchto produktov premýšľala Ivana Zuzinová niekoľko týždňov. Presne si ale spomína na moment, počas ktorého dilemu výberu vyriešila. „Cestovala som do školy autom na trase Zvolen – Trenčín a prechádzala som popri erotickom salóne,“ smeje sa a dodáva, že to nemalo žiadny priamy súvis, len jej ten okamih utkvel v pamäti.

Zakladateľka značky Ponio Ivana Zuzinová. Foto: Facebook

Šampúchy ale nie sú jedinými produktmi, ktoré dostali netradičné pomenovanie. Značka Ponio zákazníkom ponúka i prírodné dezodoranty, takzvané pazúchy. Tie v jeden večer na káve vymyslela veľmi dobrá kamarátka Ivany Zuzinovej.

Spokojní musia byť všetci

Každý výrobca vkladá do svojich produktov vlastný otlačok. „I chlieb pečený z rovnakých surovín chutí od každého pekára inak,“ hovorí o svojich produktoch zakladateľka značky Ponio. V biznise je pre ňu pritom najdôležitejšia spokojnosť na všetkých stranách.

Do budúcnosti si Ivana nerobí veľké plány, snaží sa vytvoriť niečo pekné a užitočné zároveň a bude rada, ak sa jej to bude dariť čo najlepšie. Základom pre značku Ponio sú však stále maximálna poctivosť a prinášanie nových riešení. Takých, ktoré sú „šetrnejšie, účinnejšie, zachovávajúce kvalitu látok z prírodných zdrojov“.

Hlavná foto: Ponio