4. septembra 2019

Tenis je jediným z tých populárnych športov, v ktorom sú príjmy medzi mužmi a ženami na rovnakej úrovni. Top desiatka najlepšie platených tenistov 2019 je rodovo vyvážená a už 14. rok jej kraľuje Roger Federer. Spomedzi žien zarobila najviac Serena Williams.

Roger Federer, Novak Djokovič a Rafael Nadal odštartovali tohtoročné US Open ako najväčší favoriti na titul a jeho rekordnú výhru 3,85 milióna dolárov, no po vypadnutí Federera a Djokoviča zostal zo známej trojky v hre už len Nadal. Od začiatku roka 2004 držia spoločne 53 zo 63 grandslamových titulov vrátane posledných jedenástich. Dominantné postavenie im prinieslo príjmy z turnajov na úrovni 373 miliónov dolárov, čím sa na míle vzďaľujú svojim protihráčom.

Ešte viac však zarábajú mimo kurtu. Komerčnými spoluprácami trojica zarobila počas svojej kariéry 1,2 miliardy dolárov.

Rebríček: Toto sú najlepšie zarábajúce športovkyne podľa Forbes.
Najviac peňazí je v tenise

Na špici Forbes rebríčka najlepšie zarábajúcich tenistov sa drží už niekoľko rokov práve Federer. Počas 12 mesiacov do júna tohto roka zarobil 93,4 milióna dolárov, čím vytvoril v tenise nový rekord. Bezkonkurenčné je aj jeho portfólio sponzorov, ktorí mu ročne zaplatia viac ako 60 miliónov dolárov. Vďaka nim zarobí dokonca viac ako ikony iných športov, napríklad basketbalista LeBron James, golfista Tiger Woods či dokonca futbalista Cristiano Ronaldo. V jeho prospech hrá najmä demografia tenisových fanúšikov, ktorí míňajú veľa peňazí na vybavenie, autá, hodinky či finančné služby. Globálny úspech športu značkám dovoľuje tiež využívať jeho tvár v marketingu po celom svete.

Federer oslávil tento rok 38 rokov, a aj keď ho jeho vek raz doženie, japonská značka Uniqlo vsadila 300 miliónov dolárov na to, že bude u svojich fanúšikov rezonovať aj po zavesení rakety na klinec. Po dvoch rokoch so značkou Nike totiž tenista minulý rok podpísal desaťročný kontrakt s Uniqlo, ktorý bude plynúť bez ohľadu na to, či bude ďalej hrať, alebo nie.

Tenisovú kariéru ukončila.
Po roku komentuje zápasy a expanduje s biznisom

Druhým najlepšie zarábajúcim tenistom je Novak Djokovič, ktorý sa vrátil na špicu po dvojročnom grandslamovom suchu. Je držiteľom štyroch z piatich posledných hlavných titulov, ktoré mu pomohli vytlačiť ročné príjmy na úroveň 50,6 milióna dolárov. Vyše polovica tejto sumy prišla zo spoluprác so značkami ako sú Lacoste, Head, Asics, Seiko, NetJets či Ultimate Software. Top päťku dopĺňa Kei Nišikori s 37,3 miliónmi dolárov, Rafael Nadal s príjmom 35 miliónov dolárov a tenistka Serena Williams s 29,2 miliónmi dolárov.

Tenis je pritom jediným z populárnych športov, v ktorom sú ženy a muži v oblasti zárobkov na podobnej úrovni. US Open bol prvým podujatím, ktorý ponúkal rovnaké odmeny za mužské a ženské zápasy, a dnes už je to tak vo všetkých štyroch Grand Slamoch. A zatiaľ čo Serena Williams bola jedinou ženou v stovke najlepšie zarábajúcich športovcov, top tenisová desiatka je rozdelená rovnomerne medzi mužov a ženy.

Toto sú najlepšie zarábajúci tenisti roku 2019:

10. Sloane Stephens

Celkové príjmy: 9,6 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 4,1 milióna dolárov

Reklama: 5,5 milióna dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. Sloane Stephens
Sloane Stephens počas Wibledonu. Foto: Sita/AP

Stephens to minulý rok dotiahla do finále v štyroch zápasoch a v rebríčku najlepších hráčok dosiahla šieste umiestnenie. Jej partnerstvo s Nike je vo svete športu jedným z najväčších a toto leto predviedla svoju vlastnú tenisovú obuv vo farebnom štýle „Aqua“ retro topánok Air Jordan VIII.

9. Simona Halep

Celkové príjmy: 10,2 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 6,2 milióna dolárov

Reklama: 4 milióny dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. simona halep
Víťazka tohtoročného Wimbledonu s replikou trofeje. Foto: Sita/AP

Minuloročná jednotka rebríčka športovcov s najväčšími finančnými odmenami vyhrala za posledné dva roky dva grandslamové turnaje, čím naštartovala lukratívne spolupráce. V súčasnosti má tenistka rumunského pôvodu zmluvy napríklad so značkami Nike, Wilson, Mercedes-Benz či Hublot.

8. Angelique Kerber

Celkové príjmy: 11,8 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 5,3 milióna dolárov

Reklama: 6,5 milióna dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. angelique kerber
Angelique Kerber oslavuje víťazstvo po jednom zo zápasov Wibledonu. Foto: Sita/AP

Víťazka minuloročného Wimbledonu a svetová dvojka získala od svojich partnerov lukratívne bonusy. Obnovila svoje zmluvy s firmami Adidas, SAP, Generali, NetJets a len nedávno dohodla zmluvu so značkou z portfólia Procter & Gamble, Head & Shoulders. Ostatné spolupráce zahŕňajú firmy Yonex, Porsche, Rolex a Lavazza.

7. Alexander Zverev

Celkové príjmy: 11,8 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 6,3 milióna dolárov

Reklama: 5,5 milióna

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. alexander zverev
Alexander Zverev po výhre v zápase na US Open. Foto: Sita/AP

22-ročný Nemec je vychádzajúcou hviezdou ATP Tour a počas svojej kariéry už stihol získať 11 titulov vrátane finále ATP koncom minulého roka. Získal na ňom 2,5 milióna dolárov. Zverev spolupracuje so značkami Adidas, Head, Peugeot, Richard Mille či Zegna.

6. Naomi Osaka

Celkové príjmy: 24,3 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 8,3 milióna dolárov

Reklama: 16 miliónov dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. Naomi Osaka
Osaka počas Wimbledonu 2019. Foto: Sita/AP

Po tom, ako japonská tenistka podpísala spolupráce s Mastercard, All Nippon Airways, Nissan a Procter & Gamble, jej zárobky mimo kurtu poskočili z 1,5 milióna dolárov ročne na aktuálne odhadovaných 16 miliónov. Počas nasledujúceho roka by mali príjmy z reklám ešte stúpnuť, keďže podpisuje multimiliónovú zmluvu so značkou Nike. V apríli tým prekvapila celý tenisový svet. Väčšina ľudí si totiž myslela, že tenistka sa vráti k spolupráci s firmou Adidas, ktorá sa skončila koncom roka 2018.

5. Serena Williams

Celkové príjmy: 29,2 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 4,2 milióna dolárov

Reklama: 25 miliónov dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. serena williams
Serena Williams s trofejou za druhé miesto vo Wimbledone. Foto: Sita/AP

37-ročná Williams chce minimálne najbližší rok pokračovať s tenistom, no už plánuje ďalšie aktivity. V rámci svojej značky oblečenia S by Serena chce do konca roka 2020 na trh uviesť rad šperkov a kozmetických produktov. Tenistka vybudovala tiež venture portfólio, ktoré má hodnotu vyše 10 miliónov dolárov.

4. Rafael Nadal

Celkové príjmy: 35 miliónov dolárov

Výhry v turnajoch: 9 miliónov dolárov

Reklama: 26 miliónov dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. rafael nadal
Rafael Nadal po víťazstve nad Marinom Cilicom na US Open. Foto: Sita/AP

Nadal je jedným z popredných hráčov v tenise a poplatky za jeho vystúpenia môže dosahovať až jeden milión dolárov. Medzi jeho sponzorov patrí Nike, Babolat, Kia Motors, Telefónica, Richard Mille a Mapfre.

3. Kei Nišikori

Celkové príjmy: 37,3 miliónov dolárov

Výhry v turnajoch: 4,3 miliónov dolárov

Reklama: 33 miliónov dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. Kei nišikori
Kei Nišikori vracia strelu Alexovi de Minaur počas zápasu US Open. Foto: Sita/AP

Nišikori a Zverer sú jediní tenisti top desiatky, ktorí nie sú víťazmi Grand Slamu. Sponzorské portfólio Nišikoriho je poháňané faktom, že je najúspešnejší japonský tenista a jednou z tvári Olympijských hier roku 2020, ktoré sa budú konať v Tokyu. Všetci jeho partneri, Asahi, NTT, Japan Airlines, Lixil, Procter & Gamble a Nissin, sú oficiálnymi sponzormi hier.

2. Novak Djokovič

Celkové príjmy: 50,6 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 20,6 miliónov dolárov

Reklama: 30 miliónov dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. novak djokovič
Srb Novak Djokovič podáva loptičku Denisovi Kudlovi z USA počas US Open. Foto: Sita/AP

Tenista má za sebou sezónu, v ktorej získal vyše 12 miliónov dolárov vo výhrach na turnajoch. Za sledované obdobie získal sedem titulov a jeho 135-miliónový zárobok zo zápasov počas kariéry ho tak dostal pred Federera. Jeho spolupráca so značkou Lacoste je jedna z najväčších v histórii športu.

1. Roger Federer

Celkové príjmy: 93,4 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 7,4 milióna dolárov

Reklama: 86 miliónov dolárov

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok. roger federer
Roger Federer počas zápasu s Grigorom Dimitrovom na US Open. Foto: Sita/AP

Okrem už spomínanej spolupráce s Uniqlo pridal minulý rok Federer do svojej zbierky aj spoluprácu so značkou Rimowa. Značka batožiny sa tak pridala k firmám Credit Suisse, Mercedes-Benz, Rolex, Moet & Chandon, Barilla a mnohým iným.

Autorom textu je Kurt Badenhausen.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk