18. júla 2018

Cristiano Ronaldo prestúpil do Juventusu, LeBrona Jamesa zlákali na novú zmluvu LA Lakers. Do polovice roka 2018 však urobil najväčšiu transakciu v globálnom športe iný ikonický športovec. Roger Federer – a nemusel pritom ani udrieť do loptičky.

Pred rokom prišli kolegovia z amerického magazínu Forbes s úplne novým typom športového rebríčka: Sports Money Index.

Porovnáva nielen zárobky rôznych športových hviezd, ale aj pozície firiem, ktoré sú aktívne v sponzoringu, rozpočty najväčších športových agentúr a hodnoty najväčších športových klubov. Skrátka – všetky najväčšie sumy, ktoré lietajú v športe.

Najhodnotnejšie športové značky sveta: Nike, Real, či olympiáda

Vo verzii z roku 2017 je Uniqlo, firma japonského textilného miliardára Tadashi Yanaia, v piatej stovke. Najúspešnejší tenista histórie Roger Federer figuruje v rebríčku až na 160. mieste. Práve táto dvojica však v júni uzavrela megakontrakt, symbolický pre aktuálny vývoj financovania športu. Už 36-ročná športová ikona si má za 10 rokov, z väčšej časti teda po skončení aktívnej kariéry, zarobiť 300 miliónov dolárov. Nie tenisom, ale vďaka statusu celebrity, ktorým pomôže ambicióznej, ale zatiaľ skôr neznámej firme.

Pozíciu globálnej ikony si vybudoval aj Cristiano Ronaldo, teda firma, či značka „CR7“. Asi by to nedokázal, ak by nevytvoril historický strelecký rekord Realu Madrid, neuveriteľných 450 gólov v 438 zápasoch. Ale až práve vďaka sile jeho osobnej značky mohol Real už 33-ročného útočníka po deviatich rokoch poslať do Juventusu. V porovnaní s odstupným, ktoré zaplatil Manchesteru United, bude Real aj tak ziskový.

Top reklamy a faily mesiaca: Hra, ktorá ovplyvnila Cristiana Ronalda

Ronaldo má dokonca „doživotný“ kontrakt s Nike, údajne na miliardu dolárov. Práve ním sa začína náš prehľad najvýraznejších zmien v „Sports Money“ v prvej polovici tohto roka.

Veľký posun nahor prežíva v posledných vydaniach Forbes rebríčkov americký basketbal, na úkor kedysi dominantného amerického futbalu. V aktuálnom rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov je basketbalistov v stovke najviac – až štyri desiatky. V posledných rokoch NBA profituje z lukratívnych zmlúv s vysielateľmi a dokáže hráčom razantne pridávať na platoch.

Na záver sme si nechali zámorský bejzbal, hokej – a spomínaného Federera.

V bejzbale sa oproti minulým rokom objem peňazí, s ktorým liga MLB pracuje, zvyšuje, ale nie až tak dramaticky. Najchudobnejší zámorský šport je však dlhodobo hokej, sčasti aj preto, že majitelia klubov a hráči takmer pravidelne bojujú o zmenu kolektívnej zmluvy – a platov – prostredníctvom štrajku. Príchod útočníka Johna Tavaresa do Toronta ukázal, ako sa hráči môžu pred výpadkom platu chrániť. Zo zmluvy na sedem rokov a 77 miliónov dolárov dostane Tavares iba šesť miliónov v riadnom plate a „zvyšných“ vyše 70 v bonusoch. Zarábať teda bude skvelo, na Federerovo tričko s červeným štvorcom však stále nemá.

HLAVNÉ FOTO: Fanúšikovia Realu s plagátmi Cristiana Ronalda a jeho sedmičky. FOTO: SITA/AP. FOTO V INFOGRAFIKE: SITA/AP.