7. augusta 2019

Za obdobie 12 mesiacov od júna 2018 dosiahla vyše tisícka mužských športovcov ročný príjem presahujúci päť miliónov dolárov. Takto zarábajúcich žien bolo len 15, ich spoločný príjem sa vyšplhal na 146 miliónov amerických dolárov a najlepšia desiatka sa skladá výhradne z tenistiek. Medzi nimi vyniká mladá Japonka Naomi Osaka.

Keď Osaka prišla minulý rok na U.S. Open, nachádzala sa na 19. mieste svetového rebríčka a bola mimo záujmu verejnosti. Všetko sa však zmenilo vo finále dvojhry žien, keď japonská tenistka porazila Serenu Williams. No a po jej tohtoročnom januárovom víťazstve na Australian Open sa zrodila nová marketingová hviezda.

Osakovej úspechy, mladosť, talent a multikulturné pozadie (mama je Japonka a otec má haitsko-americký pôvod) z nej urobili sen každého marketéra. Tenistka sa stala prvým človekom z Japonska, ktorý vyhral grandslamový turnaj a vôbec prvým ázijským hráčom tenisu držiacim najlepšie umiestnenie v dvojhre.

Po tom, ako podpísala spolupráce s Mastercard, All Nippon Airways, Nissan a Procter & Gamble, jej zárobky mimo kurtu poskočili z 1,5 milióna dolárov ročne na aktuálne odhadovaných 16 miliónov. Počas nasledujúceho roka však jej príjmy z reklám stúpnu, keďže má podpísať multimiliónovú zmluvu so značkou Nike. 21-ročná Osaka by mala byť tvárou letných olympijských hier, ktoré sa budú konať budúci rok v Tokyu.

Podľa výpočtov magazínu Forbes sa jej celkové príjmy pohybujú na úrovni 24,3 milióna dolárov, čo z nej robí celkovo štvrtú ženskú športovkyňu, ktorá počas svojej kariéry presiahla celkový zárobok 20 miliónov dolárov. Pridala sa tak k svojim tenisovým kolegyniam Serene Williams, Marii Sharapovovej a Li Na.

Toto je 10 najlepšie zarábajúcich športovkýň:

10. Garbine Muguruza

Celkové príjmy: 5,9 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 2,4 milióna dolárov

Reklama: 3,5 milióna dolárov

Garbine Muguruza prichádza na tréning pred tohtoročným Wimbledonom. Foto: Sita/AP
Garbine Muguruza prichádza na tréning pred tohtoročným Wimbledonom. Foto: Sita/AP

Príjmy dvojnásobnej víťazky tohto rebríčka sa prepadli po tom, ako sa zo svetovej dvojky dostala na 28. miesto. Stále si však drží reklamné spolupráce s firmami Adidas, Evian, Beats, Rolex a Babolat.

10. Venus Williams

Celkové príjmy: 5,9 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 900-tisíc dolárov

Reklama: 5 miliónov dolárov

Venus Williams počas tenisového zápasu Rogers Cup. Foto: Sita/AP
Venus Williams počas tenisového zápasu Rogers Cup. Foto: Sita/AP

39-ročná Williams investovala do značky Astura a v máji bola vymenovaná do funkcie vedúcej spoločnosti. Tenistka je 23-násobná víťazka grandslamového turnaja, vrátane štvorhry, a minulý mesiac spustila na YouTube vlastný kanál, ktorý je zameraný na fitnes, tenis, zdravý životný štýl, dizajn a iné témy.

9. Elina Svitolina

Celkové príjmy: 6,1 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 4,6 milióna dolárov

Reklama: 1,5 milióna dolárov

Elina Svitolina počas zápasu v San José. Foto: Sita/AP
Elina Svitolina počas zápasu v San José. Foto: Sita/AP

Svitolina zaznamenala najväčší úspech kariéry, keď získala titul vo finále WTA v Singapure na konci sezóny 2018. Rodená Ukrajinka za výhru zinkasovala 2,4 milióna dolárov a rok ukončila na štvrtom mieste vo svetovom rebríčku, čím pritiahla sponzorov Nike a Wilson.

8. Karolína Plišková

Celkové príjmy: 6,3 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 4,6 milióna dolárov

Reklama: 1,7 milióna dolárov

česká tenistka Karolína Plišková počas Wimbledonu 2019. Foto: Sita/AP
Karolína Plišková počas Wimbledonu 2019. Foto: Sita/AP

Češka Plišková vyhrala za posledných 12 mesiacov až štyri turnaje, ale od prehry na U.S Open v roku 2016 sa nedostala do žiadneho grandslamové finále. Svoje príjmy tento rok navýšila vďaka novej zmluve so značkou FILA.

7. Maria Sharapova

Celkové príjmy: 7 miliónov dolárov

Výhry v turnajoch: 1 milión dolárov

Reklama: 6 miliónov dolárov

Maria Sharapova počas zápasu Rogers Cup. Foto: Sita/AP
Maria Sharapova počas zápasu Rogers Cup. Foto: Sita/AP

Zranenia limitovali minulý rok Sharapovu len na 18 zápasov, no stále si drží lukratívnu spoluprácu s Nike, rovnako ako partnerstvá so značkami Porsche, Head, Evian a Tag Heuer. Tenistka investovala do americkej spoločnosti UFC, ktorá prevádzkuje profesionálnu súťaž v zmiešaných bojových umeniach, a tiež kozmetickej značky Supergoop, no jej hlavným zameraním mimo kurtu je budovanie značky Sugarpova.

6. Caroline Wozniacki

Celkové príjmy: 7,5 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 3,5 milióna dolárov

Reklama: 4 milióny dolárov

Caroline Wozniacki počas Wimbledonu. Foto: Sita/AP
Caroline Wozniacki počas Wimbledonu. Foto: Sita/AP

Tenistka vyhrala v roku 2018 trojicu zápasov a umiestnila sa v top trojke najlepších hráčok za minulý rok. V júni sa vydala za bývalého hráča NBA Davida Lea, pričom na ich svadbe sa zúčastnili najväčšie športové hviezdy vrátane Sereny Williams ako družičky.

5. Sloane Stephens

Celkové príjmy: 9,6 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 4,1 milióna dolárov

Reklama: 5,5 milióna dolárov

Sloane Stephens počas Wimbledonu. Foto: Sita/ AP
Sloane Stephens počas Wimbledonu. Foto: Sita/ AP

Stephens to minulý rok dotiahla do finále v štyroch zápasoch a v rebríčku najlepších hráčok dosiahla šieste umiestnenie. Jej partnerstvo s Nike je vo svete športu jedným z najväčších a toto leto predviedla svoju vlastnú tenisovú obuv vo farebnom štýle „Aqua“ retro topánok Air Jordan VIII.

4. Simona Halep

Celkové príjmy: 10,2 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 6,2 milióna dolárov

Reklama: 4 milióny dolárov

Víťazka tohtoročného Wimbledonu s replikou trofeje. Foto: Sita/AP
Víťazka tohtoročného Wimbledonu s replikou trofeje. Foto: Sita/AP

Minuloročná jednotka rebríčka športovcov s najväčšími finančnými odmenami vyhrala za posledné dva roky dva grandslamové turnaje, čím naštartovala lukratívne spolupráce. V súčasnosti má tenistka rumunského pôvodu zmluvy napríklad so značkami Nike, Wilson, Mercedes-Benz či Hublot.

3. Angelique Kerber

Celkové príjmy: 11,8 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 5,3 milióna dolárov

Reklama: 6,5 milióna dolárov

Angelique Kerber oslavuje víťazstvo po jednom zo zápasov Wimbledonu 2019. Foto: Sita/AP
Angelique Kerber oslavuje víťazstvo po jednom zo zápasov Wimbledonu 2019. Foto: Sita/AP

Víťazka minuloročného Wimbledonu a svetová dvojka získala od svojich partnerov lukratívne bonusy. Obnovila svoje zmluvy s firmami Adidas, SAP, Generali, NetJets a len nedávno dohodla zmluvu so značkou z portfólia Procter & Gamble, Head & Shoulders. Ostatné spolupráce zahŕňajú firmy Yonex, Porsche, Rolex a Lavazza.

2. Naomi Osaka

Celkové príjmy: 24,3 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 8,3 milióna dolárov

Reklama: 16 miliónov dolárov

Osaka počas Wimbledonu 2019. Foto: Sita/ AP
Osaka počas Wimbledonu 2019. Foto: Sita/ AP

V apríli šokovala značka Nike celý tenisový svet, keď oznámila, že dohodla partnerstvo s Osakou. Väčšina ľudí si totiž myslela, že tenistka sa vráti k spolupráci s firmou Adidas, ktorá sa skončila koncom roka 2018.

1. Serena Williams

Celkové príjmy: 29,2 milióna dolárov

Výhry v turnajoch: 4,2 milióna dolárov

Reklama: 25 miliónov dolárov

Serena Williams s trofejou za druhé miesto vo Wimbledone. Foto: Sita/AP
Serena Williams s trofejou za druhé miesto vo Wimbledone. Foto: Sita/AP

37-ročná Williams síce chce aspoň najbližší rok stále hrať, no už plánuje ďalšie kroky so značkou oblečenia S by Serena a spôsob uvedenia šperkov a kozmetických produktov na trh do konca roka 2020. Tenistka tiež vybudovala venture portfólio, ktoré má hodnotu vyše 10 miliónov dolárov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk