4. septembra 2020

Rodinná firma z Turca sa začala venovať predaju špeciálnych garáží pred vyše štvrťstoročím. Aj keď boli nútení dať si pauzu a zameranie svojho biznisu chceli neraz zmeniť, dnes sa hrdia miliónovými tržbami a medzi ich zákazníkov patrí aj prezidentka Zuzana Čaputová. 

Keď sa povie slovo garáž, väčšinou si predstavíme murovanú prístavbu pri rodinnom dome. V prípade, že ju chceme zväčšiť či zmenšiť,  musíme počítať s časovými, ale aj s finančnými nákladmi. Rodinná firma Gardeon však prišla s flexibilnejším riešením.

Základnou otázkou, ktorú si v začiatkoch položili, bolo, ako predať zákazníkom produkt, montovanú kovovú garáž, ktorú nikdy predtým nevideli? „Boli sme prvá firma, ktorá prišla s týmto nápadom na slovenský trh,“ hovorí pre Forbes spolumajiteľ firmy Marek Choleva. Aj keď, ako priznáva, začiatky boli komplikované a v podnikaní nastala aj prestávka, spolu s bratom a otcom si však chceli splniť sen, a tak vytrvali. 

Sladký život na medovej farme? Nie vždy.
Rodinná firma vymýšľa nové produkty, aby prežila ťažké časy

Od prvého nápadu so založením firmy však prešlo už viac ako 25 rokov. „V úplných začiatkoch sme skladovali garáže doma v rodinnom dome a blokovali sme celú ulicu a budili susedov, keď ich kamión v ranných hodinách doviezol a potrebovali sme ho urgentne vyložiť. Samozrejme ručne, žiadny vysokozdvižný vozík sme nemali, o tom sme mohli len snívať,“ opisuje.

Reklama

Vytrvalosť sa vypláca

V tom čase podnikal najmä otec Marián spolu s jeho bratmi a kamarátmi. Avšak spočiatku sa garáže nepredávali, a tak musel na čas túto činnosť prerušiť. K obnoveniu prišlo v roku 2007, keď sa k nemu pridali aj synovia Marek a Martin. Vtedy boli prvou firmou, ktorá sa špecializovala na podobné produkty.

Zľava Marek, otec Marián a Martin Cholevovci sa spoločne pustili do podnikania s garážami v roku 2007. Foto: Gardeon

Aj keď zákazníci prichádzali pomalšie, zdá sa, že vytrvať sa oplatilo. Dnes firma vykazuje takmer trojmiliónové ročné tržby a v roku 2019 dokonca nárast zisku o viac ako 200 percent. Podľa Mareka Cholevu je to najmä vďaka tomu, že nesklamali dôveru zákazníkov, len na území Slovenska postavili viac ako tritisíc stavieb. Ako dodáva, medzi ich zákazníkov patrí aj prezidentka Zuzana Čaputová. 

Rodinná firma z východu Slovenska dostala polmilióna od Crowdberry.
Ich jogurty idú za hranice

Aktuálne, vďaka automatizácii výroby, sa im podarilo optimalizovať procesy o stovky percent. Garážové panely pochádzajú z výrobnej dielne v Poľsku, ktorá má mesačnú kapacitu na výrobu do 1 500 kusov, a montáž potom robia na Slovensku. Mesačne sa im podľa vlastných slov podarí postaviť približne stovku stavieb – rozlohou môžu mať aj niekoľko stoviek štvorcových metrov. 

Zjednodušenie prerábky

Za najväčšieho konkurenta považujú klasickú murovanú garáž. Ako však hovorí Marek Choleva, zrejme sa im ho už podarilo predbehnúť. „Zákazníci nás kontaktujú v zmysle, že by svoju stavbu chceli predĺžiť či zväčšiť alebo naopak zmenšiť, prípadne dobudovať prístrešok a personalizovať stavbu podľa seba. Samozrejme, toto všetko bez problémov zabezpečujeme. Tvorí to väčšie percento z nášho obratu,“ vysvetľuje s tým, že podobné prerábky sú pri murovaných stavbách komplikované, a to ich stavia do výhody. 

Garáže stavia firma na mieru. Foto: Gardeon

Ako dodáva, aj keď im spočiatku neverila ani rodina, že v tomto biznise uspejú, napokon sa na trhu presadili. Dnes pre nich pracuje vrátane externých zamestnancov približne 40 ľudí, niektorí dokonca od samého začiatku. Svoje aktivity už presunuli aj do Rakúska. 

Firma z východu šije uniformy do celého sveta.
Napriek ťažkostiam funguje vyše 60 rokov

Napriek tomu, že posledné roky vykazovali zisk, rozhodli sa zariskovať a minulý rok svoju firmu premenovali. „Veľa firiem nás napodobňuje a snaží sa okopírovať. Preto sme hľadali brand, ktorý bude originálny,“ opisuje spolumajiteľ s tým, že napriek tomu, že už chceli asi stokrát zmeniť pôsobisko, pri garážach a koncepte rodinnej firmy zostanú aj naďalej. „Sme rodina a musíme si navzájom pomáhať. Jeden bez druhého nevieme fungovať. Tak nás vychoval náš otec,“ dodáva na záver. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?