6. augusta 2020

Rodina Grgulovcov v dedinke Choča pri Nitre vyrába med ocenený v roku 2017 na medzinárodnej súťaži v Londýne známkou kvality Great Taste. Koronakríza však mala tvrdý dopad na ich podnikanie, ktoré bolo s predajom medu a produktov z neho výrazne závislé od zahraničných turistov navštevujúcich ich bratislavský obchodík v Starom Meste. Aj keď z ich slov cítiť, že prežívajú náročné časy, Grgulovci zostávajú optimisti a veria, že situácia sa čoskoro zlepší.

Nič však nenechávajú na náhodu, vymýšľajú nové produkty a hľadajú možnosti, kam by sa ich biznis mohol posunúť, aby ťažšie mesiace prekonali. Najnovšie na svojej farme v Choči začali organizovať návštevy ich hospodárstva pre ľudí, takzvané včelozážitky, v rámci ktorých záujemcom poukazujú včeliu farmu a prevedú ich výrobou produktov, ktorá prebieha v ich dome v Choči.

Túžil odísť do zahraničia, zostal však, aby pomáhal rodičom.
Za svoj med získali ocenenie Great Taste

Rodina Grgulová je z Bratislavy, no manželia Zdenka a Dušan Grgulovci už bývajú v dedinke Choča, ktorá je od hlavného mesta približne hodinu cesty autom. Starý dom postupne opravili a na pozemku vybudovali včeliu farmu so 150 úľmi so zhruba 7,5 milióna včiel.

To, čo začalo pred desiatkami rokov ako hoby manželov Grgulovcov, neskôr ovládlo celú ich rozrastajúcu sa rodinu. So starostlivosťou o včely, stáčaním medu či výrobou medových sviečok pomáhali už počas detstva aj ich dve deti – syn Filip a dcéra Saška. Tá sa neskôr vydala a momentálne žije v Prahe. („Aj tak si myslím, že sa k nám raz z Prahy vrátia,“ hovorí s úsmevom a nádejou mama Zdenka.)

Včelárstvu sa v rodine venujú takmer 50 rokov.
Ľudia si o nich mysleli, že sa volajú Pčolovci

Aktuálne firma Cera Mel prevádzkuje svoj jediný obchod na Bielej ulici v Bratislave, no Filip už spriada plány na nové predajne v jednom, možno dvoch obchodných centrách v Bratislave. Z ich pôvodne malého podnikania sa postupom času vyvinula firma, ktorá rodinu dokáže solídne uživiť. Aspoň taký bol minulý rok, ktorý bol pre Cera Mel doteraz najúspešnejší.

Pohroma menom korona

Bohužiaľ, svet „po korone“ sa pre nich dramaticky zmenil. Z 10 zamestnancov vo firme zostala už len najužšia rodina a jedna brigádnička. „Pre nás znamenala korona pohromu,“ vysvetľuje Filip. „Keďže med nepredávame ako komoditu, ale ako darček, suvenír, tak hneď, ako sa zatvorili hranice, náš obchod klesol o 85 percent s nie najlepšími vyhliadkami v najbližších mesiacoch.“

Slováci zabodovali orechmi.
Firma InfiNuty získala gastronomického Oscara

„Teraz to vidíme naplno. Žili sme si v pohode, ale zrazu sme zistili, že keď sa zavrú hranice, náš biznis je v ohrození. Všetko sa zastavilo, nevieme, či vôbec budú Vianočné trhy, a predpokladáme, že aj firmy budú šetriť na marketingových výdavkoch, lebo doba je neistá. Preto stále rozmýšľame, ako zmeniť biznis plán, aby sme toto obdobie prekonali. A tak sme na leto vymysleli zážitkové pobyty na farme, pomaly sa to rozbieha,“ hovorí Filip.

Nútenú „koronaprestávku“ využili Grgulovci aj na vylaďovanie nových receptov na koláčiky či pochúťky pre psy. V Choči dali do poriadku záhradu, kde domáci pestujú zeleninu a bylinky. Cieľ nasledujúcich mesiacov je jasný – prežiť a krízu využiť na nové nápady a posun firmy. „Keď nie sú turisti, musíme cieliť na slovenských zákazníkov,“ hovorí Filip. „Stále verím, že to má veľký potenciál.“

Viac o Grgulovcoch a ich rodinnej spoločnosti Cera Mel si prečítajte v augustovom vydaní magazínu Forbes. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?