23. mája 2019

Na začiatku bol blog My Cuisine, ktorý si Renáta Hečková (30) založila, aby sa mohla o svoje recepty a sladké výtvory podeliť s ostatnými ľuďmi prostredníctvom internetového priestoru. V tom čase ani len netušila, že raz na Palisádach povedie vlastnú výrobňu s názvom Kolachella.

V čase, keď sa púšťala do biznisu, tak si to vyžadovalo obrovskú dávku odvahy. Cukrárstvo totiž bolo pre ňu vždy len záľubou. Ona ale nelenila a začala sa vzdelávať. Okrem absolvovania rekvalifikačných kurzov ešte aj teraz chodieva na kurzy do zahraničia alebo si kupuje ich online verzie v cukrárenských akadémiách. Dobre si uvedomuje, že vďaka týmto krokom stúpa jej hodnota. Odhodlanie a absolútny zápal pre sladkú gastro sféru jej v nej priniesli úspech.

Rebrand ako závan sviežeho vánku

Renáta sa v určitom momente svojho života rozhodla, že chce robiť niečo, čo ju bude skutočne napĺňať a baviť, pretože nič podobné nenachádzala v odboroch politická veda a sociológia, ktoré vyštudovala. „Piekla som už aj popri škole, vždy ma to bavilo a časom toho bolo viac a viac. Nakoniec som si teda otvorila vlastnú cukrárenskú výrobu,“ spomína s úsmevom.

Z letušky cukrárka. Sladkému remeslu sa priučila v Paríži
a doma rozbehla laboratórium Le Miam

Rozhodnutiu pustiť sa do vlastného biznisu však predchádzalo okrem lásky k pečeniu ešte čosi ďalšie. Renáta si totiž v roku 2012 založila blog My Cuisine, prostredníctvom ktorého sa o vlastné recepty delila s ďalšími ľuďmi. „Celý proces pečenia bol prirodzený a objemy postupne rástli. Na začiatku boli objednávky od známych, potom sa ozvali známi známych až som postupne nepoznala klientov vôbec,“ vysvetľuje.

renáta kolachella palisády pečenia torty
V pečení Renáta našla to, čo na vysokej škole a ani po nej nie. Foto: archív Kolachella

Dlho však nebola stotožnená a spokojná s názvom, ktorý pre svoj biznis zvolila. Bola si viac než istá, že vo finále nebude svoju prácu prezentovať pod značkou My Cuisine. Chvíľu jej však trvalo, kým prišla na vhodný názov, ktorý by zároveň korešpondoval s tým, čo robí. Až sa jedného dňa zrodila Kolachella. „Nový názov vznikol spontánne. Sedela som vtedy s kamarátom na pive pri Horskom parku. Hneď som si kúpila domény aj web,“ vysvetľuje a dodáva, že o vizuálnu identitu sa jej postarala ilustrátorka Tero Abaffy.

Lásku k pečeniu premenila na biznis.
Do rozbehu sladkej značky Sweet affairs investovala 20-tisíc eur

A keďže sa My Cuisine len zmenilo na Kolachellu, tak Renáta nemusela začínať úplne od nuly. Mala vybudovanú komunitu a aj klientelu. „Nebol to príklad rebrandu ako odpoveď na neúspech. Išlo skôr o osvieženie a konečne príznačný názov,“ opisuje. Obrovskú dávku trpezlivosti potrebovala najmä pri založení živnosti a získaní potrebných povolení. Tento proces podľa jej slov totiž trval celé mesiace.

Neholduje presladeným tortám

Renáta veľmi dobre vedela, že pre svoj biznis potrebuje aj vhodný priestor. Rozhodla sa ostať v bratislavskom Starom Meste, aby ju ľudia mali jednoducho na očiach. „To je samo o sebe reklamou. Chcela som získať nových klientov a zabezpečiť plynulejší priebeh chodu prevádzky,“ vysvetľuje. Jej vízii vyhovovala trojica priestorov, no napokon sa rozhodla, že so svojou Kolachellou zakotví na Palisádach.

renáta kolachella torty ružová biela palisády
Aj takto vyzerajú narodeninové či svadobné torty, ktoré Renáta vyrába. Foto: archív Kolachella

Tento priestor však Renáta potrebovala zariadiť a prerobiť podľa vlastných predstáv. Od začiatku investovala do kvalitných strojov a počiatočné investície do „malinkej výrobne“ sa vyšplhali na viac ako 12-tisíc eur.

Za základ svojho cukrárskeho umenia považuje kvalitné suroviny. Na tie má rôznych dodávateľov. Vyberá si predovšetkým tých lokálnych, no napríklad čokoládu nakupuje priamo z Belgicka a vanilku cez anglickú stránku. „Používam maslo v bio kvalite, ktoré chutí ako to, čo poznáme z detstva, a vajcia len z voľného výbehu,“ upresňuje pre Forbes.sk.

Odišla z advokátskej firmy a začala piecť.
Svoje cupcakes zdobí kvetinami z mascarpone krému

A vo svojej značke Kolachella sa drží aj niečoho pomerne netradičného. Sama totiž neobľubuje príliš sladké veci, čo preniesla i do svojho biznisu. Jej cukrárske výtvory teda nie sú zbytočne presladené. Chuť vylaďuje tak, aby ničoho nebolo priveľa ani primálo. „Okrem toho sa snažím prichádzať s niečím novým, neopozeraným a aktuálnym,“ konštatuje Renáta.

Za úspechom treba hľadať disciplínu

Najrušnejšie obdobie je pre jej značku to svadobné, ktoré zväčša trvá od jari do jesene. Vtedy je eventov, na ktoré dodáva výrobky, niekoľko mesačne, niekedy stihne za jediný víkend aj tri. Okrem toho tiež dodáva takzvané loaf cakes do kaviarne Sväg to go, ktorá sa nachádza hneď vedľa výrobne.

Cena produktov z cukrárskej dielne Kolachella sa pohybuje v rozmedzí od 50 eur za menšie tortičky pre 8 osôb, až po niekoľko stoviek eur za svadobné či viacposchodové narodeninové torty. Každý jeden výtvor Renáta pečie a zdobí zákazníkom priamo na mieru. „Finálny dizajn nikdy neviem dopredu odhadnúť. Držím sa predstáv zákazníka a potom je to už len tvorivý proces. Táto voľnosť ma na tom celom baví asi najviac,“ hovorí s úsmevom.

kolachella renáta torty palisády čierna torta čierno-zlatá torta moderná
Mladá cukrárka, ktorá za značkou Kolachella stojí, pečie aj torty, ktoré majú netradičný dizajn. Foto: archív Kolachella

Z jej pohľadu je v biznise dôležité udržať si kvalitu, získať nových klientov a zároveň nestrácať stálych. O tých nemá Renáta so svojou značkou Kolachella vôbec núdzu. „Je to veľmi príjemné a máme spolu skvelé vzťahy. Niektorí sú so mnou od samého začiatku a páči sa im môj postupný vývoj,“ konštatuje pre Forbes.sk. Pokiaľ chcete s vlastným biznisom uspieť, tak si to podľa slov šikovnej cukrárky taktiež vyžaduje poriadnu dávku disciplíny.

A ako vidí budúcnosť Kolachelly? „Bolo by zlé neuvažovať o raste značke a postupnom rozširovaní sa. Nemôže to byť iba o mne, aj keď finálny vzhľad by som určite ponechala na sebe,“ priznáva otvorene a bez akéhokoľvek zaváhania. Výzvou do ďalších mesiacov či rokov je pre ňu spojenie výrobne s priamym predajom, online kurzy pre ľudí alebo dokonca masterclasses, teda odborné kurzy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk