30. decembra 2018

Existujú tulipány a ruže, do ktorých sa pokojne môžete zahryznúť. Martina Hankerová totiž vo svojej značke Cupcake Roses vytvára jedlé kvety. A je poriadne ťažké rozoznať ich od tých skutočných.

Všetky jej sladké dobroty musia totiž vyzerať dokonale (alebo ešte lepšie). Majiteľka biznisu si na detaily skutočne potrpí a do sveta nevypustí nič, s čím by nebola maximálne spokojná. Okrem toho, že dizajn koláčov musí byť perfektný, záleží Martine i na chuti. Margaríny by ste v jej kuchyni hľadali len márne.

Túžila po zmene, a tak odišla z advokátskej firmy

Slovenská značka Cupcake Roses vznikla oficiálne v júni 2017. Predchádzalo tomu niekoľko zdĺhavých krokov. „Počiatočnú ideu vystriedali školenia, oprávnenia a rôzne ďalšie oficiality, bez ktorých sa začať nedá,“ spomína si Martina, ktorá v tom čase takmer po 5 rokoch odišla z práce v advokátskej kancelárii. V srdci totiž túžila po zmene. „Bola som doma, vlasy v cope, každá ponožka iná, a vtedy sa zrodila myšlienka piecť jedlé kvety,“ priznáva.

Sladké dobroty od Žirafy.
Manželské duo presťahovalo biznis do Novej Cvernovky

Na zahraničných stránkach začala vyhľadávať rôzne cukrárske „vychytávky“ a oslovili ju práve cupcaky. Nie však tie americké, ktoré robia za veľkou mlákou s veľkým množstvom masla a cukru na vrchu. Martina sa ihneď zamilovala do ozdobných ruží, o ktorých mala vlastnú jedinečnú predstavu. Začala tak pripravovať rôzne krémy, až kým nedospela ku kombinácii, s ktorou bola spokojná.

Škatuľa, v ktorej sú cupcaky pokryté krémovými kvetinami, ktoré robí Martina z Cupcake Roses.
Kvetiny na koláčoch by ste od tých skutočných rozpoznávali len ťažko. V skutočnosti sú však z krému. Foto: archív M. Hankerovej

Po založení živnosti bolo pre ňu veľkou výzvou uchopiť myšlienku svojho biznisu správne a vyhnúť sa čo možno najväčšiemu počtu začiatočníckych chýb. „Našťastie som v sebe objavila gény podnikavca, keďže som z podnikateľskej rodiny,“ hovorí s úsmevom na tvári. Tá ju v biznise neustále podporuje.

Sladkosti pečie na mieru

„Žrútom“ v podobe počiatočných investícií bolo pre Martinu kompletné zariadenie výrobne. Na pečenie sladkých dobrôt potrebovala rúry, profesionálne šľahače, pracovné stoly a mnoho bežných vecí, ako formy, farby alebo krabice.

Sladký biznis v Petržalke. Cukráreň Lucette preslávili makrónky

Od začiatku neustále rozširuje produktovú radu a množstvo času venuje samovzdelávaniu, testovaniu a vymýšľaniu noviniek. „V prvom rade si vždy zakladám na kvalitných surovinách a perfektnom prevedení,“ hovorí o veciach, na ktorých si vo svojom biznise skutočne potrpí.

Ďalšie produkty od Cupcake Roses
Martina vypeká i ďalšie sladkosti. Foto: archív M. Hankerovej

Rada sa pri tvorbe jednotlivých kúskov zamýšľa nad tým, ako ich „vyšperkovať“ k dokonalosti. Všetky sú jedinečné a pečené na mieru pre konkrétneho zákazníka, takže Martina musí byť kreatívna. Jej cieľom je ísť so sladkosťami do hĺbky, vždy preto zisťuje, komu sú vlastne určené. Výsledný produkt chce čo najviac priblížiť k človeku, ku ktorému sa dostane. „Značka sa mení každým dňom. Noví zákazníci prinášajú nové a jedinečné produkty,“ vysvetľuje pre Forbes.sk.

Sníva o otvorení cukrárne

Dnes má vo svojej ponuke torty, cake popsy, banketové poháriky, makrónky, rôzne sezónne koláče a, samozrejme, jej obľúbené cupcaky. Tie sa tešia veľkému záujmu, keďže ich Martina zdobí krémom do tvaru ruží a tulipánov. V ňom by ste len márne hľadali margarín alebo podobné náhrady. Plnka, ktorou zdobí svoje výtvory, je z hutného mascarpone krému, ktorý kombinuje s ovocím alebo smotanovým syrom.

Za celým biznisom stojí sama, v prípade, že to potrebuje, jej pomôže rodina a blízke okolie. „Momentálne som vo fáze, že moje ruky už nestačia a hľadám spoľahlivú cukrársku posilu,“ priznáva.

Krabica naplnená cupcakeami s vrchnými kvetmi v ružovej farbe.
„Málo ľudí má možnosť robiť to, čo ich naozaj napĺňa. Aj keď je práce stále viac a viac, žijem tým naplno,“ hovorí spokojne majiteľka značky Cupcake Roses. Foto: archív M. Hankerovej

Na trhu je značka Cupcake Roses niečo vyše roka, no jej majiteľka je s momentálnym vývojom veľmi spokojná. Získala si totiž dôveru stálych zákazníkov a prichádza aj množstvo tých nových, ktorí o Martine buď to počuli, alebo im ju niekto odporučil. „Je to pre mňa hnacia sila ísť ďalej a rozširovať svoje pôsobenie,“ hovorí.

Nárast zákazníkov sa odzrkadľuje na náraste tržieb a automaticky i nákladov. Finančne najnáročnejšie je na vedení tohto biznisu neustále nakupovanie a dopĺňanie zásob. Martina tiež investuje do noviniek, ktoré sa na cukrárskom trhu objavujú, a marketingu. Tvrdí, že i napriek dobrému etablovaniu značky je ešte len na začiatku.

Práce má aj napriek tomu vyše hlavy. Hovorí totiž, že dva roky spätne by bola rada, keby každý víkend upiekla tortu alebo koláč, no teraz sa jej objednávky sypú jedna za druhou. Na rezké tempo si v biznise ale rýchlo zvykla. Nechce poľaviť, zmeniť hodnoty a ani prístup k zákazníkom. Do budúcnosti plánuje rozšíriť tím pracovníkov, prichádzať s novými produktmi, no najmä otvoriť si vlastnú cukráreň spojenú s výrobňou.

Hlavné foto: archív M. Hankerovej