11. septembra 2020

Viete, čo majú spoločné Twitter, Facebook, Google, Amazon, Spotify, PayPal či Uber? Všetky tieto značky v posledných mesiacoch umožnili svojim zamestnancom pracovať z domu. Niektoré aj natrvalo. Z digitálneho nomádstva sa tak stáva mainstream. Čo to prinesie? 

Zdá sa, že práca na diaľku sa stáva novým štandardom. Nečakajte však, že doma zostanú všetci. Posledné informácie z Amazonu, Googlu a Facebooku prezrádzajú, že spoločnosti si naďalej plánujú prenajímať veľké komplexy v metropolách. Google napríklad plánuje vybudovať centrum, v ktorom by jeho zamestnanci mohli pracovať aj bývať podobne ako vysokoškoláci v kampuse. Možno sa teda črtá akýsi hybridný systém, v ktorom budú mať ľudia na výber, či prídu do práce, budú robiť z domu, alebo si vyberú kombináciu oboch.   

Aké veľké riziko je lietať počas pandémie?
Vedci hovoria, že malé, no ľudia sa do lietadiel nehrnú

Tých, ktorí si zvolia možnosť do práce už nedochádzať, môže lákať pracovať z inej krajiny – ako tzv. digitálny nomád. Dôvod? Niektorým sa páči predstava pracovania zo slnečnej pláže, iní sa rozhodli premiestniť do lacnejších častí sveta a s pôvodným platom si tak zvýšiť životný štandard. A niektorí len chcú narušiť rutinu, zažiť trochu dobrodružstva v inej časti sveta s inou kultúrou. Pozor, tento spôsob života však nie je pre každého!  

Voľba je určená najmä privilegovaným, lepšie zarábajúcim pracovníkom z officov. V Spojených štátoch už médiá písali o tom, ako sa bankári z Wall Street, manažéri hedgových fondov, programátori z tech gigantov a ďalší im podobní odsťahovali z New Yorku. Namierili si to totiž do malebnejších častí USA, ako je Palm Beach, Martha’s Vineyard, na pokojnejšie predmestia Connecticutu a New Jersey či dokonca k veľkým jazerám, alebo na tichomorské ostrovy, kde si na neurčito užívajú predĺžený home office režim z raja.  

Hotel Sabinovčana na Srí Lanke patrí medzi
svetovú špičku. Dostal ocenenie od známeho portálu

Zvažujete niečo podobné? V prvom rade sa uistite, či vás vaša vysnívaná krajina bude chcieť. V pandemickom svete sa zoznam červených krajín mení zo dňa na deň a je možné, že určité štáty ľudí z rizikových krajín neprijímajú vôbec. Naopak, existujú aj krajiny, ktoré digitálnych nomádov vyslovene vábia. Nedostatok turistov a krvácajúce ekonomiky inšpirovali niektoré štáty k tomu, aby im situáciu zlepšili aspoň kočovní a dobre situovaní pracovníci. Američanov (ale aj digitálnych nomádov z iných krajín) napríklad vítajú na Barbadose, v Estónsku, na Bermudách či v Gruzínsku. Kričia: „Príďte, pracujte u nás, plaťte dane a prispievajte do rozpočtu.“ 

Cudzinci do Barbadosu

Premiérka Barbadosu Mia Mottley dokonca napísala otvorený list, v ktorom cudzincov vyzýva, aby prišli do jej krajiny. „V mene nášho krásneho ostrova by som vám rada srdečne privítala,“ píše v ňom. „Aj keď pandémia COVID-19 so sebou prináša pre celý svet obrovské výzvy, my veríme, že tiež je priestorom na nové príležitosti.“ Barbados začal cudzincom ponúkať 12-mesačné víza Barbados Welcome Stamp, ktoré umožňujú digitálnym nomádom usadiť sa až na rok v jednej z najvychytenejších turistických destinácií.   

„Myslíme si, že tento malý kus zeme zvaný Barbados vám má čo ponúknuť. Žijú tu priateľskí ľudia, fungujú profesionálne služby, systém vzdelávania a čo je dôležité, je tu aj vysoká bezpečnosť. To všetko robí z Barbadosu ideálne miesto na život tak pre jednotlivcov, ako aj pre rodiny,“ ďalej k sebe vábi karibský raj. A ak už premýšľate, ako a kde sa na ostrove usadiť, možno vám padne vhod aj informácia, že pandémia tvrdo zasiahla aj populárnu službu Airbnb, ktorá preto musela zmeniť stratégiu.  

Keďže šírenie ochorenia COVID-19 spôsobilo masové rušenie dovoleniek, v mnohých rezortoch a veľkomestách ostala hromada neobsadených Airbnb lokalít. Firma však rýchlo presedlala a vo svojom blogu píše: „Cestovatelia dlho využívali služby Airbnb, aby spoznali nové komunity a kultúry počas svojich dovoleniek. Dnes Airbnb ponúka dlhodobejšie ubytovania pre hostí, ktorí majú toľko šťastia, že môžu pracovať z akéhokoľvek miesta na svete.“ 

Nechajte sa zlákať luxusom. Dovolenku môžete
stráviť v raji v Toskánsku či na pláži na Korfu

Veľká zmena vo fungovaní Airbnb už prebehla v USA. „Klienti, ktorí si vyberajú dlhodobejšie ubytovanie najčastejšie hľadajú lokality, ktoré majú dobrý prístup k prírode, no zároveň sú dosť blízko veľkých miest, aby sa na cestu domov mohli vybrať aj autom,“ píše ďalej Airbnb na blogu. Kým v USA sú to mestá do 300 – 400 kilometrov od New Yorku, San Francisca či Chicaga, u nás by sa domáce digitálne nomádstvo mohlo týkať dočasného návratu mimobratislavských mladých profesionálov do domovského regiónu. Samozrejme, niektorých viac ako návrat ku koreňom láka exotika a chcú byť v cudzine.  

Má to však aj jeden háčik. Zamestnanci, ktorí majú možnosť pracovať z akéhokoľvek miesta na planéte, neraz robia vo firmách, ktoré môžu zamestnať ľudí z celého sveta. Súčasná kríza tak dokáže priniesť aj novú konkurenciu na trhu práce. Nevýhodou digitálneho nomádstva je aj fakt, že v cudzine ste viac mimo radaru svojich šéfov a dôležitých ľudí vo firme a môžu vám pre vašu fyzickú neprítomnosť ujsť lepšie pracovné príležitosti.

A na záver, ako píše Financial Times: „Ak pracujete na diaľku, váš zamestnávateľ si môže uvedomiť, že ste nahraditeľný niekým lacnejším z regiónu, kam ste sa vybrali (alebo iného).“ Takže pozor, aby sa s rozmachom digitálneho nomádstva nerozšírila aj fráza – Zíde z očí, zíde z mysle… aj z firemného rozpočtu.  

Autorom článku je prispievateľ Jack Kelly, ktorý pre americký Forbes píše o kariérnych témach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?