2. septembra 2020

Aj keď hranice medzi niektorými krajinami sú už otvorené a vnútroštátne (americké) lety sú dostupné, mnohí cestujúci sa ešte stále boja lietať. Myšlienka byť v uzavretom priestore, akým lietadlo je, s množstvom cudzích ľudí sa môže zdať kontraintuitívna, napriek všetkým uisteniam od leteckých spoločností.

V minulosti sa uskutočnilo viacero štúdií o šírení chorôb v lietadlách a zdokumentované prípady pasažierov, ktorí sa nakazili počas letu, sú zriedkavé. Pred Covidom-19 neboli ani žiadne lety, kde by všetci vrátane posádky, mali rúško, alebo kde by sa venovala taká starostlivosť čisteniu lietadiel.

Čo hovorí štúdia MIT

Štúdia vedcov vedená profesorom Arnoldom Barnettom na MIT nedávno skúmala riziko nakazenia sa Covidom-19 počas letu. Výskum sa pokúsil odhadnúť úroveň rizika pre 20 pasažierov amerických leteckých spoločností v dvoch scenároch – „stredné sedadlá prázdne“, ale aj „všetky sedadlá obsadené“.

Konzílium od septembra mení pandemické pravidlá.
Po návrate z Chorvátska je karanténa, bary sú riziko

Väčšina leteckých spoločností spočiatku súhlasila s tým, že nechá stredné sedadlá prázdne, aby zabezpečili sociálny odstup, nie všetky toto však naozaj prijali a niektoré spoločnosti sa už vracajú k štandardnému obsadzovaniu sedadiel. Výskum tiež počítal s tým, že všetci cestujúci majú na sebe rúška, aj keď dnes sa už povoľujú výnimky zo zdravotných dôvodov.

Reklama

Štúdia mala zodpovedať tri otázky:

  • Aká je pravdepodobnosť, že daný cestujúci na palube je nákazlivý?
  • Aká je pravdepodobnosť, že nosenie rúšok môže zabrániť nákazlivému pasažierovi v šíreniu choroby?
  • Ako závisí riziko infekcie od umiestnenia infikovaných a neinfikovaných cestujúcich v lietadle?

Výskum odhaduje, že riziko nákazy koronavírusom od blízkeho pasažiera je 1 : 4300. Pri dodržaní postupu „stredné sedadlá prázdne“ sa toto riziko zmenší na 1 : 7700. Avšak oba tieto odhady podliehajú značným neistotám a je potrebné, aby štúdiu preskúmali ďalší odborníci. Výpočet rizika je založený na domácom lete v USA trvajúcom dve hodiny. Zistilo sa, že táto úroveň rizika je podobná všeobecnému riziku chytenia Covid-19 pri každodennom živote v USA, ktoré bolo vypočítané ako 1 : 5900.

Giorgio Armani býva v tropickom raji.
Pozrite si exkluzívne zábery jeho luxusných víl v Karibiku

Ak to potom zoberieme ešte o krok ďalej, analýza vypočítala riziko nakazenia sa Covidom na palube lietadla a následného úmrtia na 1 : 770 000, kde bolo prázdne stredné sedadlo, alebo 1 : 430 000, ak to tak nebolo.

Štúdia súhlasí s postojom leteckých spoločností, že filtre HEPA, ktoré neustále filtrujú vzduch na palube lietadla, cestujúcich chránia. Takéto filtre v iných druhoch verejnej dopravy nenájdeme.

„Predpokladáme, že letecké spoločnosti majú pravdu, keď tvrdia, že výkonné systémy čistenia vzduchu v prúdových lietadlách do značnej miery negujú riziko aerosólového prenosu Covidu-19. Nákazlivý pasažier v rade 22 predstavuje malé až žiadne riziko pre ďalšieho pasažiera sediaceho napríklad v rade 14,“ hovorí profesor Barnett.

Štúdia využíva údaje z tisícov letov, ktoré sa uskutočnili počas pandémie. Údaje z reálneho sveta potvrdzujú jej zistenia. Austrália už dlhšie využíva sledovanie a dohľadávanie kontaktov na zistenie prenosu choroby počas letov, ale zatiaľ nenašla žiadny dôkaz, že by sa niekto nakazil v lietadle.

Príklad z Číny

Ďalšiu zaujímavú štúdiu uskutočnili v Číne, kde z 335 pasažierov v lietadle zo Singapuru do čínskeho Chang-čou bolo po lete pozitívne testovaných 16 pasažierov. Stalo sa tak vo februári krátko po začiatku nákazy a predpokladá sa, že 15 ľudí sa nakazilo vírusom ešte pred letom vo Wu-chane. Sto cestujúcich na tomto lete pochádzalo z Wu-chanu. Jeden cestujúci vo Wu-chane predtým nebol a s vysokou pravdepodobnosťou nebol pred letom vírusu vystavený. Existuje tak veľká šanca, že Covid-19 chytil až na palube lietadla.

Štúdia podrobne preskúmala jeho pohyb a zistila, že hoci najskôr nesedel v blízkosti žiadneho z infikovaných cestujúcich, počas letu sa presúval. Cestujúci mal na sebe rúško, ale presadol si na miesto vedľa svojho člena rodiny z Wu-chanu, ktorý, ako bolo neskôr zistené, bol infikovaný. V blízkosti jeho nového miesta sedeli dokopy štyria infikovaní, dvaja po jeho ľavici a dvaja za ním napravo. Sedel tam a rozprával sa so svojím príbuzným asi jednu hodinu. Počas tohto času si aj čiastočne zložil rúško.

Bez ohľadu na to, koľko údajov potvrdzuje bezpečnosť lietania, veľa cestujúcich sa rozhodlo nechať svoje „letecké dni“ na chvíľu za sebou. Obavy z nosenia rúška, náhleho zatvárania hraníc a karantény tiež zavážia proti rozhodnutiu cestovať, aj keď riziko infekcie je nízke.

Michele Robson píše pre forbes.com o cestovaní, špecializuje sa na lietanie a luxusné cestovanie za menej peňazí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?