21. marca 2020

Forbes vám počas týchto mimoriadnych dní každé ráno prináša krátky prehľad udalostí predchádzajúceho dňa súvisiacich s epidémiou koronavírusu.

Čo hovoria čísla:

V piatok 20. marca pribudlo na Slovensku 14 nových nakazených koronavírusom, celkovo máme 137 potvrdených prípadov. K polnoci sa na celom svete nakazilo 274 643 ľudí, 11 366 pacientov ochoreniu Covid-19 podľahlo.

Čítanie na víkend:

Nikto dnes nevie predpovedať, ako bude kríza vyvolaná koronavírusom vo svete pokračovať. Prinášame vám však priame svedectvo z Číny, teda krajiny, ktorá sa ako prvá musela vyrovnať s touto epidémiou. Pre Forbes píše Jan Smejkal, Čech dlhodobo žijúci v Číne, ktorý nám vlani pomáhal s usporiadaním konferencie v Šen-čene, ktoré zvyknú Číňania označovať za svoje mesto budúcnosti.

Čo sa udialo doma:

Ďalšie fabriky zatvárajú: Foxconn pri Nitre, ZKW pri Topoľčanoch. Oceliarne U. S. Steel pokračujú vo výrobe v obmedzenom režime. Výrobca alkoholu St. Nicolaus zmenil výrobu, bude dodávať čistý lieh a dezinfekciu.

Vplyv pandémie nového koronavírusu na deficit verejných financií na Slovensku môže byť v rozsahu od dvoch do šiestich percent HDP. Vyčíslila to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Koronavírus priniesol zmeny aj na trh práce. Hľadajú sa pokladníci a predavači. Analýza pracovného portálu Profesia.sk mapuje zmeny na trhu práce za posledné dni.

V piatok večer prebehla na celom Slovensku akcia Potlesk pre zdravotníkov a hasičov, pri ktorej ľudia z balkónov a okien tlieskali pracovníkom v prvej línii boja proti koronavírusu. Zapojila sa aj prezidentka Zuzana Čaputová so svojim tímom.

Čo sa odohralo vo svete:

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v stabilizácii a vzrástli druhý deň po sebe. Stalo sa tak v súvislosti s opatreniami centrálnych bánk.

Škody, ktoré spôsobí nový koronavírus na trhu práce v USA, môžu byť bezprecedentné. Podľa ekonómov počet nových ľudí bez práce zatieni dokonca počty zaznamenané počas najhorších období poslednej finančnej krízy alebo počas recesie začiatkom 80. rokov minulého storočia.

Ako si poradiť v novom domácom režime:

Koronavírus sa prenáša vzduchom ako kvapôčková infekcia a na niektorých povrchoch sa vie udržať hodiny či dni. Je preto dôležité vedieť aj to, ako a čo treba dezinfikovať vo vašom príbytku počas trvania epidémie.

Jedna zaujímavosť:

Už v roku 2015 Bill Gates varoval pred mohutnou epidémiou. Len nevedel, aká bude. Nikto však nebral ohľad na skúsenosti človeka, ktorý pomocou svojej nadácie pomohol vymazať niektoré ochorenia z mapy sveta.

A citát na záver:

Hoci mnohí ľudia nevedia, čo je dobro, predsa ho majú v sebe. (Konfucius)

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso